I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! 2. díl

V první části jsme se seznámili se schopnostmi zahradních vysavačů, jejich výhodami i bezpečnostními pravidly, které je nutné dodržovat při práci s nimi. Tento díl se zaměřuje na jednotlivé typy zahradních vysavačů, pomůže vám při výběru a připomene fakta, která je dobré probrat s odborníky.

I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! 2. díl
I zahrada si zaslouží generální úklid! Tak ji vyluxujte! 2. díl (Zdroj: shutterstock.com)

​Jednotlivé zahradní vysavače a pohodlnost jejich manipulovatelnosti

Na trhu jsou k dostání elektrické a benzínové zahradní vysavače. Drobnější pozemky bohatě obslouží zahradní technika na elektrický pohon. Naopak technika určená pro profesionály, kteří se starají o rozlehlé travnaté plochy, má benzínový motor. Povrchová úprava zahradních vysavačů bývá většinou vyhotovena v plastu, kvůli odlehčení přístroje. Obecně lze říci, že jsou zahradní vysavače lehce ovladatelné, pouze v případě modelů na elektro pohon musíte však počítat s limitující délkou kabeláže (nejlepší jsou tříkanálové).

Většina standardních zahradních vysavačů disponuje několika funkcemi, jež je množné nastavit buď na normální, nebo na intenzivní režim (výrazný rozdíl). Rychlost vzduchu se pohybuje při normální fázi okolo 100 km/h, u intenzivního foukání proudí vzduch rychlostí až 370 km/h. Intenzivní foukání používáme pro rychlé čištění na větší ploše, normální funkce zajišťuje pročišťování členitých ploch, například květinových záhonů nebo keřových partií, kde by silný proud vzduchu způsobil výrazné škody.

Jaký vysavač si vybrat?

Přednostně záleží na tom, k jakým účelům jej budete používat. Na trhu je obrovský výběr modelů s bezpočtem funkcí, jejž byste ve výsledku ani nevyužili a zbytečně za ně zaplatili. Obecně platí, že na menší pozemky nebude třeba robustního vysavače, určeného k údržbě parků. Naprosto ideálním řešením je zahradní vysavač, který kombinuje vysávání s drtičem. Trávník bude čistý, odpad vám přístroj podrtí a ten následně na kompostu lépe a rychleji zetlí.

​Elektrický zahradní vysavač

Lze pořídit již kolem 2 000 Kč, tudíž je lze považovat za cenově nejdostupnější. Výhodou je také nižší hmotnost a tím snazší manipulovatelnost. Za dvě zásadní nevýhody lze považovat to, že se při vysávání listí musíte starat i o přívodní kabel (a mít ho dostatečně dlouhý) a druhak je to také technická indispozice v tom, že skutečně dobře dokáže drtit jen opravdu vyschlé listí. Stroje s elektrickým motorem mají tichý chod a jsou ideální pro využití kolem domu. Ale při každém použití musíte myslet na to, že potřebujete mít v blízkosti zdroj elektřiny, ke kterému budete připoutání kabelem.

Benzínový zahradní vysavač

Zde najdete jak vysávací, tak i foukací předvolbu a v neposlední řadě také daleko výkonnější drtící zařízení. Některé motorové vysavače jsou vybaveny i zařízením, které zachytává větvičky, kůru nebo šišky. V případě těchto obousměrných motorových vysavačů však budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, jejich cena se pohybuje kolem 4 000 Kč a výše. Se stroji s benzínovým motorem můžete pracovat kdekoliv.

S kabelem nebo bez?

V podstatě by se dalo o všech typech zahradních vysavačů říci, že uživatelsky jsou velmi přívětivé. Nejsou těžké a snadno se obsluhují. Možnost volby je tedy jen na vás a na tom, kde všude plánujete listí, větvičky a ostatních drobných nečistoty uklízet.

Poraďte se s odborníky

– Jaký terén a jak velkou plochu by měl vysavač zvládnout? (Na ploše s jehličnany je objem odpadu menší než u listnáčů.)
– Kdo by se strojem měl pracovat? (Zvážit rozměry, váhu a tvar zařízení)
– Zda by měl být poháněn benzínovým či elektromotorem.
– Jak často bude stroj používán. (To částečně souvisí s plochou a objemem)

Neváhejte vyluxovat svoji zahradu, vězte, že vám to na jaře vrátí v podobě krásně zelených travin a svěžího porostu vůbec. Generální úklid je navíc v případě zahrady daleko zábavnější, nežli jeho domácí varianta.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se správně starat o bazén?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co nevidět začne koupací sezóna a proto je potřeba mít bazén na zahradě už připravený. Co udělat a na co nezapomenout?

Správný výběr robotického vysavače

Správný výběr robotického vysavače

Podtlakové čerpadlo

Podtlakové čerpadlo.

Malá škola čištění bazénu a nábytku

Jak vyčistit bazén, nábytek nebo chodník? Mechanicky nebo pomocí chemie? Ještě lépe. Využít se dají nejrůznější automatické vysavače nebo wapka.

Test vysavačů

Potřebujete nový vysavač? A víte, jaká kritéria by měl splňovat?

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.