Zahrada plná vánoční atmosféry

Předvánoční atmosféra je plná světel. Už dávno si nevystačíme s pár svíčkami na stromečku na Štědrý den. Je přeci tak příjemné podívat se večer z okna a pozorovat mihotavá světélka, která dávají vyniknout tvarům stromů, altánků, zídek i zákoutí a oslavují magický čas předvánoční i novoroční.

Zahrada plná vánoční atmosféry
Zahrada plná vánoční atmosféry (Zdroj: shutterstock.com)

Také si chcete nasvítit vznosný smrk nebo červený dub, který stále ještě neshodil listí? Chce to každopádně dobrou přípravu. V zimě se nedá počítat se solárními panýlky, které možná využíváte v létě na osvícení cestiček, bodovek ve skalce nebo plovoucích barevných koulích na jezírku. Kdo chce ozdobit dům a zahradu světelnými řetězy, girlandami, sítěmi nebo dekorativními svítícími vločkami a hvězdičkami, musí počítat s tím, že zdrojem bude elektrorozvodná síť. Pokud máte na zahradě rozvedené chráněné zásuvky na používání sekačky nebo elektrického grilu, máte vyhráno – využijete je i na zimní osvětlení. Pokud ne, povedete připojovací kabely z domu nebo třeba z garáže – takže se raději omezte na dekorování objektů poblíž domu. Jak to jde ještě? Zásuvku můžete mít ukrytou také v rozvodné skříni. Ta bývá zabudovaná v plotě, takže od ní pak můžete vést kabely kolem dokola celé vaší zahrádky. Není snad třeba zdůrazňovat, že venkovní zásuvky je třeba mít bezpečně ochráněné proti vlhkosti, jen tak předejdete zkratu v domácí síti, která by vám mohla radostné blikací období pokazit.
Z čeho vybírat? Rozhodně nakupujte jen světelné efekty certifikované pro venkovní použití. Vyvarujte se levného zboží ze stánků a dejte přednost osvědčeným značkám – Osram, Philips nebo třeba méně známá, nicméně vysoce kvalitní švédská Konstsmide jsou u nás běžně ke koupi, poskytují na své výrobky řádné záruky a to, co najdete v česky psaném návodu na použití, skutečně platí.

Můžete zvolit levnější žárovičky nebo o něco dražší, ale určitě trvanlivější a bezpečněji instalované LED diody. K těm budete ovšem potřebovat ještě trafo – u kvalitních prodejců dostanete vše zapakované podle vašeho přání. Nebo dokonce existují firmy, které vám na míru osvětlení domu a zahrady nainstalují. Pak se můžete spolehnout, že vše dělali profesionálové a když se něco porouchá, přiběhnou a opraví.

Světelné řetězy jsou dráty, na nichž jsou rozmístěná světýlka v pravidelných rozstupech. Délka je prakticky neomezená, od 3 do 60 metrů, takže jedním osvítíte malý stromeček, jiný rozvěsíte na celý štít domu. Na výběr jsou žárovky i LEDy bílé, červené, modré, želené, žluté, nebo na jednom řetězu střídavě rozmístěné různé. Některé můžete zapojit přes měnič, takže budou blikat, či dokonce měnit barvy, což vytvoří jakési barvené vlny.
Světelné kabely mají LED diody ukryté uvnitř pružného průhledného plastového kabelu. Můžete jimi ovinout větve stromu nebo je přichytit úchytkami k okapům, kolem oken – kam se vám zlíbí. I kabely září nejrůznějšími barvami, diody mají blíž u sebe než řetězy, takže dávají pocit světelné šňůry. Délka je rovněž prakticky neomezená, navíc se dají spojovat, takže nepotřebujete na každý kabel vlastní adaptér – jen musíte dobře propočítat potřebný příkon.

Světelné záclony jsou na konzolce visící řetízky jemných světýlek v různé délce i tvarech. Například obloučky záclon vytvoří půvabný efekt kolem oken, trojúhelníkové závěsy se zase krásně vyjímají na větvích vysokých stromů.

Bodové blesky jsou jednotlivé LED diody, které problikávají bíle nebo barevně. Bílé a modré dávají stromům krásný ledový efekt. Světelné rampouchy, hvězdičky a sněhové vločky jsou vlastně svítící skleněné ozdoby sestavené z drobných diodek nebo vytvarované jako různě velké skleněné trubice.  Nápaditosti se tedy meze nekladou – kdo si chce pohrát se zapojováním, může vytvořit snový světelný svět, který promění zimní zahradu v kouzelné království. Ovinout můžete třeba v zimě vyschlou fontánku, kousek zídky a nad ní pár větví stromu, ale třeba i ze světel vytvořit zvířátka, postavičky… Každý dle svého vkusu a šikovnosti.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak opravit přestřižený kabel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Oprava přestřiženého kabelu

Vychytávka, která prodlouží život kabelům

Výroba vychytávky na skladování kabelů

Jakou motorovou pilu koupit

Jak správně vybrat pilu a zásady bezpečnosti práce s pilou

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě?

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě, aby vám do nich nenateklo až bude pršet nebo padat sníh?

Ozdobte si nabíjecí kabel pomocí techniky macramé

Poznáte si svůj nabíjecí kabel? Ozdobte si ten svůj pomocí techniky macramé

ČTĚTE DÁLE

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.