Tygří lilie – ozdoba zahrady

Lilie tygří, anglicky Tiger Lily, patří mezi asijské hybridní odrůdy lilií. Turbánkové květy této rostliny jsou velmi krásné a exotické. Mezi pěstiteli je velmi oblíbená, neboť si dokáže udržet květ velmi dlouho a navíc je mrazuvzdorná. Ve volné přírodě ji najdete převážně v členitých oblastech Ameriky a Británie. Poprvé, v roce 1753, tuto květinu popsal slavný švédský botanik Carl von Linnaeus a naprosto jej uchvátila svou sladkou a velmi výraznou vůní.

Tygří lilie – ozdoba zahrady
Tygří lilie – ozdoba zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Léčí i zabíjí

Tygří lilii, nebo také Ďábelské lilii (Devil Lily), Leopardí lilii (Leopard lily) či lilii Columbijské, jak je mnohdy zvána, se rozhodně nedají upřít léčebné účinky. Tinktura, vyráběná z čerstvých lisovaných rostlin má příznivé účinky na stresem namáhaný organismus, nevolnost či zvracení v těhotenství a hojně se využívá také při gynekologických a neuralgických potížích. Silný koncentrát vonné esence této rostliny prý dokáže zmírnit agresivní chování například u osob, léčených z alkoholismu. Jak se říká, není růže bez trní, a ani v případě Tygří lilie tomu není jinak. Tedy, trny rozhodně nemá, ale zato je nejčastějším přenašečem virových chorob na jiné rostliny – při jejím pěstování je tedy dobré na to pamatovat a separovat její výsadbu dál od okolních lilií. Domácí pěstitelé, kteří mají kočku nebo kočky, by měli pěstování Tygří lilie zvážit, neboť tento druh lilie obsahuje toxické látky, které mohou u kočky domácí vyvolat zvracení, záchvaty letargie, selhání ledvin a v nejhorším případě i smrt.

Dá se jíst

Slavný švédský botanik Carl von Linnaeus byl však očarován také vynikající chutí této rostliny. Skutečně, většina částí Tygří lilie je nejenom jedlá, ale dokonce prý i velmi chutná! Jedná se především o poupata květiny, která běžně dostanete na asijském trhu (většinou sušená, či naložená). Před vařením by se měly pupeny dávat na 30 minut do teplé vody, aby změkly. Poupata však musí být vždy zbavena tuhých stonků – poté jsou výtečným zpestřením asijské kuchyně, salátů a nejlépe prý chutnají k vaječným pokrmům, jako omeleta apod. Kořeny a výhonky Tygří lilie mají v syrovém stavu hořkou pachuť, které se ovšem snadno zbavíte, budete-li je pražit na pánvi společně s najemno nasekanou cibulí – údajně pak výhonky a kořínky získají škrobovou chuť, podobnou, jako mají brambory.

Pěstování

Chcete-li Tygří lilii mít i vy, jistě vás potěší, že květina není vzhledem ke své „povaze“ volně rostoucí, divoké rostliny nikterak náročná. Daří se jí ve vlhkém prostředí a dostatečně mokré půdě. Pro Tygří lilie je v chladných oblastech nejvhodnější doba výsadby v polovině podzimu, v teplejším prostředí pak až na sklonku podzimu. Tygří lilie vám dlouho bohatě pokvete a poroste (někdy až do výšky přesahující jeden metr), a to aniž byste byly nuceni o ni příliš pečovat. Snad jen při pěstování této květiny v zahradě, kde je opravdu velmi neúrodná a na živiny chudá půda, nebude od věci použít umělé přihnojování.

Škůdci

Kromě slimáků s jejichž likvidací vám jistě pomůže článek \“Slimák – jak na malého nepřítele na vaší zahradě?\“, ohrožují Tygří lilii i jiní škůdci. Postřik insekticidním přípravkem snadno odpomůže jak od Chřestovníčka liliového, tak od Mšic. Napadené části lilií pak stačí odstranit a porost běžně ošetřit. Také se můžete setkat s tzv. Třásněnkou (na okvětních listech lilie se tvoří stříbrné skvrnky). Listy mírně napadené rostliny v tomto případě omyjte mýdlovým roztokem. Ten ucpe póry na těle třásněnky a tím ji zahubí. Postup opakujeme pravidelně 1x za 14 dní.

Opředená legendami

Dekadentní malíř, slavný Henri Toulouse Lautrec, maloval své obrazy na severním okraji, tehdy bohémské a revoluční Paříže. Čtvrť Montmartre, známá díky tomuto umělci a věhlasnému kabaretnímu klubu – mimo jiné také vykřičenému domu, Moulin Rouge, byla plná životních příběhů – tedy především tamních kurtizán. Toulouse Lautrec se ve svých pamětech zmiňuje o prostitutce Satine, hvězdě celého Moulin Rouge. Avšak v tomto kabaretu zářila před nástupem krásné Satine ještě jiná hvězda. Říkali jí Tiger Lily, protože byla stejně tak tajemná a exoticky krásná, jako tato květina. Tiger Lily, měla karmínové vlasy a tvář jí pokrývaly roztomilé pihy – říká se, že pokud čicháte k Tygří lilii příliš dlouho, tak vám její smyslná vůně způsobí, že váš obličej pokryjí miliony pih. To však nebylo jediným důvodem, proč byla tato diva ztotožňována s exotickou lilií. V tehdejších těžkých časech byla skutečnou hvězdou, což vadilo jejím konkurentkám. Ona se však dokázala udržet na vrcholu až do svých 38 let, kdy zemřela na souchotiny – metlu tehdejší doby. Údajně ještě několik let po její smrti byl její hrob doslova zahalen množstvím Tygřích lilií, které tam nosili její obdivovatelé a muži, jejichž srdce zemřelo s ní.
S Francií má Tygří lilie společný snad jen tento příběh – tedy nepočítáme-li průmyslové využívání této rostliny (především se využívají vonné esence Tygří lilie, které jsou přidávány jako květinový buket do luxusních parfémů exkluzivních francouzských značek). Ve staré korejské legendě se zase vypráví o mnichovi, který vytáhl šíp z těla kouzelnému tygrovi, jehož zasáhli lovci, čímž mu umožnil umírání bez bolesti a utrpení. Když pak tygr vydechl v mnichově náruči naposledy, změnilo se jeho tělo v překrásnou květinu, do níž vstoupila celá tygrova moc a síla. Tu pak stařec nazval Tygří lilií. Květina měla schopnost šířit dobro, přátelství ale také bohatství a prosperitu. Mnich proto neváhal a kítek vhodil do řeky, která její moc a sílu roznesla do celého světa.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Už se nebojte angíny. Tato rostlina vás zaručeně ochrání

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

I na klasickou angínu existuje domácí léčba z přírody, je ním angínovník.

Královny lilie

Povíme vám, kolik odrůd lilií existuje, kde se pěstují a jaký je rozdíl mezi různými kořeny. Následně jak cibuli dobře vysadit, co znamená šupinování a jak ho provést.

Pěstitel lilií

Pojďme společně navštívit vášnivého pěstitele lilií.

Balkónové lilie

Balkónové lilie

Vyšlechtěné lilie OT

O pěstování orientálních a trubkovitých lilií a jejich vyšlechtěný druh OT.

Lilie

Lilie

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.