Palma na vaší zahradě po celý rok

Ano, slyšíte dobře. Nechceme však, abyste se odstěhovali do tropických oblastí. I tady v Čechách je to možné. Na způsob, jak mít palmy v zahradě po celý rok přišel Libor Lešner, který přiváží palmy a cycasy z celého světa.

Palma na vaší zahradě po celý rok
Palma na vaší zahradě po celý rok (Zdroj: archiv redakce)

Pan Lešner dlouhá léta spolupracuje s Botanickou zahradou v Praze Tróji. Tím, že vymyslel způsob, jak palmy v našich podmínkách zazimovat se stal vyhledávaným odborníkem.

Jak tedy palmu zazimovat?

Některé palmy  jako například nejvysazovanější Trachycarpus fortunei jsou krátkodobě mrazuvzdorné, nikdy však nemůžete dopředu určit jak tuhá zima náš čeká a proto je dobré se na ni připravit. Pokud venkovní teplota nepřekročí – 12°C není potřeba s palmou cokoliv dělat. Jak ale zajistíte přežití palmy, pokud nastanou dvacetistupňové mrazy? Použijete topné kabely  a jednoduše řečeno, musíte z palmy udělat mumii. Nejdříve svážete listy k sobě a pak vezmete topný kabel a obtočíte s ním palmu. Vezmete netkanou textilii a celou palmu omotáte. Vezmete další topný kabel a opakujete celý proces znovu i s netkanou textilií. Topné kabely mají koncovky, takže je prostřednictvím prodlužovacího kabelu propojíte se zásuvkou. Spínání kabelu regulujete buďto ručně, nebo si nastavíte termostat, aby se spínal, pokud teplota poklesne pod vámi nastavenou hodnotu. Spotřeba elektřiny topného kabelu při 24hodinovém provozu je cca 10Kč.

Palmu v zábalu můžete  ponechat maximálně dva měsíce, protože jakmile se bude blížit jaro, bude více slunce a také se změní teplota a pod zábalem může z vlhka vznikat plíseň. Pokud bude stále ještě na začátku února velká zima, obal alespoň nastřihněte na více místech.

Palmy jsou nádherným doplňkem designových zahrad a pokud víte, jak o ně pečovat, můžete si vybrat tu, která se  bude do vaší zahrady nejlépe hodit.

Sabrina Harisová

Publikováno: 01.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě, aby vám do nich nenateklo až bude pršet nebo padat sníh?

Jak opravit přestřižený kabel

Oprava přestřiženého kabelu

Vychytávka, která prodlouží život kabelům

Výroba vychytávky na skladování kabelů

Jakou motorovou pilu koupit

Jak správně vybrat pilu a zásady bezpečnosti práce s pilou

Jak zkrotit zapletené kabely

Aby nám zamotané kabely nezamotaly hlavu

Jak si vyrobit vychytaný organizér na kabely

Vychytaný organizér na kabely

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.