Chovat se „zeleně“ je vlastně o neplýtvání a neničení. Je o tom, že naleznete jiné možnosti, jak mít například krásný trávník a nepoužijete přitom žádná chemická hnojiva. Pesticidy a herbicidy vám sice pomáhají od škůdců, ale zabíjejí důležité živiny v půdě a jiné tvory, které pro správný růst rostlin naopak potřebujete.
Zalévání zahrady
Uvážlivě používat vodu neznamená, že se musíte vzdát zeleně. Jde o to vybrat rostliny a keře, které nejsou na vláhu tak náročné a přesto udělají zahradu krásnou. Trávník je také jedním z míst, kde se používá mnoho vody. Děti a domácí zvířata si na něm rády hrají. Uvažte však, zda musí vyplnit celou zahradu, nebo by se daly jeho rozměry redukovat.




Jaké jsou vhodné rostliny pro ekologickou zahradu?
Květiny, které nepotřebují tolik zálivky, zdobí zahradu a ještě vám umožní chovat se ekologicky jsou agáve, rozchodník, yucca. Keře a trvalky dobře snášející sucho jsou řebříček, levandule, šalvěj, echinacea.
Mezi přírodní pokryv půdy na hubení plevele patří verbena, jalovec nebo například škumpa. Půdopokryvné růže jsou také velmi odolné proti škůdcům a chorobám. Stejně tak šalvěj, lagerstroemia, kiwi, artyčoky nebo tomel. I přírodní okrasné trávy tvoří krásnou nenáročnou dekoraci. Stromy, kterým prospívá stín a nepotřebují vaši péči jsou javor, bříza, nebo malá slivoň.
Vlhkost půdy můžete udržet i použitím organického kompostu. Je tvořen materiálem různých velikostí (posečenou trávou, slupkami nebo zbytky rostlin), který zpomaluje průchod vody. Voda se také neodpařuje tak rychle. Kompost dodává živiny do půdy a pomáhá potlačit růst plevele.
S tvorbou ekologické zahrady můžete začít kdykoliv. Už jen to, že pečlivě vyberete rostliny nenáročné na zálivku je krok správným směrem.
Sabrina Harisová