Brsleny zdobí podzimní zahradu

Krásně oživí každou zahradu, navíc jsou snadné na pěstování a působí velmi pěkným dojmem v kterémkoli ročním období. Hovoříme o brslenech, keřích, které si pro svou velkou druhovou pestrost získaly již velké množství příznivců a pěstitelů.

Brsleny zdobí podzimní zahradu
Brsleny zdobí podzimní zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Jsou to vlastně spíše nízké keře, které mohou být opadavé, ale větší oblibě se samozřejmě těší ty druhy, které opadavé nejsou. Brslenů (Euonymus) je na 200 druhů, což samo o sobě hovoří v jejich prospěch. Patří do čeledi jesencovitých (Celastraceae). Rozšířeny jsou běžně po Evropě, Asii i Střední a Severní Americe. Vybírat můžete z opravdu velké řady atraktivních odrůd, které se liší, velikostí růstu, zbarvením listů, panašováním, možnostmi tvarování nebo velmi půvabně vyhlížejícími okrasnými plody. Velkou oblibu si získaly brsleny nejen jako půdopokryvné rostliny, ale i jako solitérní dřeviny.

Co se půdních podmínek týče, brsleny si potrpí na vápenatou půdu, mají vyšší nároky na vlhkost a vyhovuje jim rozptýlené světlo a dostatek živin. Každý z druhů dosahuje v růstu jiné šířky a výšky.

Z Japonska pochází brslen Fortuneův (Euonymus fortunei), jehož četné odrůdy se skvěle hodí pro popínání po zdech a skalách, k ozeleňování velkých ploch a jako rostliny půdopokryvné. Má menší listy a jemnější výhony než brslen japonský (Euonymus japonicus), které při kontaktu s půdou často zakořeňují, takže se tímto způsobem dají velmi dobře množit. Vhodné jsou stejně jako brslen Fortuneův k pnutí po kmenech stromů, či plotových sloupků atp.  Po celou zimu zůstávají tyto druhy brslenů olistěné a pestrolisté odrůdy nás mohou mile překvapit fialově vínovým zabarvením drobných lístků. V zimním období je to u těchto rostlin běžný jev, který nesvědčí o žádném napadení ani nemoci.

Na procházkách podzimní přírodou nejčastěji narazíme na brslen evropský (Euonymus europaeus). Může však s úspěchem zdobit i parky a zahrady. Nejkrásnější je tento druh právě na podzim, kdy se na keřích objevují krásné výrazné plody, nazývané někdy jako biskupské čepičky, které se na větvích drží až do zimy. Podle odrůdy brslenu mají tyto plody růžovou, bílou nebo načervenalou barvu. Okouzlit nás však brsleny mohou i svými velmi působivě zabarvenými listy, a to zvláště v podzimním období.

Opravdu mimořádně kouzelným kouskem ve vaší zahradě se může stát opadavý brslen křídlatý (Euonymus alatus). Nádhera do ruda zbarvených podzimních listů je takřka nepopsatelná. Na rostlině sice nevydrží přes zimu, ale to, jak jeho listy probarví fádní podzimní zahradu, tuto skutečnost mnohonásobně vyváží. Jeho výsadba má tedy své opodstatnění zvláště při umístění tam, kde potřebujeme zahradu na podzim oživit. Dlouhověké rostliny mohou pro sebe zabrat až 3 metry na šířku, takže při výsadbě brslenu křídlatého je třeba s touto skutečností počítat.

Druhová rozmanitost, která je pro tyto dřeviny typická, zajišťuje tak bohatý výběr, že je škoda nemít na své zahradě některé z půvabných brslenů. Ať již tedy pořídíte jakýkoli druh, jistě budete spokojeni s tím, jak zajímavě na vaší zahradě zapůsobí a zároveň vás mile překvapí, jak jsou tyto keře pěstitelsky nenáročné.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Brsleny-keře do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Listárna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Dřeviny do truhlíku

Do truhlíku se hodí sázet rostliny, které jsou méně náročné na vody a živiny, jako je třeba borovice, smrk apod. Zjistíte, jak truhlík připravit pomocí geotextilie, folie a drenážní vrstvy a následně jak sázet podle typu truhlíku.

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Jak zrušit zahradní jezírko a udělat záhon

Jak zrušit zahradní jezírko a udělat záhon

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.