Prověřte klíčivost semen

Ti, kteří se už nemohou dočkat jarních prací na zahradě, přesto, že za okny vládne zima, mohou zkrátit své čekání například plánováním zahrady, tvorbou osevního plánu anebo mohou prověřit klíčivost některých semen, u nichž si nejsou jisti, zda z nich může v příštím vegetačním období být ještě nějaká úroda.

Prověřte klíčivost semen
Prověřte klíčivost semen (Zdroj: Lucie Peukertová)

Semena některých druhů mají opravdu dobrou klíčivost, a tak i když jste je měli třeba bez užitku uložena doma dvě i více sezon, nemusí to ještě znamenat, že z nich letos nic nevypěstujete. Kromě toho, že budete sledovat a brát v úvahu data trvanlivosti na balení semen zakoupených v prodejně, máme tu pro vás navíc přehled semen některých zelenin, které vykazují o po letech velmi dobrou klíčivost. Obecně platí, že čím vyzrálejší je sklízené semeno, tím delší klíčivost v letech bude mít. Dobře vyzrálá semena skladovaná v suchu a chladu si zachovávají klíčivost někdy i delší než 6 let.

K zelenině s nejdelší zachovanou dobou klíčivosti patří melouny, tykve a okurky, v těchto případech je to 5 až 6 let. Všechny duhy košťálovin, dále červená řepa, ředkve, ředkvičky tuřín, hrách a čekanka mají dobu klíčivosti také velmi dobrou. Pohybuje se mezi 4 a 5 lety. O rok kratší dobu klíčivosti zachovávající si ji mezi 3 až 4 lety mají mrkev, celer, špenát, mangold, hlávkový salát, polníček, bob zahradní, řeřicha, štěrbák, fazol a také rajčata.  Kolem 2 až 3 let mají zachovanou klíčivost semena cibule, petržele, novozélandského špenátu a některých druhů hrachu. Mezi 1 až 2 lety se pohybuje klíčivost u semen pažitky, pastiňáku, saturejky, černého kořenu a póru.

Pokud semena skladujeme příliš dlouho a navíc třeba i v nevhodných podmínkách, ztrácejí klíčivost dříve. Zvláště, pokud máme semena z vlastní sklizně, ne vždy poznáme, zda dosáhla při sběru správného stupně zralosti. Pro zkoušku klíčivosti nepoužíváme semena hybridů F1, neboť tato hybridní semena již v následující generaci ztrácejí svou vysokou kvalitu.

Při zkoušce klíčivosti se používá pevný počet semen. Semena velká jako např. hrách, kukuřice či fazol v počtu 10 ks, u středních semen, která mají rajčata, cibule nebo polníček, používáme po 25 kusech. U semen drobných, která mají mrkev, petržel a salát, používáme 50 ks semen.

Velká semena je zapotřebí zatlačit do navlhčeného písku nebo rašeliny a v nádobě postavit do místnosti o teplotě kolem 20°C. Drobná semena uložíme na savý nebo filtrační papír, který jsme nejdříve rozložili na vlhký písek či plochý talíř s trochou vody. Nádobu se semeny je dobré přikrýt sklem nebo fólií. Klíčivost vyhodnocujeme, jakmile klíčky dosáhnou několika milimetrů. Při 75% klíčivosti považujeme osivo za bezvadné. Jestliže klíčivost klesla na 50 %, vysejeme dvojnásobné množství osiva.  Semena, která mají klíčivost 25 a méně procent, jsou v podstatě nepoužitelná.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zkouška klíčivosti osiva zeleniny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak zjistit, zda semena klíčí?

Triky na nejlepší úrodu rajčat

Výsev rajčat do sadbovačů neuspěchejte. Počkejte si na polovinu března. Pokud dodržíte správný postup, máte naději, že rajčata vypěstujete a sklidíte.

Pěstování tropického ovoce

Jaké tropické ovoce si můžeme nechat vyklíčit v domácích podmínkách.

Pěstování melounů a lufy

Pěstování melounů a lufy

Výsadba rajčat

Výsadba rajčat

Jak udělat zkoušku klíčivosti osiva

Našli jste doma staré osivo a nevíte, zda je ještě použitelné? Udělejte zkoušku klíčivosti. Poradíme, jak na to.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?