Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří

Jak se říká, každý správný zahrádkář má na zahradě pokaždé něco kvetoucího, ať už je léto nebo zima, červen nebo únor. A proto si dnes přiblížíme některé z dřevin, které kvetou ještě v zimním období. Těch, které v tomto období vykvétají, není zrovna mnoho, ale přesto si z nich může vybrat každý zahrádkář.

Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří (Zdroj: shutterstock.com)

Mezi nejznámější v zimě kvetoucí keře patří hamamelisy čili vilíny. Ty kvetou v lednu a únoru. Na jejich větvích se nejprve objeví květy a až delší dobu poté listy. Květy jsou nejobvyklejší ve žluté sytě oranžové až purpurově červené barvě, vypadají jako nepravidelné chomáčky střapečků. V době silných mrazů se stočí do klubíčka, a když mrazy povolí, květy se opět plně rozvinou.

Jedná se o keř, který dorůstá výšky mezi 2 a 8 metry, výjimečně strom, který vyroste až do 12m. Nejčastěji se setkáváme s kultivarem vilínu prostředního. Vilíny jsou mrazuvzdorné a jsou vděčné za dobře propustnou mírně kyselou půdu. Jsou vhodné jako předsadba pod velké stromy. Dosud je známo 6 druhů vilínů. Svou stavbou jsou velmi podobné lískám.

Díky pomalému růstu lze pěstovat vilíny i v nádobách. Je potřeba mít na paměti, že v nádobách je můžem pěstovat pouze po omezenou dobu.

Květy vilínů jsou velmi odolné, stejně jako celé jejich rostliny. Tyto odolné dřeviny tedy nepotřebují zimní ochranu.

Měli byste u nich dbát na dostatečnou vlhkost. Pokud zjistíte, že je půda suchá (stačí pohmatem), za dne, kdy nemrzne, rostliny vydatně zalijte.

Ani řez vilíny nepotřebují. Tvoří typickou nálevkovitou korunu a rostou navíc pomalu. Sílu pro kvetení, které trvá od prosince do března, čerpají rostliny ze zásob, které si vytvořily v průběhu roku. My jim dodáváme hnojivo od března. Od této doby přihnojujeme alespoň ty vilíny, které pěstujeme v nádobách.

Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří
Dřeviny kvetoucí v zimě a předjaří

Listy vilínů se na podzim zabarvují žlutě, oranžově až do červena a připomínají listy lísky. Květy vilínu líbezně voní a v závislosti na odrůdě jsou také v oranžové červené nebo žluté barvě.

Z dalších rostlin kvetoucích v zimním období jsou to: slivoň chloupkatá (leden), zimnokvět časný (březen), jasmín nahokvětý (prosinec-duben), kalina vonná (březen), masoplod změněný (leden), zlatice Giraldova (březen), lýkovec obecný (březen), lískovníček (od března).

Také zimolez nejvonnější kvete v zimě a předjaří, konkrétně od prosince do března. Jeho květy v béžové až bílé barvě tak silně voní, že jej nelze přejít bez povšimnutí. Stále nové květy se u něj objevují od ledna až do dubna. Jeho zelenošedé listy postupně v zimě opadají. Na jaře se opět zazelení. Vyžaduje spíše vlhčí, ale jinak běžnou zahradní zeminu bohatší na živiny. Místo má raději slunnější a v závětří.

Již od prosince rozkvétá vřesovec pleťový. Lze si vybrat mezi nejrůznějšími barevnými kultivary od bílých přes růžovou až po tmavě červené. Všechny tyto vřesovce jsou vhodné jak do skalek, tak na záhony, do vřesovišť případně i do nádob. Při nákupu se však vždy ptejte, jedná-li se o mrazuvzdorné druhy, aby nedošlo k záměně s nemrazuvzdornými cizokrajnými vřesovci. Potřebují kyselou půdu s přídavkem rašeliny. Hlinitá půda pro vřesovce není vhodná. Vydrží dokonce i ve vlhčí půdě než vřesy.

Ať už si vyberete kteroukoli z rostlin kvetoucích v zimě a předjaří, jistě přinese do vaší zahrady příjemné oživení v chladných zimních dnech.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sněženky, vřesovec a vilín

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V předjaří nám může zahrada pěkně kvést díky sněženkám, vřesovci a vilínům.

Co vysadit na zimu

V tomto videu Vám poradíme, co si vysadit, aby byla zimní zahrada barevná.

Keře, které kvetou v předjaří

Keře, které kvetou v předjaří

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.