Sněženky zkrášlí zimní zahradu

Drobné zvonkovité kvítky sněženek nám oznamují, že do jara chybí už jen kousek. Jsou příslibem prvních hřejivých slunečních paprsků. Jemná elegance sněženek se vyjímá v každé zahradě, ale i na okenním parapetu, nebo na malém dekoračním stolku kdekoli v místnosti.

Sněženky zkrášlí zimní zahradu
Sněženky zkrášlí zimní zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Na světě existuje přes 400 druhů sněženek. Některé s velkými květy, některé kvetou plně. V našich zahradách nejčastěji roste druh sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Ostatní druhy a odrůdy lze obvykle spatřit pouze v botanických zahradách. Nejvýznamnějšími šlechtiteli sněženek jsou Angličané.

Podle počasí kvetou sněženky již v lednu a únoru. V chladnějších oblastech třeba až v březnu. Jejich cibulky se vysazují na podzim do skupin. Často se pak v zahradě setkáme s tím, že jsou ze záhonů zataženy například do trávy. Tam působí zvlášť efektně. Bílé květy sněženek na sebe upoutávají pozornost mnoha způsoby. Kromě elegantního tvaru a jemné barvy na sněženkách upoutá i jejich omamná vůně. Bílá barva totiž na rozdíl od pestrých odstínů žluté a červené neláká hmyz. Tak na sebe tyto bílé květy musí upozornit jinak.

Sněženky nejsou nijak vysoké. Jsou však velmi odolné, pokud jim splníme alespoň základní podmínky pěstování, což je mírně vlhká půda bohatá na humus a polostinné stanoviště. Potřebují kyprou svěží zahradní půdu a místa, kde se v období jejich kvetení nachází dostatek slunečního svitu, ale po odkvětu jsou spíše zastíněná.

Na vhodných stanovištích je možné, že se během několika roků rozrostou. Pod opadavými keři anebo pod stromy často vznikají celé sněhobílé koberce těchto květů. V časném předjaří si tak můžeme udělat radost a bez výčitek si na zahradě natrhat malou kytičku domů do vázy.

Sněženky nehnojte, vytvořily by pak mnoho listů a žádné květy. Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy. Sněženky jsou jedovaté, takže by se měly pěstovat s velkou opatrností tam, kde jsou malé děti.

Sněženky můžeme množit cibulkami anebo je necháme vysemenit. Často se objeví i na místech, kde bychom je ani nečekali, a to je práce mravenců. Těm totiž chutnají semeníky sněženek. Odnášejí si je do svých zásobáren, a tak jsou semena zanesena na různá stanoviště.

Bílým květům sněženek to bude slušet zvláště na skalce anebo v záhonech a pod opadavými stromy nebo keři ve společnosti krokusů a jarních bramboříků nebo jaterníků. Stejně tak lze ze sněženek vytvořit velmi působivá aranžmá do bytu.

Vyrobte si třeba přírodní obal na průhlednou sklenici z vrbových proutků. Inspirujte se v přírodě nebo na zahradě laťkovým plotem. Nastříhejte stejně dlouhé díly vrby a spojte je po obvodu sklenice ozdobným provázkem. Pro lepší pevnost můžete vzájemně přilepit provázek a proutky tavným lepidlem. Do průhledné sklenice natrhejte svazek sněženek.

Stejně tak nádherně bude vypadat trs vysazený ve vrbovém košíčku s šedou lazurou. Vložte do něj napřed igelit, aby voda při zálivce nevytékala ven. Zasypte hrstí zeminy, vložte trs sněženek, opět zasypte zeminou a povrch zeminy přikryjte čerstvým mechem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sněženky, vřesovec a vilín

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V předjaří nám může zahrada pěkně kvést díky sněženkám, vřesovci a vilínům.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Přesazování květin

Rady, jak správně přesaovat květiny, jak vybírat květináč, jak ošetřit kořeny a jakou půdu vhodně zvolit.

Vysazování cibulovin

Rady, jak správně vysazovat jarní cibuloviny.

Keře, které kvetou v předjaří

Keře, které kvetou v předjaří

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.