Bylinky pro dobrou náladu

Zima je obdobím krátkých dnů a dlouhých nocí, a tak nejednoho z nás občas přepadnou chmury a nálada je doslova až na bodu mrazu. Pak přicházejí na řadu osvědčené i méně známé metody, jak přijít na veselejší myšlenky a svou náladu pozvednout. Úzkost a deprese není dobrý rádce a jejich důsledkem může naše psychika trpět. My se dnes podíváme na to, které bylinky by nám s bojem proti chmurám a depresi mohly pomoci.

Bylinky pro dobrou náladu
Bylinky pro dobrou náladu (Zdroj: shutterstock.com)

Všem je pravděpodobně dobře známý jako elixír života. Je považován za komplexní léčivý prostředek a má velmi pozitivní vliv na funkci mozku. Hádáte-li, že se jedná o ženšen, máte pravdu. Správný název je všehoj ženšen (Panax ginseng). Pověst elixíru života získal jeho kořen, který se užívá ve formě prášku připravený jako čaj. Kůra by měla trvat po dobu jednoho měsíce, kdy se pije jeden šálek denně. Posílíte tak nejen práci svého mozku, ale i  obranyschopnost a navíc tento prostředek působí proti duševní únavě. Kořen se sklízí pouze jednou za několik let, neboť roste velmi pomalu.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je další bylinou, která může přispět ke zlepšení naší nálady. Opět se jako droga užívá kořen, který obsahuje látky obecně posilující mysl. Umožní vám kvalitně se vyspat, a tak nabrat nové síly a navíc napomáhá soustředění a zvýšeným výkonům. S jeho pomocí snáze dokážete překonat strach a úzkost. Roste v okolí potoků a ve vlhkých lesích, ale vypěstovat si ho můžete i na vlastní zahradě, pokud mu dopřejete dostatečně vlhkou půdu. Ke konci léta kořeny sklidíme a poté je sušíme podélně rozříznuté.

Meduňku lékařskou (Melissa officinalis) známe asi všichni, krásně voní a na zahradách se pěstuje zcela běžně, a to ve spoustě odrůd. Na půdu je nenáročná. K sušení stříháme celé lodyhy dopoledne za suchého počasí, což zaručí nejvyšší obsah silic v rostlině. Silice v meduňce obsažené mají uvolňující a protikřečové účinky. Působí proti stresu a nespavosti, zmírňuje nervově podmíněné potíže se srdcem a uvolňuje i žaludeční neurózy. Užívá se čaj, který lze připravit jak ze suchých, tak z čerstvých listů. Čaj je potřeba připravovat pod pokličkou, aby nevyprchaly éterické látky. Louhujeme 7 minut.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) má uklidňující a antidepresivní účinky. Je to výborná bylina pro rekonvalescenci, pro překonávání chronických úzkostí a stresu. Jeho užívání je však zakázáno v těhotenství. Příprava čaje není složitá, stačí přelít čajovou lžičku sušené natě vařící vodou a poté 7 minut nechat louhovat. Na zahradě se rostlina šíří běžně sama, potřebuje pouze slunné stanoviště. Ke sběru se využívá pouze horní část rostliny v délce 15 cm, která se suší zavěšená ve svazcích.
Ať si již vyberete jakoukoli z výše uvedených rostlin, přejeme, aby vám pomohla vylepšit náladu a navodit příjemný pocit uvolnění a odstranit všudypřítomný stres.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ženšen

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Každý by chtěl mít bájnou rostlinu nesmrtelnosti na zahrádce. Ale málokdo ví, že za slabší odvar se dá považovat ženšen, který má velké množství příznivých účinků.

Pepřovník - bonsaj, která uspokojí nejednoho gurmána

jak pěstovat pepřovník jako bonsaj pro získávání pepře

Víte, jak správně využít ženšen pětilistý?

Ženšen pětilistý skvěle využijte jako domácí léčivou bylinku, ale i v čerstvém zeleninovém salátu.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.