Bylinky pro dobrou náladu

Zima je obdobím krátkých dnů a dlouhých nocí, a tak nejednoho z nás občas přepadnou chmury a nálada je doslova až na bodu mrazu. Pak přicházejí na řadu osvědčené i méně známé metody, jak přijít na veselejší myšlenky a svou náladu pozvednout. Úzkost a deprese není dobrý rádce a jejich důsledkem může naše psychika trpět. My se dnes podíváme na to, které bylinky by nám s bojem proti chmurám a depresi mohly pomoci.

Bylinky pro dobrou náladu
Bylinky pro dobrou náladu (Zdroj: shutterstock.com)

Všem je pravděpodobně dobře známý jako elixír života. Je považován za komplexní léčivý prostředek a má velmi pozitivní vliv na funkci mozku. Hádáte-li, že se jedná o ženšen, máte pravdu. Správný název je všehoj ženšen (Panax ginseng). Pověst elixíru života získal jeho kořen, který se užívá ve formě prášku připravený jako čaj. Kůra by měla trvat po dobu jednoho měsíce, kdy se pije jeden šálek denně. Posílíte tak nejen práci svého mozku, ale i  obranyschopnost a navíc tento prostředek působí proti duševní únavě. Kořen se sklízí pouze jednou za několik let, neboť roste velmi pomalu.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je další bylinou, která může přispět ke zlepšení naší nálady. Opět se jako droga užívá kořen, který obsahuje látky obecně posilující mysl. Umožní vám kvalitně se vyspat, a tak nabrat nové síly a navíc napomáhá soustředění a zvýšeným výkonům. S jeho pomocí snáze dokážete překonat strach a úzkost. Roste v okolí potoků a ve vlhkých lesích, ale vypěstovat si ho můžete i na vlastní zahradě, pokud mu dopřejete dostatečně vlhkou půdu. Ke konci léta kořeny sklidíme a poté je sušíme podélně rozříznuté.

Meduňku lékařskou (Melissa officinalis) známe asi všichni, krásně voní a na zahradách se pěstuje zcela běžně, a to ve spoustě odrůd. Na půdu je nenáročná. K sušení stříháme celé lodyhy dopoledne za suchého počasí, což zaručí nejvyšší obsah silic v rostlině. Silice v meduňce obsažené mají uvolňující a protikřečové účinky. Působí proti stresu a nespavosti, zmírňuje nervově podmíněné potíže se srdcem a uvolňuje i žaludeční neurózy. Užívá se čaj, který lze připravit jak ze suchých, tak z čerstvých listů. Čaj je potřeba připravovat pod pokličkou, aby nevyprchaly éterické látky. Louhujeme 7 minut.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) má uklidňující a antidepresivní účinky. Je to výborná bylina pro rekonvalescenci, pro překonávání chronických úzkostí a stresu. Jeho užívání je však zakázáno v těhotenství. Příprava čaje není složitá, stačí přelít čajovou lžičku sušené natě vařící vodou a poté 7 minut nechat louhovat. Na zahradě se rostlina šíří běžně sama, potřebuje pouze slunné stanoviště. Ke sběru se využívá pouze horní část rostliny v délce 15 cm, která se suší zavěšená ve svazcích.
Ať si již vyberete jakoukoli z výše uvedených rostlin, přejeme, aby vám pomohla vylepšit náladu a navodit příjemný pocit uvolnění a odstranit všudypřítomný stres.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ženšen

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Každý by chtěl mít bájnou rostlinu nesmrtelnosti na zahrádce. Ale málokdo ví, že za slabší odvar se dá považovat ženšen, který má velké množství příznivých účinků.

Pepřovník - bonsaj, která uspokojí nejednoho gurmána

jak pěstovat pepřovník jako bonsaj pro získávání pepře

Víte, jak správně využít ženšen pětilistý?

Ženšen pětilistý skvěle využijte jako domácí léčivou bylinku, ale i v čerstvém zeleninovém salátu.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.