Zahrádka jako dlaň

Příměstská zástavba rodinných domků se mnohdy vyznačuje velikostí pozemků, které jsou opravdu maličké – pár metrů před vchodem do domu a vjezdem do garáže, k tomu v lepším případě nějakých 50 – 100 metrů za zadním vchodem. I takové zahrádečky ale chceme mít krásné.

Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň (Zdroj: shutterstock.com)

Nejvíc takových minizahrádek je u řadových domků, které jsou často stavěny tak trochu jako bytový dům naležato. Přesto splňují základní požadavek, který od takového bydlení očekáváme – jsme stranou městského ruchu, máme do města dobré spojení a kousek vlastního pozemku nám umožňuje ve volných chvílích pobývat venku.

Základem je vytvoření soukromí

U řadových domků to máme k sousedům hodně blízko, sdílíme s nimi nejen společnou zeď domu, ale také si vzájemně vidíme do maličké zahrádky. Mít prima sousedy je fajn, přece jen ale netoužíme, aby nám asistovaly u snídaně či večeře na zahrádce nebo okukovaly naše plavky, když se natáhneme na lehátko. Masivní ploty, i když třeba živé, se do těchto malých prostor nechodí. Když se domluvíte se sousedem, je docela dobrým řešením předělová zídka na šířku jedné cihly, vysoká jen tak, abyste si vybudovali soukromí v obou zahrádkách. Nemusí být postavená ani po celé délce pozemku, stačí jen vytvořit takto oddělenou část. A protože pohled na zeď v malém prostoru není ideální, je nejlepší ji nechat porůst popínavým loubincem, který se rozroste rychle a je olistěný po všechny měsíce, které na zahrádce trávíte. Když nechcete přímo zeď, ale jen zástěnu, můžete mezi dřevěné sloupky natáhnout rákosové rohože. Vzhledem k tomu, že samy o sobě působí tak trochu exoticky, je vhodné pak kolem nich vysázet rostliny v symetrii japonské či čínské zahrady, doplněné pár pěknými kameny a třeba kouskem záhonu jen vysypaným bílým pískem. Nevýhodou rohoží je jejich poměrně krátká životnost, počítejte s tím, že je po dvou až třech zimách budete muset vyměnit.
Pokud se rozhodnete pro živý plot, je opět dobré to probrat se sousedem, aby vám oběma vysazené keře vyhovovaly. Bujně se rozrůstající listnaté keře vhodné nejsou, nejlépe se hodí štíhlé thúje, které můžete tvarovat do výšky i do stran.

Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň
Zahrádka jako dlaň

Méně je více

Možná toužíte po ovocných stromech, ale ty klasické se vám na malou zahrádku prostě nevejdou. Naštěstí jsou k dispozici šlechtěné zákrsky, takže jednu malou jablůňku a třeba keřovou višni si vysadit můžete. Určitě se vám také vejdou dva keře rybízu, nejlépe stromkového vzrůstu. Ovocné stromky a keře situujte spíše do vzdálenější strany zahrádky od domu, nebudou strašit pod okny a naopak se jim dostane dostatek slunce potřebnému k dobré úrodě. Koncepce malé zahrádky je v zásadě stejná, jako když připravujete velkou, prostě jsou tu jen jiná měřítka. Jestli tedy zvolíte strohý moderní styl trávník + pár bezúdržbových dřevin, orientální styl, francouzskou symetrickou zahradu nebo maličký svobodomyslný anglický park, záleží jen na vašem vkusu. V každém případě vyberte jen dvě tři dominantní rostliny. Můžete to být šeříkový keř s jarní voňavou záplavou a k němu dvě keřové růže rozkvétající od časného léta do podzimu. Nebo si vyberte bohatě kvetoucí hortenzii a k ní třeba dva stálezelené keře. Opěrnými pilíři mohou být i dva stromky jehličnaté nebo listnaté – volte ovšem takové, které rostou pomalu a nikdy nenarostou příliš vysoké a rozložité. K nim pak můžete doplnit nějaký dekorativní keř třeba s barevnými listy. Tři takové větší rostliny jsou pro malou zahrádku maximum.

V ose domu nebo dokola

Výsadbu rostlin na zahrádce u řadového domku můžete zvolit buď tak, že pozemek podélně rozdělíte na dvě poloviny prostředním záhonem rozděleným keři či stromky, nebo budou záhony u plotu okolo trávníku. V druhém případě dosáhnete zajímavého a na pohled příjemného efektu, když na několika místech záhon zvednete a vytvoříte kolem trávníku iluzi zvlněné krajiny, doplněné kameny. Sem se pak hodí i vyšší okrasné traviny doplněné třeba malým vřesovištěm, ale také trsy levandule a různě vysokých polštářových rostlin – kakostů, floxů, hvozdíků, huseníku nebo štěničníku. Na jaře mohou na pár místech vykvést z cibulek tulipány, hyacinty a narcisy, později pár lilií, jiřinmečíků, na podzim astry a hvězdice. Kdo má raději zelenou zahrádku, zvolí zakrslé jehličnany, čarověníky, tvarované buxusy a doplní je třeba zakrslým červeným javorem. Záhon v ose, nebo chcete-li uprostřed trávníku podélně rozdělující zahrádku, vytvoří dojem symetrického francouzského parku. Dobře bude vypadat, když ho obložíte bílými oblázky a také u plotu uděláte cestičky vysypané bílým štěrkem nebo vyložené bílými dlaždicemi. Výsadbě na takovém záhonu je třeba věnovat pozornost po celý rok. I zde sice mohou být základem trvalky, skutečnou krásu mu ale dodají sezónní rostliny, na jaře cibuloviny, v létě begónie, pestrolisté kopřivy, nestařec, polštáře ozdobných trav, na podzim jiřinky a astry, které barevně uspořádáte do pruhů, vln nebo kruhů. Základem mohou být třeba hosty nebo rozrazily, které jsou ozdobné po od jara do podzimu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vypěstovat čerstvé bylinky ve speciální zahrádce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si jednoduše vypěstovat čerstvé bylinky ve speciální zahrádce

Zahrada u řadového domku

Jak udržovat zahradu u rodinného domu poradí zahradník Miroslav Šticha

Vychytaná vertikální zahrádka z palety

Vychytaná vertikální zahrádka z palety potěší všechny, kdo by chtěli zahradničit, ale nemají kde.

Vertikální mobilní zahrada

Jak si vyrobit vertikální mobilní zahrádku například pro skalničky v reportáži ukáže paní Hana Hořáková

Výzdoba v přírodním stylu

Rozkvetlá zahrada je naše malé soukromé květinářství. Pojďme se podívat, jak si můžeme doma vyrobit krásnou květinovou dekoraci.

Výsev naťové petržele

Výsev naťové petržele

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.