Koniklece nejsou jen fialové

Řadí se k velmi oblíbeným rostlinám pěstovaným nejčastěji na skalkách. Pro své nápadné květy a snad ještě nápadnější ochmýřené plody jsou tyto rostliny svým způsobem výjimečné a to má možná hlavní zásluhu na jejich oblíbenosti. Huňatý příbuzný sasanek se u nás objevil původně jako návštěvník ze stepí východní Evropy.

Koniklece nejsou jen fialové
Koniklece nejsou jen fialové (Zdroj: shutterstock.com)

Původní světle fialová barva květů dostávala díky šlechtitelům další a další odstány, a tak se dnes již mohou pěstovat koniklece nejen fialové, ale i bílé, růžové, modré a také temně fialové.

Koniklece si nejprve našly své uplatnění na skalkách.  Ve druhé polovině 20. století, pěstitelé vypěstovali nové statnější odrůdy barevných konikleců. Ty již mohou ozdobit kterýkoli typ záhonu.

Všechny typy mají společné požadavky na půdní podmínky, vyžadují sušší a slunečné umístění, docela dobře se jim ale bude dařit i v polostínu.  Polední sluneční paprsky mnohým odrůdám nesvědčí, a tak je dobré, pokud můžeme rostliny chránit výsadbou a tudíž stínem některých vyšších rostlin.

Lehká písčitá půda obohacená o obsah vápna bude pro koniklece to pravé životní prostředí. Zejména u starších rostlin je nebezpečné přesazování, jelikož by se na novém místě nemusely již uchytit, protože často dojde k porušení jejich kuželovitého kořenového systému.

Koniklece se nejčastěji množí výsevem dozrálých semen anebo v zimě provedením řízkování kořenů. To však není spolehlivá metoda množení.

Pulsatila slavica Reuss je druhem s nápadným olistěním a velikými modro-fialovými květy. Listy jsou nápadně široké a velmi podobné listům ostrožky.

Pulsatila vernalis se pyšní velkými vzpřímenými uvnitř bílými květy, na vnější straně jemně fialovými a chlupatými. Dorůstá výšky obvykle 10 – 15 cm. V půdě nemá ráda vápník a velmi dobře se množí výsevem.

Pulsatila vulgaris je ještě vyšší, dosahuje vzrůstu mezi 20 až 25 cm. Kvete časně – v březnu až dubnu. Její květy jsou fialové. Koniklec Weisser Schwan je odrůdou s bílými květy.

Pokud se jako pěstitelé rozhodnete pro kteroukoli barevnou variantu, jsme přesvědčeni, že koniklece příjemně oživí vaši skalku nebo záhon s jarními rostlinami svými opravdu půvabnými květy a posléze i zajímavými ochmýřenými plody. Takže pokud ještě ve své sbírce skalniček tuto rostlinu nemáte, určitě si ji pořiďte. Vydrží vám spoustu let.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Koniklec a petrklíč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mezi první jarní kvetoucí rostliny na zahradě patří koniklec a petrklíč. Jaké jsou druhy, jaké podmínky vyžadují a jak je množit.

Květiny kvetoucí na jaře

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady Václavem Větvičkou o květinách kvetoucích na jaře.

Bramborový salát od Kateřiny Neumanové

Slavná lyžařka nám ukáže, jak skvělý vánoční salát připravuje u nich doma.

Výroba adventních věnců

Výroba adventních věnců

Tiramisová roláda

Jak si připravit tiramisu roládu?

Poradna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dopisy diváků.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.