Muškáty s voňavými listy

Chystáte se ozdobit svá okna a balkony tradičními pelargoniemi – muškáty? Zkuste kromě moderních mnohokvětých hybridů, které zpravidla přežijí jen jedno léto, vysadit i původní druhy a jejich křížence. Překvapí vás nejen krásou, ale také vůní.

Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy (Zdroj: shutterstock.com)

Mírné kořeněné aroma si zachovávají i nejběžněji pěstované vzpřímené muškáty s červenými květy a okrouhlými na okraji vykrajovanými listy. To je ale jen nepatrný pozůstatek vůně listů původních afrických druhů pelargonií a starých kříženců, šlechtěných už 150 let hlavně v Anglii. Odtamtud se rozšířily do celé Evropy a také u nás byly ještě za našich babiček velmi oblíbené.

Léčivka a odpuzovač hmyzu

Vonné muškáty patří vlastně do bylinkové zahrádky, protože jsou vhodné také k ochucení a ozdobě pokrmů, které silice muškátů krásně provoní. Herbář léčivých rostlin J. Janči a J. A. Zentricha uvádí vonné pelargonie jako léčivku, která čistí cévy od sklerotických usazenin, podporuje srdce, je protidepresivní a podporuje hluboký spánek. Chrání sliznice, používá se při vředech, inhalace léčí průdušky, tlumí kašel a má protizánětlivé účinky. Dává se jako obklad na revma, na kožní záněty a opary. Léčí začínající ušní záněty. Připravuje se nálev z listů. Především se ale na oknech a v zahradách pěstovaly tyto muškáty pro vůni, která se šíří z listů, obsahujících geraniovou silici. Některé voní po citronech, jiné po pomerančích, další pak mají mátovou, jablečnou, růžovou, eukalyptovou nebo sladce kořeněnou vůni. Silné aroma odpuzuje hmyz, takže rostliny působí na oknech a v místnostech jako přírodní repelent.

Menší květy, krásné listy

Původních pelargonií je asi dvě stě druhů, z nich se pro vonné listy pěstují zejména ve Francii například Pelargonium graveolens a Pelargonium odoratissimum dokonce na plantážích, protože geraniový olej je hojně využívaný v kosmetickém průmyslu pro parfémování mýdel, krémů i voňavek. Oba druhy můžeme pěstovat i u nás jako balkonovky nebo pokojové rostliny, první druh je větší, vytvoří až metrový keřík s velkými vykrajovanými jakoby „obšitými“ listy, druhý má vzrůst menší a listy s jemným krajkovým vykrajováním. Pelargonium graveolens poslouží k vypěstování odrůd s nádhernými dekorativními listy panašovanými, často i tříbarevnými i různě stočenými třeba do podoby mušle. Až neuvěřitelně dělené a vykrajované dekorativní listy, mnohdy působící dojmem dokonalé krajky mají také druhy P. denticulatum, P. filicifolium, P. scabrum, P. radens, P. abrotanifolium, P. fruticosum, P. pseudoglutinosum.

Odrůdy s půvabnými květy

Většina původních druhů má jen drobné nenápadné růžové květy, které nemohou konkurovat velkokvětým muškátům. Šlechtitelé se ale zaměřili i na kvetoucí půvab vonných pelargonií a dnes je v nabídce zahradnictví několik desítek odrůd a kultivarů, které mají květy nejrůznějších barev od bílé přes růžovou až po červenou a fialovou. Najdeme i květy s proužky temnějšího odstínu nebo dokonce dvoubarevné.

Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy
Muškáty s voňavými listy

Mnohaleté stálice

„Dnes se mnoho lidí pokouší vypěstovat si doma muškáty ze semínek, ale jde to jen velmi obtížně a sazenice budou nejspíš slabé a vytáhlé, moc parády nenadělají,“ říká zkušený zahradník Jakub Krulich, který má „babičkovské“ muškáty v oblibě. „Pelargonie totiž potřebují k dobrému vzrůstu nejen teplo, které mu v pokoji můžete zajistit, ale hlavně dostatek hodin světla. A to v našich podmínkách v zimě, kdy muškáty vysejete, prostě zajistit nedokážete, museli byste jim jedině svítit speciální žárovkou, která dobře imituje denní světlo.“ Pokusy se semínky jsou tedy spíše hra, lepší je pořídit si pěkné zahradnické sazenice až v dubnu a v květnu je pak již dát ven, kde krásně narostou a vykvetou. Vonné odrůdy lze dobře uchovat po několik let. V létě je vysluníme, přihnojujeme na list i květ, před mrazy je pak seřízneme, přeneseme domů a necháme v chladnější místnosti odpočívat při minimální zálivce. Muškáty jsou suchomilné rostliny, ze zemí svého původu zvyklé na střídání sucha a deštivého období. Tuto vlastnost si ponechaly i šlechtěné odrůdy, uškodit jim tak může spíše příliš mokrá zemina, než občasné vyschnutí. Po pár letech jim hlavní stonky zdřevnatí a zůstávají holé. Pak je nejlépe odříznout řízky a vypěstovat z nich nové rostliny, nebo si zkrátka pořídit sazenice nové.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Muškáty - jejich druhy a pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Alena Heindrichová divákům popovídá o druzích muškátů a jejich pěstování

Aromatické muškáty

Pokud byste si domů rádi pořídili nějaké zajímavé a voňavé rostliny, skvělou volbou jsou aromatické muškáty. Zjistíte, jaké druhy existují a v čem jsou speciální, na co jsou dobré a jak se o ně starat.

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Aromatické muškáty a jejich pěstování

Pěstování balkonových květin

Pěstování balkonových květin

Novinky a zajímavosti v oblasti balkonových rostlin

Roman Koupý představuje Přemkovi Podlahovi a divákům novinky a zajímavosti v oblasti pěstování balkonových květin.

Nové odrůdy muškátů

Rokoko, black velvet a další nově vyšlechtěné odrůdy muškátů představuje Otka Plavcová. Mezi nejzajímavější pak patří odrůdy bez pylu.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.