Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu

Pěstování pravých palem v našich podmínkách není jednoduché. Pokud si přejete mít v zahradě něco, co palmu bude alespoň připomínat, nabízí se odolná dřevina arálie neboli prodara štíhlá.

Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu
Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu (Zdroj: shutterstock.com)

Stromy a keře rodu Arálie – Prodara (Aralia) pocházejí z horských oblastí Asie a Ameriky. Některé druhy jsou nizoučké, jiné dorostou ve svých domovských lesích do úctyhodné výšky až 20 metrů. U nás ovšem žádný tolik nerozbují, stromy v našich zahradách budou mít maximálně tak 6-7 metrů. I proto se hodí také do menších zahradpředzahrádek, zejména do takových, kde si přejeme mít kousek nějaké exotiky. Arálie se u nás totiž neobjevují nijak masově, takže solitér ve vaší zahradě určitě upoutá pozornost.

Ďáblova hůl

V zimě odhaluje arálie – prodara trnitá (Aralia spinosa) kmen posetý spoustou nebezpečně vypadajících trnů, proto ji Angličané přezdívají ďáblova hůl. U nás se pěstuje hlavně jako do šířky rozvětvený asi dvoumetrový keř, efektní svými lichzpeřenými listy. Ty dorůstají délky až 1,5 metru, což právě dává rostlině vzhled, připomínající palmu. Na rozdíl od většiny keřů našich zahrad vykvétá arálie trnitá až na konci léta dlouhými latami složenými z drobných bílých kvítků. Ty se během podzimu promění v červené až černé kuličky plodů. Ty zdobí rostlinu dlouho do zimy – dokud je neozobou ptáci, kteří je milují. Tato arálie si drží vzrůst keře, má ale vždy jeden štíhlý kmínek, ze kterého vyrůstají impozantní listy. Od kořenů ale začne brzy odnožovat další kmínky, takže pokud jí dáte prostor, vytvoří hustý široký porost, který vynikne zvláště jako solitér, dominanta palouku nebo středu vrcholu terénu, vyvýšeného pro skalku.

Nízký stromek

Jiný druh – arálie – prodara štíhlá (Aralia elata) má stromový vzrůst. Řadu let se ovšem kmen nevětví a až metr dlouhé listy vyrůstají přímo z kmene. Na jeho vrcholu vytvoří efektní vějíř, na starších stromech pak odbočují i v nižších patrech. Obrovské listy jsou dvakrát zpeřené a jejich vejčité lístky jsou svrchu tmavé a zespodu světlezelené až stříbrné. Mladé stromky mají na dřevu také trny jako arálie trnitá, později však vymizí. Překrásná je šlechtěná odrůda Variegata, která má lístky na okrajích bohatě bíle panašované.

Oba tyto druhy se u nás dají bez problémů pěstovat v zahradách. Většina asijských druhů – arálie japonská (Aralia japonica) nebo arálie mandžuská (Aralia mandshurica) se pro venkovní pěstování u nás nehodí, setkáváme se ale s jejich pokojovými varietami.

Pěstování arálií je snadné, jsou to velmi nenáročné keře a stromy. Porostou stejně dobře v lehké i těžší zemině, kyselé i zásadité. Když jim ale půdu přikyselíte, bude se jim na podzim listy postupně více vybarvovat do zlaté a červené. Arálie nepotřebují ani zálivku, vystačí si s dešti, snesou i delší sucho. Po dlouhotrvajících deštích mohou začít opadávat, ale není třeba se bát uhynutí rostliny, když ji nenecháme stát ve vyslovené mokřině, vzpamatuje se a znovu obrazí. Arálie trnitá i arálie štihlá jsou plně mrazuvzdorné a mají ještě jednu velkou výhodu – netrpí na škůdce ani na choroby. Tam, kde klíněnka decimuje porosty kaštanů a dnes už bohužel i javorů, může být právě arálie vhodnou náhradou.

Arálie patří mezi rostliny využívané tradiční východní medicínou. Kořeny se používají podobně jako žen-šen, mají pro organismus povzbuzující účinky a v Japonsku se například kořen arálie mandžuské používá při léčbě rakoviny trávicího traktu. Výtažky z kořenů arálie manžuské najdete dnes i u nás v různých potravinových doplňcích i regeneračních kosmetických přípravkách na vlasy i na pleť.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Fejchoa

Fejchoa

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.