Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu

Pěstování pravých palem v našich podmínkách není jednoduché. Pokud si přejete mít v zahradě něco, co palmu bude alespoň připomínat, nabízí se odolná dřevina arálie neboli prodara štíhlá.

Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu
Arálie v zahradě nahradí exotickou palmu (Zdroj: shutterstock.com)

Stromy a keře rodu Arálie – Prodara (Aralia) pocházejí z horských oblastí Asie a Ameriky. Některé druhy jsou nizoučké, jiné dorostou ve svých domovských lesích do úctyhodné výšky až 20 metrů. U nás ovšem žádný tolik nerozbují, stromy v našich zahradách budou mít maximálně tak 6-7 metrů. I proto se hodí také do menších zahradpředzahrádek, zejména do takových, kde si přejeme mít kousek nějaké exotiky. Arálie se u nás totiž neobjevují nijak masově, takže solitér ve vaší zahradě určitě upoutá pozornost.

Ďáblova hůl

V zimě odhaluje arálie – prodara trnitá (Aralia spinosa) kmen posetý spoustou nebezpečně vypadajících trnů, proto ji Angličané přezdívají ďáblova hůl. U nás se pěstuje hlavně jako do šířky rozvětvený asi dvoumetrový keř, efektní svými lichzpeřenými listy. Ty dorůstají délky až 1,5 metru, což právě dává rostlině vzhled, připomínající palmu. Na rozdíl od většiny keřů našich zahrad vykvétá arálie trnitá až na konci léta dlouhými latami složenými z drobných bílých kvítků. Ty se během podzimu promění v červené až černé kuličky plodů. Ty zdobí rostlinu dlouho do zimy – dokud je neozobou ptáci, kteří je milují. Tato arálie si drží vzrůst keře, má ale vždy jeden štíhlý kmínek, ze kterého vyrůstají impozantní listy. Od kořenů ale začne brzy odnožovat další kmínky, takže pokud jí dáte prostor, vytvoří hustý široký porost, který vynikne zvláště jako solitér, dominanta palouku nebo středu vrcholu terénu, vyvýšeného pro skalku.

Nízký stromek

Jiný druh – arálie – prodara štíhlá (Aralia elata) má stromový vzrůst. Řadu let se ovšem kmen nevětví a až metr dlouhé listy vyrůstají přímo z kmene. Na jeho vrcholu vytvoří efektní vějíř, na starších stromech pak odbočují i v nižších patrech. Obrovské listy jsou dvakrát zpeřené a jejich vejčité lístky jsou svrchu tmavé a zespodu světlezelené až stříbrné. Mladé stromky mají na dřevu také trny jako arálie trnitá, později však vymizí. Překrásná je šlechtěná odrůda Variegata, která má lístky na okrajích bohatě bíle panašované.

Oba tyto druhy se u nás dají bez problémů pěstovat v zahradách. Většina asijských druhů – arálie japonská (Aralia japonica) nebo arálie mandžuská (Aralia mandshurica) se pro venkovní pěstování u nás nehodí, setkáváme se ale s jejich pokojovými varietami.

Pěstování arálií je snadné, jsou to velmi nenáročné keře a stromy. Porostou stejně dobře v lehké i těžší zemině, kyselé i zásadité. Když jim ale půdu přikyselíte, bude se jim na podzim listy postupně více vybarvovat do zlaté a červené. Arálie nepotřebují ani zálivku, vystačí si s dešti, snesou i delší sucho. Po dlouhotrvajících deštích mohou začít opadávat, ale není třeba se bát uhynutí rostliny, když ji nenecháme stát ve vyslovené mokřině, vzpamatuje se a znovu obrazí. Arálie trnitá i arálie štihlá jsou plně mrazuvzdorné a mají ještě jednu velkou výhodu – netrpí na škůdce ani na choroby. Tam, kde klíněnka decimuje porosty kaštanů a dnes už bohužel i javorů, může být právě arálie vhodnou náhradou.

Arálie patří mezi rostliny využívané tradiční východní medicínou. Kořeny se používají podobně jako žen-šen, mají pro organismus povzbuzující účinky a v Japonsku se například kořen arálie mandžuské používá při léčbě rakoviny trávicího traktu. Výtažky z kořenů arálie manžuské najdete dnes i u nás v různých potravinových doplňcích i regeneračních kosmetických přípravkách na vlasy i na pleť.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.