Vůně letní zahrady je omamná

K létu na zahrádce patří nejen barvy, ale také vůně. Po svěžích něžných vůních fialek, konvalinek a šeříků nastupují sytá aromata léta, promíchaná s vůní schnoucího sena, někdy hořká, jindy smyslná – jako samo léto.

Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vysázet vedle sebe květiny, aby se nám „nepopraly“ jejich vůně? Nejspíš ne, většinou si totiž nekonkurují, je zvláštní, že se ani příliš nemíchají. Jak procházíte zahradou, zavoní vám každá květina svým typickým „parfémem“ zvlášť.

Pro většinu lidí je při vnímání rostlin čich stejně důležitý jako zrak, jak od pradávna žijeme mezi rostlinami a mnoho z nich bylo nebo stále je součástí našeho jídelníčku, naučili jsme se je podvědomě rozlišovat oběma smysly. A stejně jako barvy a tvary květů nelahodí každému oku stejně, i na vůně jsme vybíraví. Co je pro někoho opojná vůně vyvolávající slastný pocit, pro jiného může být až nepříjemný zápach. Někdo má rád vůně sladké, někdo svěží spíše „zelené“, bylinkové, dokonce i hořká silná aromata mohou být pro někoho přitažlivá.

Co nám tedy na zahradě v létě voní?

Začátek léta je spojený s vůní lip a bezinek. Nemusíme je mít na zahradě, ale určitě se s nimi potkáme, odkudsi z návsi nebo parku, o polní cesty nebo z podlesa k nám vítr tyhle silné vůně, jednu kouzelně sladkou, druhou štiplavě hořkou, určitě přinesou.

Královna květin růže je přímo symbolem letních vůní. Bohužel většina šlechtěných záhonových velkokvětých odrůd, které pěstujeme také proto, že kvetou dvakrát i třikrát během léta a jsou rezistentní vůči chorobám, vůni ztratila. Přesto najdete mnoho odrůd s celou škálou vůní od jemně sladké až po sytě kořeněnou. Typickou sytou růžovou vůni, jak si ji podvědomě vybavujeme, má ovšem hlavně docela obyčejná růže šípková a především stále oblíbenější růže svraskalá, která se v posledních letech hojně vysazuje jako živý plot. Květy má bílé, růžové i červené, zavoní vám jen jednou v roce, zato skutečně nádherně jemně růžově.

Mnoho pestrých letniček nás potěší i vůní. Popínavý hrachor vonný s až neuvěřitelnou škálou barev květů si něžnou vůni ponechává i po ustřižení a kytička z něj vám pár dnů zavoní i v místnosti ve vázičce. Vysoké floxyplaménky se také hodí do kytic, voní však sladce až kořeněně hlavně na záhonu, po ustřižení vůni rychle ztrácejí. Zato mnoho odrůd lilií voní smyslně a opojně i ve váze, šlechtěné velkokvěté vonné odrůdy jsou tak nejen ozdobou záhonů, ale právě i letních kytic. Vám bude ovšem nejspíš líto lilii ze záhonu přemístit do vázy, na stvolu sice může nést i více květů, přece jen se však nerozrůstá, z cibule vyráží stvol jediný a my se tak krásou i vůní květu kocháme raději na zahradě a pro lilii do kytice si zajdeme spíše do květinářství.

Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná
Vůně letní zahrady je omamná

Jsou i kvítky, které víc voní sušené než čerstvé. Mezi nejznámější patří levandule, jejíž nové odrůdy jsou odolné vůči mrazu a dají se tak úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Polštáře mateřídoušky nebo tymiánu zavoní také hlavně ve chvíli, kdy přes ně přejedete dlaní nebo když si je nastřiháte a nasušíte.

Mezi skromné kvítky, které dokážou zahradu nádherně rozvonět, patří rezeda vonná s palicemi droboučkých žlutých nebo červených výrazně sladce vonících květů, které kolem sebe šíří vůni hlavně v podvečerní rose a dodávají úžasnou atmosféru letním večerům na zahradě. Silné hořko sladké aroma má routa vonná, ve větším množství může být její odér někomu až nepříjemný, právě ve směsi vůní květin ale tvoří onen zvláštní podtón, který doplňuje kouzlo léta při posezení na letní zahradě.

Vonné listy má kromě mateřídoušky řada další bylinek, máta, šalvěj, bazalka, yzop, rozmarýna. Ty patří především na okenní parapety nebo pod okna – jejich vůně je totiž příjemná nám, zato ji nemiluje hmyz, takže se našim oknům vyhne a nevletí nám do domu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční vůně - difuzér

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit vánoční vůni?

Recept na marinované maso v citrónové trávě s nudlemi

Už jste slyšeli o citrónové trávě? Je to zajímavá bylinka, kterou lze přidat do koktejlů, ale také s ní vylepšit třeba grilované maso. Její vůně vás doslova dostane.

Vyrobte si domácí osvěžovač vzduchu s vlastní vůní

Jak vyrobit osvěžovač vzduchu doma bez chemikálií

Podle čeho a jak vybrat muškáty?

Výběr muškátů do našich truhlíků realizujeme podle toho, zda preferujeme plnokvěté, jednoduché nebo převislé odrůdy. Anebo raději nějaké méně obvyklé?

Jak si vyrobit domácí vůni do sušičky

A protože úspora peněz se hodí úplně vždycky, Láďa vám ukáže, jak si vyrobit svou vlastní vůni do sušičky.

Výběr aromalampy

Aromalampičky spolu s vonnými esencemi dokáží navodit tu správnou příjemnou atmosféru. Podle čeho vybírat ty nejvhodnější?

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?