Kytice k sv. Valentýnu

Dominantní barvou kytic určených jako dárek na oslavu lásky je červená. Té zdatně dokáže sekundovat bílá a zelená. V kyticích darovaných k svátku svatého Valentýna vždy převládaly a pravděpodobně i vždy budou rudé růže jako nejznámější symbol lásky a obdivu, úcty a oddanosti. Svátek zamilovaných evokuje vždy spíše blížící se jaro než doznívající zimu a proto takové kytice bývají laděny už i jarně.

Kytice k sv. Valentýnu
Kytice k sv. Valentýnu (Zdroj: shutterstock.com)

Rudá růže je odpradávna symbolem pravé lásky. Krásně rozkvetlá symbolizuje i krásu obdarovávané ženy a vínová růže znamená, že si žena svou krásu ani neuvědomuje. Růžová růže značí dokonalé štěstí a půvab, tmavě růžová zase vděk a poděkování. Růže levandulové barvy je symbolem pro okouzlení a lásku na první pohled a oranžová či korálově zbarvená růže v květinové symbolice sděluje touhu, vášeň a fascinaci.  Tím však rozhodně nechceme říct, že darovat máte jen kytice jednobarevné, abyste přesně vyjádřili to, co ke své lásce cítíte.

Aby jednobarevná kytice nevypadala třeba kapku smutně, velmi dobře se v ní mohou uplatnit také růžová a žlutá barva. Ty skvěle projasní kytici v barvách jarních trendů. Červené ladění není zdaleka tedy jedinou variantou. Velmi křehce a půvabně vypadá kombinace bílé eustomy a rudých růží, nebo plnokvěté pryskyřníky v líbezně hřejivých tónech a neméně malebná sasanka nazývaná též anemonka. Optimistické sasanky převzaly hodně z půvabů rozkvetlých divokých máků. Stylové budou jak v jasně červené, bílé i v modré barvě.  Předností anemonek je jejich dlouhá trvanlivost a také jejich živý optimistický dojem, který z nich přímo čiší. Jemnější noblesnější eustoma, je zkraje roku k dostání hlavně v něžnějších smetanových tónech.

Velmi vděčným komponentem valentýnských kytic jsou také tulipány. Jejich oblíbenosti nahrává nejen jejich cenová dostupnost, ale také blízká spojitost s příchodem jara. A navíc co do šíře barevných forem se jim nemůže rovnat hned každá květina. Tulipány je stejně snadné zakoupit řezané, jako i v hrnkové formě, a pak už postačí je pouze dárkově upravit. Krásně vypadají jak kombinace bílých a červených, či fialových a červených, nebo růžových a červených tulipánů. Všechny takto vyladěné kytice jsou okouzlující. Není zapotřebí dodávat k nim žádnou doplňkovou zeleň, neboť tulipánové listy jsou stejně tak okrasné a hodí se k nim nejlépe. I kdyby to měl být jeden jediný nesmělý květ tulipánu, který darujete své lásce, i ten zajisté potěší.

 

Svěže vypadají a navíc kouzelně voní křehké hyacinty. Vypadají velmi bohatě a navíc dýchají krásou právě probouzející se jarní zahrady. Něhu doslova ztělesňují řezané modřence. Již jejich samotný název naznačuje, že se s nimi nejčastěji setkáváme v modré barvě, ale ani bílé druhy již dnes nejsou žádnou výjimkou.

Na závěr nám dovolte jeden citát, který podtrhuje krásu obojího: květin i lásky. Jeho autorem je Victor Hugo. „Život je květina, pro niž je láska medem.“

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jedlé kytice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se vážou jedlé kytice?

Trendy ve svatebních kyticích

Jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích? Vládne především korálová barva s jemným podtónem zlaté.

Tuzemské luční květiny

Luční květiny jsou pro mnoho žen mnohem krásnější dárek, než drahé dovážené květiny z obchodu. Paní Růžena Bubeníčková nám zodpoví několik otázek na toto téma.

Luční traviny pro originální vazby a dekorace

Pokud i vy milujete podzimní přírodu a zejména lesní prostředí, přineste si jej domu a vytvořte si tématickou dekoraci.

Jak uvázat vánočně laděnou kytici

Vánočně laděné květiny a jak je vázat poradí floristka Diana Shatatová

13. díl: Ondřej Šplíchal - kamnář - TV verze

Stará auta, staré blues ale především stará kamna, to je Ondrův šálek kávy a hlavně všechny tyto krásné věci probouzí k životu a dokáže jimi ohromovat i současnou generaci.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.