Ořešák královský – chutná i léčí

Možná se to zdá zvláštní, ale suché plody ve skořápkách jsou řazeny do kategorie ovoce. A stejně, jako ovoce, jsou velmi chutné a také zdravé. Není tedy divu, že si získaly ořechy takovou oblibu.

Ořešák královský – chutná i léčí
Ořešák královský – chutná i léčí (Zdroj: shutterstock.com)

Původní vlastí ořešáku královského je Dálný východ a Himaláje. Do Evropy se dostal díky  Římanům, kteří jej sem přivezli. Ořešák černý (Juglans nigra) má původ v severovýchodní Americe. Ten je ještě mohutnější než ořešák královskýpěstován je hlavně pro dřevo. Z jednoho zdravého dospělého stromu ořešáku královského lze sklidit za rok až 70 kg plodů.

Z botanického hlediska se jedná o peckovice. Ořechy, tedy plody pocházející z ořešáku královského, jsou vlastně suchá semena chráněna tvrdým obalem. Nalezneme v nich řadu minerálů a stopových prvků, stejně jako vitamínů. Například vitamíny A, B1, B6, C. Ořechy samotné obsahují až 50 % tuku.

Ořešák královský (Juglans regia) je jednodomý strom, což znamená, že jsou na něm jak samčí, tak samičí květy a k opylení tedy dochází působením větru. Ořech je strom pěstovaný, zcela výjimečně zplaňuje. Ořechy dozrávají na přelomu září a října. Začnou pukat a uvolňují ořechy, laločnatá semena. Avšak i nezralé ořechy nacházejí své využití, a to pro léčebné účely anebo na výrobu ořechového likéru, nebo jsou určeny k nakládání.

Jako léčivka jsou využívány silně aromatické listy ořešáku sbírané nejlépe v průběhu června, a to v dopoledních hodinách. Nejdůležitější z obsahových látek je silný bakteriální účinek. Nejlépe zabírá proti stafylokokům, čímž je doslova ideálním prostředkem pro vyplachování ústní dutiny a kloktání. Listy lze využít i při koupeli nohou – zmírňují pocení a stejně tak jsou pro celkové snížení potivosti vhodné pro léčbu akné. Nejčastěji se droga využívá ve formě odvaru, dávkování spíše menší, po polévkových lžících, maximálně po pohárech. Odvary se mohou používat i jako sedací koupele při gynekologických potížích.
Neopomenutelné jsou ořechy a v nich obsažené nenasycené mastné kyseliny při léčbě vysokého LDL cholesterolu. Přispívají tak k ochraně před kardiovaskulárními chorobami. Méně známé jsou také účinky na zlepšování chování hyperaktivních dětí, u kterých zvyšují schopnost soustředění.

Pokud skladujete doma vlašské ořechy, je pro ně nejvhodnějším úložištěm lednice. Jestliže ořechy dobře před uskladněním usušíte, zbavíte je rizika vzniku mykotoxinů.

Každý, kdo jednou loupal ořechy a měl od nich hnědé ruce, ví, že se tohoto zabarvení hned tak nezbaví. Naši předkové toho dokázali využít a používali listy i slupky jako zdroj hnědého barviva. Z mízy stromů se vaříval cukr a dřevo stromů sloužilo k výrobě dýh a pušek. Předkové dokázali využít i silné vůně, kterou kolem sebe ořešáky šíří, a proto je vysazovali vedle stájí a suchých záchodů. Odtud pak ořešáky odpuzovaly obtížné mouchy.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Jana Kopřivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Roubování ořešáků

Roubování ořešáků

Dravý roztoč jako pomocník na zahradě

V zimních měsících je vhodná doba pro výsadbu dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Opět zde máme oblíbenou rubriku listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Jaké listnaté dřeviny jsou vhodné na zahradu

Zařizujete si zahradu, nebo jen chcete zasadit stromy, abyste do budoucna měli více stínu? Představíme některé listnáče.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.