Ořešák královský – chutná i léčí

Možná se to zdá zvláštní, ale suché plody ve skořápkách jsou řazeny do kategorie ovoce. A stejně, jako ovoce, jsou velmi chutné a také zdravé. Není tedy divu, že si získaly ořechy takovou oblibu.

Ořešák královský – chutná i léčí
Ořešák královský – chutná i léčí (Zdroj: shutterstock.com)

Původní vlastí ořešáku královského je Dálný východ a Himaláje. Do Evropy se dostal díky  Římanům, kteří jej sem přivezli. Ořešák černý (Juglans nigra) má původ v severovýchodní Americe. Ten je ještě mohutnější než ořešák královskýpěstován je hlavně pro dřevo. Z jednoho zdravého dospělého stromu ořešáku královského lze sklidit za rok až 70 kg plodů.

Z botanického hlediska se jedná o peckovice. Ořechy, tedy plody pocházející z ořešáku královského, jsou vlastně suchá semena chráněna tvrdým obalem. Nalezneme v nich řadu minerálů a stopových prvků, stejně jako vitamínů. Například vitamíny A, B1, B6, C. Ořechy samotné obsahují až 50 % tuku.

Ořešák královský (Juglans regia) je jednodomý strom, což znamená, že jsou na něm jak samčí, tak samičí květy a k opylení tedy dochází působením větru. Ořech je strom pěstovaný, zcela výjimečně zplaňuje. Ořechy dozrávají na přelomu září a října. Začnou pukat a uvolňují ořechy, laločnatá semena. Avšak i nezralé ořechy nacházejí své využití, a to pro léčebné účely anebo na výrobu ořechového likéru, nebo jsou určeny k nakládání.

Jako léčivka jsou využívány silně aromatické listy ořešáku sbírané nejlépe v průběhu června, a to v dopoledních hodinách. Nejdůležitější z obsahových látek je silný bakteriální účinek. Nejlépe zabírá proti stafylokokům, čímž je doslova ideálním prostředkem pro vyplachování ústní dutiny a kloktání. Listy lze využít i při koupeli nohou – zmírňují pocení a stejně tak jsou pro celkové snížení potivosti vhodné pro léčbu akné. Nejčastěji se droga využívá ve formě odvaru, dávkování spíše menší, po polévkových lžících, maximálně po pohárech. Odvary se mohou používat i jako sedací koupele při gynekologických potížích.
Neopomenutelné jsou ořechy a v nich obsažené nenasycené mastné kyseliny při léčbě vysokého LDL cholesterolu. Přispívají tak k ochraně před kardiovaskulárními chorobami. Méně známé jsou také účinky na zlepšování chování hyperaktivních dětí, u kterých zvyšují schopnost soustředění.

Pokud skladujete doma vlašské ořechy, je pro ně nejvhodnějším úložištěm lednice. Jestliže ořechy dobře před uskladněním usušíte, zbavíte je rizika vzniku mykotoxinů.

Každý, kdo jednou loupal ořechy a měl od nich hnědé ruce, ví, že se tohoto zabarvení hned tak nezbaví. Naši předkové toho dokázali využít a používali listy i slupky jako zdroj hnědého barviva. Z mízy stromů se vaříval cukr a dřevo stromů sloužilo k výrobě dýh a pušek. Předkové dokázali využít i silné vůně, kterou kolem sebe ořešáky šíří, a proto je vysazovali vedle stájí a suchých záchodů. Odtud pak ořešáky odpuzovaly obtížné mouchy.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Jana Kopřivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Roubování ořešáků

Roubování ořešáků

Dravý roztoč jako pomocník na zahradě

V zimních měsících je vhodná doba pro výsadbu dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Opět zde máme oblíbenou rubriku listárna Václava Větvičky. I tentokrát si zodpovíme dotazy diváků.

Jaké listnaté dřeviny jsou vhodné na zahradu

Zařizujete si zahradu, nebo jen chcete zasadit stromy, abyste do budoucna měli více stínu? Představíme některé listnáče.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.