Zahrada v prosinci

Na zahradě se najde práce v každém ročním období. A naše zahrady si péči zaslouží, za to, jakou radost nám v průběhu roku dělají svou fascinující krásou kvetoucích rostlin, keřů a stromů, které navíc v pozdním letním a podzimním obdobím nabídnou spoustu chutných plodů. Zahrada v prosinci spí jen zdánlivě, a když se v ní vydáte na malou procházku, uvidíte, že je v ní stále živo.

Zahrada v prosinci
Zahrada v prosinci (Zdroj: shutterstock.com)

Nejen vinaři, ale i zahradníci mohou ocenit působení mrazu. Zatímco vinařům nadělí mráz sladké víno, zahradníci vítají mráz kvůli některým rostlinám, u nichž dochází k měknutí právě až působením mrazů. Například mišpule německá (Mespilus germanica), jejíž hnědé plody  jsou tvrdé jako kámen a jejich chuť je poněkud natrpklá a změknou podobně jako hruškovité nebo  jablíčkovité plody jeřábu oskeruše (Sorbus domestica) až vlivem mrazů. A s plody trnky obecné (Prunus spinosa) je to podobné, před příchodem mrazů jsou bez šťávy a moučné chuti, ta se zlepší až po přemrznutí. Po prvních nočních mrazech ale není již zapotřebí nechávat plody na stromech, hrozí totiž, že je za vás dříve či později sklidí ptáci anebo že plodům popraskají slupky. Výjimku tvoří pouze plody jalovce, ty ke zrání potřebují celou zimu a plně vyzrají až příští rok.

Zimní hlávková kapustakadeřávek mohou ještě po dlouhou dobu zůstat na záhonech a dají se sklízet prakticky kdykoli. Při silných mrazech je dobré k hlávkám přihrnout zeminurostliny přikrýt netkanou textilií. Pokud jsou co do počasí příznivější dny, kadeřávek může stále narůstat, proto se z něj sklízejí vždy jen vnější spodní listy. Kadeřávek bude chutnat mnohem lahodněji, pokud počkáte se sklizní až poté, co přejde první mráz. Červené zelí není tak mrazuvzdorné, proto je dobré jej rychle spotřebovat, nebo alespoň vhodně uskladnit.

Středomořské bylinky, mezi které patří například dobromysl, tymián, saturejka, estragon nebo yzop nejsou zvyklé ze své domoviny na mráz a proto v našich podmínkách vyžadují ochranu. Jestliže je pěstujete ve volné půdě, jako přikrývka jim v záhonu postačí listí pro ochranu kořenů a v případě nadzemní části je dobré použít krytí chvojím. Chvojí je prodyšné,  a tak větvičky bylinek mají šanci po dešti dostatečně proschnout. A zároveň je chvojí i dobře izoluje. U tymiánu, levandule a dobromyslu je potřeba hlídat zimní přemokření, tyto bylinky totiž rády zahnívají. Pokud bylinky nemáte na záhonu, ale pěstujete je v květináčích, ideálně přezimují postavené vedle sebe do dřevěné bedny a obalené slámou nebo dřevitou vatou.

V zimě se může snadno stát, že volně žijící zvířata přijdou na vaši zahradu okusovat kůru mladších stromků. Ve volné přírodě totiž není pro ně touto dobou dostatek potravy. Pod kůrou se nachází výživné růstové pletivo a právě to zvířatům velice chutná. Své stromky můžete spolehlivě ochránit plastovými manžetami ovinutými kolem kmenů. Můžete zvolit i pletivo drátěné, musí být však dostatečně vysoké. Je dobré jej ještě zakopat asi 30 cm do země, aby jej králíci nemohli podhrabat. Stejně dobře jako ochrana kmenů stromů poslouží i dobře připevněná prkna.

Nezapomínáme na přikrmování ptáků suchým krmivem. Do korun stromů jim můžeme zavěšovat také lojové koule. Na jaře se nám za naši příkladnou péči odvděčí zpěvem a sběrem škodlivého hmyzu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.