Kvetoucí stromy, které vás okouzlí

Ve většině případů se jedná o stromy exotické. Přesto však většina z nás již měla možnost vidět je v plné kráse i u nás. Tyto exotické krásky doslova překypují záplavou květů, z jejich barev a množství až přechází zrak. Říše květin nemá hranic, a pokud by přece jen nemohly být některé druhy pěstovány vzhledem k našim tuhým zimám ve venkovním prostředí, stále jsou tu skleníky s exotickými rostlinami, kam se můžeme zajít pokochat jejich krásou.

Kvetoucí stromy, které vás okouzlí
Kvetoucí stromy, které vás okouzlí (Zdroj: shutterstock.com)

Modrou barvou květů, vyskytující se u stromů pouze výjimečně, se může pochlubit paulovnie plstnatá (Pawlownia tomentosa). Tento strom potřebuje pro svůj mohutný růst poměrně velký prostor, ve stáří mívají i více než 10 metrů. V teplých polohách dosahuje délka jejich květů až 30 cm.

Katalpa trubkovitá (Catalpa bignonioides) je nádherná i pokud zrovna nekvete, její listy mají totiž nepřehlédnutelný srdcovitý tvar a stromy ze svých větví vytvářejí malebné široké koruny. V červnu a červenci poskytují kouzelný pohled na své květy v dlouhých bíložlutých latách.

Původem z USA jsou liliovníky tulipánokvěté (Liriodendron tulipifera) dorůstající výšky až 20 metrů. Patří k šácholanovitým a tvoří květy podobné tulipánům ve velmi elegantní oranžovo-zelené barvě.

Škumpu nebo arálii mohou připomínat modroplody (Decaisnea fargesii) díky svým dlouhým lichozpeřeným listům. Z okouzlujících převislých hroznů zelenavých květů se do podzimu vytvoří  dlouhé luskovité plody.
Své české jméno dosud neobdržela chitalpa tashkentensis. Již od mládí je nesmírně zajímavá díky atraktivnímu růžovému kvetení keříčků s neobvyklým pruhováním.

Davidie (Davidia involucrata) v mládí vyžaduje ochranu proti mrazům, později získává na odolnosti a chránit ji před mrazy již není nutné. Její listy velmi připomínají olistění habru. Drobné květy má obklopené dvěma nápadnými podlouhlými žlutobílými okvětními listeny. Rostliny dosahují celkové výšky mezi 5 až 8 metry a kvetou v průběhu měsíců května a června.

Apartní okrasou malých stromů jsou květy podobné narcisům.  Pyšnit se jimi mohou klokoče (Staphylea pinnata).

Možná málokdo slyšel o malých stromech či keřích s opadavými listy s názvem pukol indický (Lagerstroemia indica). Patří ke stromům, které jsou s oblibou vysazovány do alejí.  Různé odrůdy mají květy v bílé, růžové, červené nebo nafialovělé barvě. Vyžadují plně osluněná stanoviště a dobře propustnou půdu. Na zimu je u nich doporučována ochrana kmene i kořenů.

Šácholany velkokvěté známe častěji pod označením magnólie.  Jsou to stálezelené stromy dosahující  výšky okolo 4-6 m. Nepotřebují řez ani ochranu proti chladu. Základní druh Magnolia grandiflora se pyšní přibližně od 10. roku věku velkými smetanově zbarvenými vonnými květy.

Blahokeř (Clerodendrum trichotomum)mívá obvykle deštníkovitě rozprostřenou korunu. Jeho květy jsou ve tvar okolíku, voní a rozkvétají na konci léta a začátkem podzimu. Stejně atraktivní jako květy jsou i jeho plody. Patří mezi opadavé stromy bez větších nároků na pěstování.

 

Nádherně kvete spousta dalších stromů jako například zmarlika, albície, franklinie nebo sturač i keřů, ze kterých jmenujme alespoň chojsie, vonokvětky, halézie, ocasnatce či  zmarličníky. Stačí si jen vybrat a případně si opatřit informace o jejich pěstování, které přece jen není v našich zeměpisných šířkách až tak obvyklé.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Správné pěstování jabloně odrůdy Rubín

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel Kotyšan radí, jak správně pečovat o jabloně odrůdy rubín, aby kvetla a následně rodila plody.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Pěstování magnolií

Dnes si představíme nejoblíbenější druhy magnolií.

Jak ochránit stromy před mrazem?

Víte, jak ochránit nakvetlé stromy před náhlým mrazem a jak zavlažovat? Spojte obojí dohromady a zachráníte úrodu.

Poradna Václava Větvičky

Tradiční oblíbená poradny Václava Větvičky, který odpovídá na dotazy diváků.

Poradna na maliny, pěstování s mrkví a ochranu stromů proti mrazu

Hledáte odpověď na to, jak pěstovat zeleninu, nebo jak ochránit květy před mrazy? Poradíme vám.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.