Rostliny způsobující alergie

Rostliny a jejich pěstování přináší většině z nás radost. V naší populaci je však poměrně velké množství lidí, kterým rostliny a zvláště ty kvetoucí, způsobují značné problémy. Jistě již tušíte, že dnes se v našem článku zaměříme na alergenní rostliny. Ač krásné, obdařené nádhernými květy a jedlými navíc často i velmi chutnými plody, přesto vyvolávají u alergiků nežádoucí zdravotní reakce.

Rostliny způsobující alergie
Rostliny způsobující alergie (Zdroj: shutterstock.com)

Bohužel, alergie všeho druhu jsou na prudkém vzestupu. Navíc alergické dispozice se dědí, a pokud jsou tedy oba rodiče alergici, je více než 90% pravděpodobnost, že i jejich potomek se narodí jako alergik. K těmto nebývale vysokým procentuálním hodnotám přispívá i vliv neustále se zhoršujícího životního prostředí. Alergie se popisuje jako nepřiměřená až přehnaná reakce lidského imunitního systému na určitý podnět. Alergie se projevují různým způsobem, a tak je rozlišujeme podle toho, který orgán lidského organismu na ně takto nepřiměřeně reaguje. Rostliny mohou bohužel způsobovat všechny typy alergií, to znamená jak alergie kožní, tak alergie trávícího nebo dýchacího systému.

Existuje i specifická kategorie takzvaných zkřížených alergií, kdy se u člověka projeví příznaky alergické reakce na jiný alergen, než na ten, proti kterému si již dříve vytvořil protilátky. Existuje například zkřížená reaktivita alergenů pylu břízy a některých druhů zeleniny (celer, mrkev)nebo ovoce (třešní a jablek). Vysoký stupeň zkřížené reaktivity je častý mezi různými čeleděmi příbuzných dřevin kvetoucích časně zjara. Nejvýznamnějšími zástupci této zkřížené alergie jsou z břízovitých bříza a olše a z lískovitých líska a habr. Jindy spolu reagují zkříženě například pelyněk černobýl a někteří zástupci miříkovitých jako například kmín, koriandr, mrkev, celer. Zkřížená alergická reakce může však nastat i mezi alergeny pylovými a hmyzími anebo mezi pylovými a potravinovými, tedy mezi alergeny rozdílného původu. Některé zkřížené alergie můžeme nazvat doslova pozoruhodnými z hlediska jejich kombinací. Jako příklad uveďme alergickou reakci způsobenou zkřížením pylu ambrozie a požitím melounu či okurky. Alergii může způsobit i požití brambor nebo rajčat v kombinaci s pyly trav. O něco známější je zkřížená alergie vyvolaná požitím mateří kašičky anebo medu při alergii na pyl různých  hvězdnicovitých rostlin.

Máme-li se alespoň v krátkosti zmínit o alergii kontaktní, nelze opomenout v tomto smyslu významné rostliny s mléčnicemi, tedy kanálky ronícími latex. Do této skupiny patří máky, pryšce, vlaštovičníky, pampelišky a lociky. K podráždění pokožky rostlinami však může dojít i při kontaktu s žahavými, ostnitými nebo zahnutými chlupy některých rostlin. Velmi známé jsou v tomto směru kopřivy, které mají na svých žahavých chlupech ve spodní části miniaturní baňku naplněnou kyselinou mravenčí.

Dalším druhem alergické reakce je takzvaná fotosenzibilizace, kdy se jedná o zvýšenou citlivost na sluneční záření vlivem styku s některými látkami. Tuto reakci způsobuje požití určitého typu rostlin obsahujících fotosenzibilující sloučeniny. Pokud nedojde k požití rostlin, ale k dotyku s nimi za přispění slunečních paprsků, jedná se o  fotodermatitidu někdy označovanou jako fytofotodermatitida. Z rostlin způsobujících fotosenzibilitu uveďme alespoň routu, třemdavu, kerblík, bolševník, anděliku, celer, třezalku, třapatku nebo vratič.

Proto, že existuje takové množství rostlin, které mohou způsobit alergické reakce, je dobré o nich vědět, ale není třeba se jich všech obávat. Je dobré se seznámit s možnostmi případné léčby takovýchto alergií a mírněním jejich průvodních reakcí. Každý alergik však již obvykle ví, která z rostlin je tím jeho alergenem. Ve volné přírodě se může stát, že nás některý alergen zaskočí, ale je zcela pochopitelné, že na zahradě je lépe se rostlinám, které nám způsobují potíže, vyhýbat a vůbec je nevysazovat.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Zvláštní vysazování stromků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vysazování ovocných stromů, pro které nám bude stačit metr čtvereční prostoru.

Jarní alergie

Alergolog Martin Fuchs odpovídá na dotazy Přemka Podlahy a Kateřiny Duškové týkající se alergií.

Alergie u psa

Alergie netrápí pouze lidi. Jaké jsou nejčastější alergeny, které pejsky trápí?

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Jaké alergie mohou mít psi

Nároky na potravinovou skladbu u psů, kteří trpí potravinovou alergií, jsou mnohem vyšší než u zdravých jedinců.

Jak zpříjemnit život astmatikům a alergikům v domácnosti

Návod na příjemný život pro astmatiky a alergiky.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?