Slunná zákoutí s podzimními jiřinami

Mají nespočet barev a tvarů květů. Ozdobí každý záhon a hrdě se vyjímají ve váze, samostatně i ve vazbách. Navíc vydrží po řezu i dva týdny čerstvé. Česká zahrada bez jiřin je skoro nepředstavitelná. A když si některé vysadíte na místo chráněné před mrazem, kam jde trochu sluníčka, ještě v listopadu se můžete těšit z jejich krásy.

Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami (Zdroj: archiv redakce)

Z Ameriky na evropské zámky

Málokdo ví, že Aztékové nebyli jen zdatní astronomové, matematici, architekti a umělci ve zpracování zlata, ale také zdatní šlechtitelé rostlin. Právě u nich objevili španělští dobyvatelé Ameriky mimo jiné i bohatě a pestře kvetoucí jiřiny (Dahlia pinnata), které křížili do různých kultivarů. Hlízy brambor přivezl do Evropy poprvé už Kryštof Kolumbus, hlízy jiřin se však objevily mnohem později, až někdy koncem 18. století. V okrasných zahradách se ale rychle staly oblíbenou květinou a zahradníci šlechtických a panovnických rodů se začali předhánět v tom, kdo vypěstuje větší, pestřejší a jinak tvarované květy.

Odolná až do zimy

Letničková zahrádka by vám měla dělat radost od května až do prvních větších mrazů. A právě jiřiny patří k těm vděčným letničkám, které kvetou celé léto a ještě začátkem listopadu si můžete poslední květy stříhat do vázy.

Pokud ovšem chcete rostlinu udržet při životě a na jaře znovu vysadit, je třeba hlízu ze země vyjmout, jakmile hrozí promrznutí země. Uchováte ji snadno v suché rašelině a jaře rozdělíte na menší kousky s očky a znovu zasadíte – vlastně jako brambory.

Tisíce odrůd

Předvést a pojmenovat všechny kombinace tvarů a barev květů jiřin snad nedokáže ani ten největší pěstitel. Za staletí jich bylo vypěstováno několik tisíc odrůd. Některé nesou květy vysoko až na dvoumetrových stoncích, ty se budou vyjímat v závětří u domu, kde křehkým stonkům nehrozí polámání.
Skupina tří jiřin dobře sladěných barev je u fasády domu stejně dekorativní jako nejkrásnější růže. Jiné tvoří nízké kompaktní bohatě kvetoucí keříčky, ty můžete vysadit právě tak do skalky, jako do různých nádob.
Ve skalce budou zářit obklopeny kameny, ve větších nádobách kolem nich můžete vysadit mírně převislé zelené rostlinky a nechat vyniknout zvláštní tvary třeba jednoduše žlutých nebo červených drobnokvětých jiřin typu pompon – mají květ složený z hustě poskládaných trubkovitých okvětních lístků, takže vypadá jako rokokový šperk.

Variace tvarů a barev

Kromě kulatých květů pomponek máte na výběr třeba jiřiny kaktusové – ty mají obrovské květy s dlouhými jehličkami okvětních lístků. Ještě rozpustilejší jsou druhy třepenité, decentní skladbu širokých lístků zase předvádějí jiřiny leknínové. Jiné mají kvítky drobnější a vypadají trochu jako sasanky (odtud i název těchto druhů), jednoduché jiřiny pak nejsou vůbec nudné, protože jedna řada jejich širokých okvětních lístků je poskládaná kolem barevně odlišného středu.
Bílá, žlutá, oranžová, růžová, červená, různé tóny fialové a dokonce téměř černá – to jsou základní barvy, které ovšem mají žíhané, dvoubarevné s odlišnou barvou lístků ve středu a na okrajích květů, proužkované. Při výběru nových jiřin u dobrého zahradníka se zkrátka nikdy nemůžete nudit – vždycky objevíte něco, co jste ještě nezkusili. Rozjasněte si zahradu několika jiřinami a nikdo kolem vašeho plotu neprojde bez ohlédnutí.

TIP: Pozor na slimáky

Jiřiny mají sladké a křehké listy, slimákům, kteří se v posledních letech staly hrozbou našich zahrad, bohužel velice chutnají. Zkuste tuhle fintu – obklopte mladé rostlinky kruhem ze psích nebo kočičích chlupů. Slimáci po nich zřejmě neradi lezou kvůli svému slizu, takže jiřinky raději nechají být. Vzrostlým rostlinám pak sice listy okusují, ale ty to už většinou přežijí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování jiřin a její odrůdy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jiřinám se přezdívá královny babího léta. Aby krásně kvetly, je potřeba jim věnovat patřičnou péči.

Jiřiny

Jiřiny

Krásně barevné papírové jiřiny

Kytičky z papíru si vyrobíme jednoduše pomocí špejle, krepového papíru a filtrů z kávovaru.

Jak pěstovat jiřinky

Reportáž o pěstování jiřinek, jak o ně pečovat, jak často je zalévat, jestli je nutné je hnojit...

Jiřiny - jejich pěstování a nové odrůdy

Jiřiny - jejich pěstování a nové odrůdy

Péče o jiřiny a jejich množení

Péče o jiřiny a jejich množení

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.