Slunná zákoutí s podzimními jiřinami

Mají nespočet barev a tvarů květů. Ozdobí každý záhon a hrdě se vyjímají ve váze, samostatně i ve vazbách. Navíc vydrží po řezu i dva týdny čerstvé. Česká zahrada bez jiřin je skoro nepředstavitelná. A když si některé vysadíte na místo chráněné před mrazem, kam jde trochu sluníčka, ještě v listopadu se můžete těšit z jejich krásy.

Slunná zákoutí s podzimními jiřinami
Slunná zákoutí s podzimními jiřinami (Zdroj: archiv redakce)

Z Ameriky na evropské zámky

Málokdo ví, že Aztékové nebyli jen zdatní astronomové, matematici, architekti a umělci ve zpracování zlata, ale také zdatní šlechtitelé rostlin. Právě u nich objevili španělští dobyvatelé Ameriky mimo jiné i bohatě a pestře kvetoucí jiřiny (Dahlia pinnata), které křížili do různých kultivarů. Hlízy brambor přivezl do Evropy poprvé už Kryštof Kolumbus, hlízy jiřin se však objevily mnohem později, až někdy koncem 18. století. V okrasných zahradách se ale rychle staly oblíbenou květinou a zahradníci šlechtických a panovnických rodů se začali předhánět v tom, kdo vypěstuje větší, pestřejší a jinak tvarované květy.

Odolná až do zimy

Letničková zahrádka by vám měla dělat radost od května až do prvních větších mrazů. A právě jiřiny patří k těm vděčným letničkám, které kvetou celé léto a ještě začátkem listopadu si můžete poslední květy stříhat do vázy.

Pokud ovšem chcete rostlinu udržet při životě a na jaře znovu vysadit, je třeba hlízu ze země vyjmout, jakmile hrozí promrznutí země. Uchováte ji snadno v suché rašelině a jaře rozdělíte na menší kousky s očky a znovu zasadíte – vlastně jako brambory.

Tisíce odrůd

Předvést a pojmenovat všechny kombinace tvarů a barev květů jiřin snad nedokáže ani ten největší pěstitel. Za staletí jich bylo vypěstováno několik tisíc odrůd. Některé nesou květy vysoko až na dvoumetrových stoncích, ty se budou vyjímat v závětří u domu, kde křehkým stonkům nehrozí polámání.
Skupina tří jiřin dobře sladěných barev je u fasády domu stejně dekorativní jako nejkrásnější růže. Jiné tvoří nízké kompaktní bohatě kvetoucí keříčky, ty můžete vysadit právě tak do skalky, jako do různých nádob.
Ve skalce budou zářit obklopeny kameny, ve větších nádobách kolem nich můžete vysadit mírně převislé zelené rostlinky a nechat vyniknout zvláštní tvary třeba jednoduše žlutých nebo červených drobnokvětých jiřin typu pompon – mají květ složený z hustě poskládaných trubkovitých okvětních lístků, takže vypadá jako rokokový šperk.

Variace tvarů a barev

Kromě kulatých květů pomponek máte na výběr třeba jiřiny kaktusové – ty mají obrovské květy s dlouhými jehličkami okvětních lístků. Ještě rozpustilejší jsou druhy třepenité, decentní skladbu širokých lístků zase předvádějí jiřiny leknínové. Jiné mají kvítky drobnější a vypadají trochu jako sasanky (odtud i název těchto druhů), jednoduché jiřiny pak nejsou vůbec nudné, protože jedna řada jejich širokých okvětních lístků je poskládaná kolem barevně odlišného středu.
Bílá, žlutá, oranžová, růžová, červená, různé tóny fialové a dokonce téměř černá – to jsou základní barvy, které ovšem mají žíhané, dvoubarevné s odlišnou barvou lístků ve středu a na okrajích květů, proužkované. Při výběru nových jiřin u dobrého zahradníka se zkrátka nikdy nemůžete nudit – vždycky objevíte něco, co jste ještě nezkusili. Rozjasněte si zahradu několika jiřinami a nikdo kolem vašeho plotu neprojde bez ohlédnutí.

TIP: Pozor na slimáky

Jiřiny mají sladké a křehké listy, slimákům, kteří se v posledních letech staly hrozbou našich zahrad, bohužel velice chutnají. Zkuste tuhle fintu – obklopte mladé rostlinky kruhem ze psích nebo kočičích chlupů. Slimáci po nich zřejmě neradi lezou kvůli svému slizu, takže jiřinky raději nechají být. Vzrostlým rostlinám pak sice listy okusují, ale ty to už většinou přežijí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování jiřin a její odrůdy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jiřinám se přezdívá královny babího léta. Aby krásně kvetly, je potřeba jim věnovat patřičnou péči.

Jiřiny

Jiřiny

Krásně barevné papírové jiřiny

Kytičky z papíru si vyrobíme jednoduše pomocí špejle, krepového papíru a filtrů z kávovaru.

Jak pěstovat jiřinky

Reportáž o pěstování jiřinek, jak o ně pečovat, jak často je zalévat, jestli je nutné je hnojit...

Jiřiny - jejich pěstování a nové odrůdy

Jiřiny - jejich pěstování a nové odrůdy

Péče o jiřiny a jejich množení

Péče o jiřiny a jejich množení

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.