Dekorace z podzimní zahrádky

Podzim se svou paletou zářivých barev potěší oko nejen při procházce přírodou či posezení na posledním teplém sluníčku v koutku zahrady. Kousek té radosti si nezapomeňte odnést domů.

Dekorace z podzimní zahrádky
Dekorace z podzimní zahrádky (Zdroj: archiv redakce)

​Až opadá listí z dubu

No, to bychom se načekali! Ne nadarmo tohle úsloví odkazuje na čas zcela neurčitý, či dokonce vůbec neexistující. Dub opadává postupně až do jara, a to už ho zdobí nové narašené lístky. Přesto tmavorudé a hnědé listy pod dubem najdete a patří k těm, které svými tvary doplní krásně podzimní kytici, stejně jako listy javorové, kaštanové nebo větvičky se žlutými a oranžovými lístky bukovými, habrovými a olšovými. Tam, kde je houština spíše náletových stromů, se jistě pár větviček nemusíte bát odstřihnout. A kousek zeleně vám dodá třeba váš stále zelený živý plot, který tak teď před zimou zbavíte rozsochatých výrostků. Pestré listy doma na chvíli dejte do vody, aby nebyly zaprášené a trochu ožily. Pak je můžete dekorovat do vázy s jiřinami, astrami a posledními poupaty růží, které už na záhoně stejně nerozkvetou. Nebo si vyrobte podzimní věnec, doplněný pár šiškami a oříšky. A půvabné je i listí jen volně rozložené mezi porcelánovými a proutěnými dekoracemi. Jen pozor na svíčky, ať suché listy nevzplanou!

Kaštany, oříšky, žaludy, šípky a bukvice

Děti si v těchto dnech vyrábějí zvířátka z kaštanů, žaludů a špejlí. Zkuste se vrátit k tomuto zvyku a postavte si třeba kaštanovou žirafu a hrošíka mezi barevné listy. Pár týdnů vám tahle dekorace rozveselí pokoj. Stačí také nasypat plody podzimu na porcelánovou misku a dozdobit ji třeba kouskem jedlové větvičky. Na skleněné míse použité jako svícen se budou hnědé a žlutozelené plody roztodivných tvarů krásně vyjímat zejména kolem svíček ze včelího vosku, ale kdo má rád barvy, může použít i vysokou červenou nebo zelenou svíčku.

​Dýně nejen na Halloween

S invazí angloamerických zvyků k nám vtrhly také velké dýně vydlabané do podoby šklebících se strašidel. Jako dekorace se hodí spíš na zahradu, kde je můžete využít i jako lampion. Dýní je ale mnoho druhů a mezi velice oblíbené patří ty, které jste si možná sami vypěstovali na okrasné zahrádce. Mají plody drobné, barví se postupně ze zelené přes žlutou až do oranžové a červené. Kulaté, hruštičkové, s různými bouličkami – radost se podívat. A když je otrháte, dlouho do zimy vám budou dělat radost mezi červenými jablíčky a oříšky  nebo samostatně na proutěném košíčku nebo porcelánové míse. Ty nejmenší můžete zakomponovat do podzimních věnců, nebo je navléknout na provázek a udělat si z nich třeba girlandu zavěšenou před záclonami na okně.

Kytici vřesu domů ti nesu

…je celá rosou pokrytá. Podzimní milostná báseň vyjadřuje sice trochu smutku usínající přírody, zároveň ale poskytuje nádhernou inspiraci. Vřesy se svými drobnými bílými, růžovými, purpurovými i fialovými kvítky jsou jedním z posledních doteků kvetoucí přírody, některé na zahradě kvetou i pod sněhem. A v květináči by neměly chybět v žádném pokoji, kde si zakládáte na tom, že jeho dekoraci obměňujete v každém ročním období. Sluší jim to právě tak v porcelánové nádobě jako třeba v nerezovém kbelíčku. Zelené jehličky zdobí ještě dlouho potom, co odkvete poslední poupátko. A na jaře s nimi honem na zahrádku, vřesy jsou trvalky a bylo by škoda jim nezachovat život. Bujně se rozrostou a na podzim si opět kus keříku můžete přesadit do pokojové nádoby.

Vůně levandule a růží

Pokud jste v létě nezaháleli, máte připravené sušené květiny. Všelijaké slaměnky si dokonce udržují pestré barvy, plátky sušených růží působí v kytici vznešeně a paličky levandule dodají střapaté dekoraci veselost. Ze zahrady si jistě donesete i probarvené okrasné traviny, které před zimou stejně ostříháte. Fantazii se meze nekladou. Podzimní příroda a zahrádka vám pro výzdobu bytu poskytuje bezpočet inspirací.

TIP: Japonský minimalismus Chcete si vyhrát a přitom zklidnit mysl? Vyzkoušejte si umění japonské ikebany. Vytvořit minimalistickou dekoraci z větviček s několika lístky, jediným červeným šípkem nebo několika kuličkami jeřabin není vůbec tak jednoduché, jak to vypadá. Za dlouhých podzimních večerů to ovšem můžete zkoušet třeba hodiny. Stačí hmota na aranžování květin, ostré nůžky a trocha výtvarného vidění.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Co s rozbitým hrnečkem po babičce? Vyrobte z něj zvonkohru.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Střepy z rozbitého hrnečku nemusíte hned vyhazovat. Vyrobte si zvonkohru.

Svícen ze dřeva

Návod na výrobu svícnu.

Odpuzovač komárů z kávy

Odpuzovač komárů z kávy

Velikonoční dekorace

Před blížícími se Velikonocemi je potřeba zamyslet se nad výzdobu. S tou nám poradí paní Viola Ziethamlová.

Dekorace ze sušených květin

Výroba podzimní dekorace za sušených květin a rostlin do interiéru

Skřítek Podzimáček

Jestli jste i vy fanoušky podzimní dekorace a vlastnoruční výroby, tak neváhejte a podle návodu Ládi Hrušky zkuste vyrobit skřítka jménem Podzimáček.

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.