Okrasná zahrada – když začíná zima

Zatímco některé druhy růží, komule nebo třezalky otevírají poslední květy tohoto roku, hvězdnice své představení teprve začínají. Zima se už chystá propuknout ve své největší síle a my všichni tajně toužíme vrátit se do těch okamžiků, kdy jsme se kochali barvami naší okrasné zahrady.

Okrasná zahrada – když začíná zima
Okrasná zahrada – když začíná zima (Zdroj: shutterstock.com)

O tom, že existují i rostliny, které snesou mráz, a zimní nečas vůbec, o tom není pochyb. Ne každý však ví, nebo spíše – je ochoten uvěřit tomu, že tyto odolné rostlinky dokážou poskytnout oku stejnou potěchu – co do pestrobarevnosti a svěžesti. Je tomu však skutečně tak! Následující článek vám přiblíží takový drobný \“monitoring\“ toho, jak by mohla vypadat, popř. se vyvíjet okrasná zahrada v období, kdy \“paní zima\“ již začíná zatínat drápky.

Rozchodníky

Velká růžová až růžovočervená květenství rozkvétající koncem srpna a pokud jste je utrhli, určitě už z nich máte působivou kytici sušených květů. V opačném případě budou díky rozchodníkům (Sedum telephium) trvalkové záhony atraktivní do začátku zimy, a dokonce i během ní; tak dlouho kvetou. Vyžadují suché písčité půdy na plném slunci. Rozchodníky vypadají dekorativně, i když nekvetou, protože mají krásné stříbrné listy (existují i druhy s listy do červena).

Vřes

Patří ke klasice podzimu. Sice se nabízí jen jediný druh, vřes obecný (Calluna vulgaris), ovšem z něho byla vyšlechtěna řada odrůd nejrůznějších barev. Pokud jich zasadíte více vedle sebe, budete se těšit ze záplavy barev. Nebo ho zkombinujte s trávami a břečťanem do truhlíku, přinese vám radost až do konce zimy. Také je dobré pamatovat na jedno zásadní pravidlo – vřesy milují kyselé půdy.

Bramboříky

Bramboříky znáte většinou jako vánoční rostliny v květináči. Existují ale i mrazuvzdorné druhy. Během let se rozrostou a vytvoří kvetoucí koberce. Brambořík neapolský (Cyclamen hederifolium) kvete od září do listopadu. Rostliny se postupně vysemení a pěkně vypadají i jejich barevně vzorované listy podobné břečťanu. Potřebují zásaditou půdu a nejlépe jim bude ve stínu pod keřem.

Léčivá dekorace

Zlatobýl (Solidago virgaurea) jste patrně viděli někde u cesty. Hodí se do velké zahrady, velmi rychle se rozrůstá. Dorůstá do výšky 1 m a jeho žlutá květenství jsou vhodná i k sušení jako dekorace. Navíc nať této podzimní krásky léčí – podporuje látkovou výměnu a pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.

Okrasné zelí

Kadeřavé listy svítí snad ve všech představitelných barvách, a to tím sytějších, čím je chladněji. Rostliny můžete sami zasít v květnu, nebo na podzim koupit v květinářství. A až se na ně do sytosti vynadíváte, okrasné zelí jednoduše snězte.

Pozdní podzim

Nejveselejší a nejbarevnější květy, které rozzáří zkracující se dny, nabízejí listopadky (Chrysanthemum). Především u vchodu do domu, na terasách a na balkonech jsou doslova nepostradatelné. Kromě klasických kompaktních keříků se středem zájmu stávají nezvyklé formy. Listopadky můžete pěstovat jako stromečky na kmínku nebo nově i jako převislé rostliny. Aktuální trend? Zahradní listopadky, které rozšiřují sortiment nádobových forem o rostliny odolné vůči mrazu.

Atraktivní hlízy

Toužíte po záplavě květů od jara do počátku zimy a máte balkon nebo terasu na stinném místě? Pelargonie ani petúnie vám příliš nepokvetou, tak vsaďte na atraktivní hlíznaté begonie. Při pohlednu na oslnivé, překrásně zbarvené květy a sytou zeleň pochopíte, proč begonie platí za favoritky mezi okrasnými rostlinami. Existuje takřka 1000 druhů begonií. Z těch, které rostou v horských oblastech Peru a Bolívie, vznikla skupina hlíznatých begonií milujících stín. Dělí se do čtyř základních skupin: velkokvěté (květy o průměru 10 až 16 cm), středněkvěté, drobnokvěté a převislé.

Přezimování

Begonie potřebují místo chráněné před větrem, ten by totiž tlusté a dužnaté stonky s těžkými květy snadno zlomil. Mají rády vodu, ale nesmí být trvale přemokřené. Pokud častěji přeschnou, opadají jim květy i poupata. Vyžadují dostatek živin, proto je během kvetení každých 10 až 14 dní přihnojujte. Ale pozor na to, že před hnojením nesmí trpět nedostatkem vody! Nechcete-li každý rok kupovat nové hlízy, správně je přezimujte. Než přijdou první mrazíky, truhlíky s begoniemi přeneste do suché, polotemné a mrazuvzdorné místnosti. Tam je nechte asi 14 dnů, než nadzemní části zaschnou a hlízy zatáhnou. Pak je vyndejte ze zeminy a zbytek lodyhy snadno odlomíte. Hlízy opatrně očistěte (a to včetně kořínků, které nesmíte odstranit). Dobře očištěné a neporaněné hlízy uložte do suchých pilin nebo rašeliny a přezimujte je v místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 5 °C.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba hlíz begonií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně vysazovat hlízy begonií.

Zimování begónií

Zimování begónií

Ibišek a begónie v zimě

Jak se přes zimu postarat o pokojový ibišek a begónie?

Vysazování begónií

Begónie patří bezesporu mezi nejoblíbenější balkónové rostliny. Pokud si teď koupíte hlízu a nebo máte nějaké přezimované hlízy ve sklepě, tak je důležité je vysadit ve správnou dobu.

Pěstování begónií

Rady, jak správně pěstovat a zazimovat begónie.

Časná výsadba begonií

Časná výsadba begonií

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.