Okrasná zahrada – když začíná zima

Zatímco některé druhy růží, komule nebo třezalky otevírají poslední květy tohoto roku, hvězdnice své představení teprve začínají. Zima se už chystá propuknout ve své největší síle a my všichni tajně toužíme vrátit se do těch okamžiků, kdy jsme se kochali barvami naší okrasné zahrady.

Okrasná zahrada – když začíná zima
Okrasná zahrada – když začíná zima (Zdroj: shutterstock.com)

O tom, že existují i rostliny, které snesou mráz, a zimní nečas vůbec, o tom není pochyb. Ne každý však ví, nebo spíše – je ochoten uvěřit tomu, že tyto odolné rostlinky dokážou poskytnout oku stejnou potěchu – co do pestrobarevnosti a svěžesti. Je tomu však skutečně tak! Následující článek vám přiblíží takový drobný \“monitoring\“ toho, jak by mohla vypadat, popř. se vyvíjet okrasná zahrada v období, kdy \“paní zima\“ již začíná zatínat drápky.

Rozchodníky

Velká růžová až růžovočervená květenství rozkvétající koncem srpna a pokud jste je utrhli, určitě už z nich máte působivou kytici sušených květů. V opačném případě budou díky rozchodníkům (Sedum telephium) trvalkové záhony atraktivní do začátku zimy, a dokonce i během ní; tak dlouho kvetou. Vyžadují suché písčité půdy na plném slunci. Rozchodníky vypadají dekorativně, i když nekvetou, protože mají krásné stříbrné listy (existují i druhy s listy do červena).

Vřes

Patří ke klasice podzimu. Sice se nabízí jen jediný druh, vřes obecný (Calluna vulgaris), ovšem z něho byla vyšlechtěna řada odrůd nejrůznějších barev. Pokud jich zasadíte více vedle sebe, budete se těšit ze záplavy barev. Nebo ho zkombinujte s trávami a břečťanem do truhlíku, přinese vám radost až do konce zimy. Také je dobré pamatovat na jedno zásadní pravidlo – vřesy milují kyselé půdy.

Bramboříky

Bramboříky znáte většinou jako vánoční rostliny v květináči. Existují ale i mrazuvzdorné druhy. Během let se rozrostou a vytvoří kvetoucí koberce. Brambořík neapolský (Cyclamen hederifolium) kvete od září do listopadu. Rostliny se postupně vysemení a pěkně vypadají i jejich barevně vzorované listy podobné břečťanu. Potřebují zásaditou půdu a nejlépe jim bude ve stínu pod keřem.

Léčivá dekorace

Zlatobýl (Solidago virgaurea) jste patrně viděli někde u cesty. Hodí se do velké zahrady, velmi rychle se rozrůstá. Dorůstá do výšky 1 m a jeho žlutá květenství jsou vhodná i k sušení jako dekorace. Navíc nať této podzimní krásky léčí – podporuje látkovou výměnu a pomáhá při chorobách ledvin a močových cest.

Okrasné zelí

Kadeřavé listy svítí snad ve všech představitelných barvách, a to tím sytějších, čím je chladněji. Rostliny můžete sami zasít v květnu, nebo na podzim koupit v květinářství. A až se na ně do sytosti vynadíváte, okrasné zelí jednoduše snězte.

Pozdní podzim

Nejveselejší a nejbarevnější květy, které rozzáří zkracující se dny, nabízejí listopadky (Chrysanthemum). Především u vchodu do domu, na terasách a na balkonech jsou doslova nepostradatelné. Kromě klasických kompaktních keříků se středem zájmu stávají nezvyklé formy. Listopadky můžete pěstovat jako stromečky na kmínku nebo nově i jako převislé rostliny. Aktuální trend? Zahradní listopadky, které rozšiřují sortiment nádobových forem o rostliny odolné vůči mrazu.

Atraktivní hlízy

Toužíte po záplavě květů od jara do počátku zimy a máte balkon nebo terasu na stinném místě? Pelargonie ani petúnie vám příliš nepokvetou, tak vsaďte na atraktivní hlíznaté begonie. Při pohlednu na oslnivé, překrásně zbarvené květy a sytou zeleň pochopíte, proč begonie platí za favoritky mezi okrasnými rostlinami. Existuje takřka 1000 druhů begonií. Z těch, které rostou v horských oblastech Peru a Bolívie, vznikla skupina hlíznatých begonií milujících stín. Dělí se do čtyř základních skupin: velkokvěté (květy o průměru 10 až 16 cm), středněkvěté, drobnokvěté a převislé.

Přezimování

Begonie potřebují místo chráněné před větrem, ten by totiž tlusté a dužnaté stonky s těžkými květy snadno zlomil. Mají rády vodu, ale nesmí být trvale přemokřené. Pokud častěji přeschnou, opadají jim květy i poupata. Vyžadují dostatek živin, proto je během kvetení každých 10 až 14 dní přihnojujte. Ale pozor na to, že před hnojením nesmí trpět nedostatkem vody! Nechcete-li každý rok kupovat nové hlízy, správně je přezimujte. Než přijdou první mrazíky, truhlíky s begoniemi přeneste do suché, polotemné a mrazuvzdorné místnosti. Tam je nechte asi 14 dnů, než nadzemní části zaschnou a hlízy zatáhnou. Pak je vyndejte ze zeminy a zbytek lodyhy snadno odlomíte. Hlízy opatrně očistěte (a to včetně kořínků, které nesmíte odstranit). Dobře očištěné a neporaněné hlízy uložte do suchých pilin nebo rašeliny a přezimujte je v místnosti, kde by teplota neměla klesnout pod 5 °C.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba hlíz begonií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně vysazovat hlízy begonií.

Zimování begónií

Zimování begónií

Ibišek a begónie v zimě

Jak se přes zimu postarat o pokojový ibišek a begónie?

Vysazování begónií

Begónie patří bezesporu mezi nejoblíbenější balkónové rostliny. Pokud si teď koupíte hlízu a nebo máte nějaké přezimované hlízy ve sklepě, tak je důležité je vysadit ve správnou dobu.

Pěstování begónií

Rady, jak správně pěstovat a zazimovat begónie.

Časná výsadba begonií

Časná výsadba begonií

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.