Ve stínu katalpy

Jestliže máte alespoň na jednu stranu pozemku dostatečný odstup od sousedů, patří do vaší okrasné zahrady jeden vznosný listnatý strom. Do stínu jeho koruny budete rádi usedat v letním horku. Postav dům, zasaď strom…

Ve stínu katalpy
Ve stínu katalpy (Zdroj: shutterstock.com)

Tradiční české lípy nebo později oblíbené importované javory a jírovce – kaštany, vystřídaly v posledních asi třiceti letech katalpy. Má to praktický důvod – na rozdíl od kaštanů a javorů, decimovaných klíněnkou jírovcovou, není u nás zatím známý škůdce, který by je ničil. Navíc zdatně odolávají i průmyslovým plodinám, klidně přežívají i ve velkoměstské výsadbě.

Strom plný slunce

Jako soliter v zahradě je katalpa až úchvatně krásná. Roste relativně pomalu, takže se nemusíte bát, že vám brzy zastíní okna v poschodí. V deseti letech bývá 2 – 3 metry vysoká, ve dvaceti 4 – 7 metrů. Potřebuje volné prostranství, protože nemá ráda stín. Slunce se prodírá její rozložitou korunou skrze velké, ale nepříliš husté listy až k zemi, takže se pod ní daří trávě i půdopokryvným rostlinám. Kromě stínu nemá ráda ani přílišné vlhko. Po výsadbě je tedy třeba ji zalévat, aby dobře zakořenila, pak to ale se zálivkou nepřehánějte.


​Vysoká koruna

U nás se ve volné výsadbě daří prakticky jedinému druhu, a to Catalpa bignonioides, původem z jihu severoamerického  kontinentu. Ostatní druhy jsou tropické a u nás mají málo tepla a slunce. Tento jediný zástupce má ovšem řadu odrůd a šlechtěných kultivarů, takže můžete mít katalpu jako mohutný strom i drobnější, spíše keřovitou. Věnujeme se ale především soliternímu stromu, takže se zaměřme na jeho korunu. Její větve se sklánějí až k zemi, ty spodní můžete ale postupně ořezávat a pod upravenou korunou v zahradě umístit lavičku, kde se bude velmi příjemně sedět za letního podvečera. Jako dříve ve stínu lípy. Jinak se katalpa tvarovat moc nemusí, stačí odstraňovat uschlé větve. Koruna bude podle odrůdy kuželovitá nebo ploše oválná. Ozdobou jsou srdčité velké listy u některých odrůd probarvující se od jarní žluté po letní sytě zelenou. Opadávají pozdě, takže zdobí strom až do pozdního listopadu. V červnu až červenci kvetou katalpy bohatě převislými latami bílými trubkovitých květů, které jemně sladce voní. Později je vystřídají dlouhé tobolky plodů.

Dostatek místa

Prostor je to, co potřebuje katalpa k životu nejvíc. Jakmile byste ji omezovali nebo na ni padal stín, bude mít řídké olistění a začne usychat. Pro okrasnou zahradu je ale právě takový strom, pro který najdete široké prostranství, dokonalou korunou krásy. Katalpa je dlouhověká, po mnoha letech může být i dvacet metrů vysoká. Pokud si ji ale vysadíte dnes, takové mohutnosti se jednou dočkají nejspíš vaši vnuci. A kdybyste se náhodou rozhodli strom pokácet, jeho dřevo využijí řezbáři podobně jako lipové. V Číně se z něj vyrábějí tradiční strunné nástroje zvané guquin s nádherným harmonickým zvukem. Doufejme, že k nám v rámci globálního oteplování nedoputují s katalpami také jejich škůdci, kteří přenášejí viry a antraknózu. Zatím u nás ale nejsou popsáni, takže je třeba dávat jen pozor na přílišnou vlhkost, která může vyvolat plísňová onemocnění a hnilobu uvnitř dřeva. Mladé stromky se vysazují na jaře, aby měly možnost během léta a podzimu dobře zakořenit, protože patří mezi teplomilné rostliny  a první zima by jim při nedostatečném zapuštění kořenů mohla být osudná. Později již naše zimy snášejí dobře, vydrží i silný mráz.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - prodloužená verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

18. díl: Jiří Dvořák - nožíř - TV verze

S radostí můžu říct, že jsem teď nožířem na plný úvazek. Splnil se mi tím tak můj sen. Z klukovské zábavy se stalo mé povolání a pak vášeň. Kromě práce mě velmi naplňuje i vědomí, že si mých dovedností zákazníci váží. Na mé výrobky si pak rádi počkají.

17. díl: Alena Chládková - Sklářka - TV verze

Alena Chládková vystudovala obor malování skla. Poté pracovala v továrně na vinutky, následně se osamostatnila a spolu s manželem si otevřela sklářskou továrnu v Železném Brodě. Vlastní obchod v Praze na Malé Straně a své výrobky posílá do celého světa.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.