Řeřicha plná léčivých účinků

Existuje mnoho léčivých rostlin, které nám pomohou na lecjaké neduhy, žádná z nich se však nepěstuje tak snadno, jako řeřicha setá. Má nejen skvělou chuť, ale obsahuje i velké množství vitamínů, a tak bychom si ji v zimním období měli doma pěstovat rozhodně častěji.

Řeřicha plná léčivých účinků
Řeřicha plná léčivých účinků (Zdroj: shutterstock.com)

Řeřicha v zemích Orientu

V zemích Orientu se pěstuje řeřicha setá už od nepaměti. Pravděpodobně pochází z Iráku, odkud se nejspíš v době antiky rozšířila do Asie a Evropy. Již tehdy byla považována za významnou léčivou rostlinu a lékaři ji proto doporučovali na léčbu nemocí močového ústrojí a také lidem trpícím poruchou krvetvorby. Řeřicha se v dobách antiky používala také proti kurdějím. Po celém světě bylo objeveno přes 175 druhů řeřichy, z nichž nejrozšířenější a nejznámější je právě naše oblíbená řeřicha setá (Lepidium sativum).

Řeřicha vhodná na detoxikační kůru

Tehdy se pěstovala tato léčivá bylina klasicky na záhonech a v nich dorůstala výšky až 40 centimetrů. Měla i droboučké bílé kvítky a poté, co se rostlina nasušila, se z ní připravovaly, nejrůznější masti a také čaje. Díky poměrně bohatě zastoupenému draslíku můžeme řeřichu využít i pro detoxikační kůry. Má totiž výrazné močopudné účinky, a tak skvěle přispívá k očistě ledvin. Podporuje i tvorbu trávících šťáv, a tak se hodí k povzbuzení jaterní a žlučníkové činnosti. Je ideální přidávat ji k pokrmům, které jsou celkově tučnější a těžké na trávení. Právě řeřicha vám jejich trávení usnadní.

Jak pěstovat řeřichu

Pěstování řeřichy seté je velmi jednoduché a sklízet tak můžete rostlinku už po týdnu dorostlou do výšky asi 3 cm. Hned druhý den po jejím vyklíčení ji však můžete už použít kupříkladu do zdravých zeleninových salátů, stejně jako mungo klíčky. Vzhledem k její výrazné chuti podobné ředkvičkám se používá jako přírodní dochucovadlo. Bude stejně tak dobře chutnat na krajíci chleba s máslem, jako přimíchaná do tvarohové nebo vaječné pomazánky anebo když s ní posypete právě dodělanou bramborovou kaši. Hodí se i do zeleninových polévek, můžeme ji i tepelně upravovat. Podle posledních průzkumů, jejichž výsledky zkoumali angličtí vědci, je prokázána schopnost řeřichy chránit lidský organismus před rakovinným bujením. Jako prevence nám prý postačí jedna hrst čerstvé řeřichy denně.

Tyto malé drobounké rostlinky v sobě ukrývají velké množství železa i jódu, také vitamínu C, vápníku a sodíku, kromě již zmiňovaného draslíku. Řadu vitamínů navíc doplňuje vláknina, riboflavin a kyselina askorbová. Pěstování řeřichy seté má velkou výhodu v tom, že nebudete potřebovat mnoho místa a žádnou zeminu, stačí řeřichu vysít na misku s vodou, do které jste předem namočili kousek vaty. Do ní pak řeřichu nahusto vysejte a při sklizni ji stříhejte nůžkami.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 25.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsev řeřichy zahradní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsev řeřichy zahradní

Zrenovujte si starý vojenský kufr

Návod na renovaci vojenského kufru

Využití konopí pro zdraví člověka

Pan Janovský popisuje využití konopí pro léčebné i potravinářské účely

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

Jak si vyrobit antik polici 100 let starou technikou?

Výroba police je jednoduchá, ale použít 100 let starou techniku, to chce jinou porci odvahy.

Krokusy a jejich pěstování

Michal Plundra představí krokusy a popovídá o jejich pěstování

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.