Kouzlo Vánoční hvězdy

Vánoční hvězdu – tu, za níž se ohlíží všechny dětské oči ve večerních hodinách Štědrého dne a dychtivě vyhlížejí Ježíška, si jen těžko můžeme přinést domů. Avšak její jmenovkyně z říše květin, Pryšec nádherný, Vánoční hvězda, Poinsetie (Euphorbia pulcherrima), nám může dotvářet sváteční atmosféru po celý vánoční čas.

Kouzlo Vánoční hvězdy
Kouzlo Vánoční hvězdy (Zdroj: shutterstock.com)

Tato rostlina rozkvétá obyčejně v předvečer Vánoc, nazývají ji také vánoční nebo betlémská hvězda. Originálnost a efektivnost nepropůjčují této rostlině květy, ale velké listeny, nejčastěji červené barvy. Poté, co odkvete, vyžaduje tato rostlina 2 měsíce klidu, kdy snižujeme zavlažování, ale tak aby půda nepřeschla. Na jaře se rostlina hodně ořezává, nechávají se výhonky 15 až 20 cm dlouhé.

Po období klidu se přesazuje do půdy složené z humusu, listové půdy, rašeliny a písku (v poměru 3:3:1:1) s dobrou drenáží. Zalévá se teplou vodou. Každé dva týdny se hnojí minerálními hnojivy. Chraňte před průvany. Je to rostlina s krátkým světelným dnem. Potřebuje 10 hodin světla a na zbytek dne překrýt nějakou clonou. Rozmnožují se na jaře a začátkem léta vrchními řízky. Pamatujte, že je jedovatý, a že jeho mléko může pokožku podráždit. Pro rychlejší zakořenění se používají stimulátory růstu.
Pokud nechceme rostlinku ihned po svátcích vyhodit, při troše snahy a péče ji můžeme prodloužit její život o několik let. V březnu bychom měli rostlinu pořádně prořezat. Výhony zkrátíme asi na deset centimetrů. Rostlina tak narazí nové výhony a rozkošatí se. Po řezu necháme rostlinu zhruba měsíc ve světlé místnosti při pokojové teplotě. V tomto období výrazně omezíme zálivku. Poté ji opět začneme zalévat, můžeme jí také přesadit. Pozor však na velké květináče, pokud nám záleží na pestrém zbarvení, květináč zvolíme spíše menší.

Barevné variace

Aby se rostlina zbarvila do sytých barev, v kterých ji kupujeme před Vánocemi, je třeba, aby přešla z vegetativního období do plodného. To nastane tehdy, pokud denní světlo bude na rostlinu působit kratší dobu než dvanáct hodin denně. V našich zeměpisných šířkách toto období nastává od začátku září. Od této doby se rostlina začíná vybarvovat. V době adventu je již připravená v plné své kráse.

Naše tipy:

–    Při nákupu bychom si měli všímat zejména „kvítků“ mezi barevně zabarvenými listy. Ty by měly být zrovna v rozpuku, což je známkou čerstvosti.
Vánoční hvězda je citlivá na nízkou teplotu, proto ji na cestu domů vždy dobře zabalíme do papíru.
–    Vánoční hvězda snese teplo a světlé místo, nesnáší však průvan.
Ideální teplota pro pěstování je kolem 20 stupňů Celsia.
–    Zaléváme vlažnou vodou. Substrát by neměl zcela vyschnout, větší nebezpečí však rostlině hrozí z přelití. V misce by v žádném případě neměla stát voda! Rostlina naopak uvítá rosení. Škodí sucho i přelití, pokud rostlina začne shazovat barevné listeny, pak jsme ji buď vystavili velkému suchu nebo jsme ji, což bývá častější, přelili.
–    Aby rostlina vydržela dlouho čerstvá, ihned po uříznutí ji namočíme do horké vody a konec opálíme nad plamenem.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.