Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!

Chybí vám v zimě na vaší zahradě zelená barva? Poté, co opadne poslední listí a zbytky stromků a keřů zahalí sníh, vypadá zahrádka kouzelně. Co když ale sníh roztaje a odhalí chudé větvičky a trávník do hněda? V těch chvílích se vyplatí mít v záloze několik stálezelených keřů nebo stromů.

Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!
Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít! (Zdroj: archiv redakce)

Nemusíte hned staré stromky vykopat a nahradit novými, ze kterých listy nikdy neopadnou. Spíš opadavé stromy a keře doplňte těmi, které mají listí pořád, a vytvořte zahradu, která bude působit útulně a přirozeně v každém ročním období.

Výsadba se provádí sice nejlépe na jaře, ale je dobré už teď v zimě zjistit, co vaší zahradě chybí. A pokud na výsadbu i na jaře zapomenete, zkuste ještě vysadit alespoň kontejnerované rostliny.

Stále zelená zahrada i s opadavými stromy

Dá se předpokládat, že opadavé stromy nebo keře v zahradě máte. Je jich totiž většina, proto není třeba doporučovat ty nejlepší opadavé tipy. Je jen na vás, které zvolíte. V zimě se můžete zaměřit na jejich kůru, která mnohem více vynikne teď, než v teplých měsících, kdy je zahalena listy. Zajímavou kůru má kromě klasické bílé břízy i například javor vlasonohý.

Z neopadavých keřů zkuste zvolit různé odrůdy brslenu (Euonymus), bobkovišeň (Prunus laurocerasus), cesmínu (Llex) se světle červenými plody nebo úplně jednoduše známé jehličnany. Borovice, smrky nebo jedle jsou klasickými zástupci jehličnatých dřevin, které by na zahradě neměly chybět. Navíc svou vizáží evokují zimu a vánoční čas i v letních měsících.

I stále zelená zahrada obměňuje listy

Pokud neholdujete jehličnanům, zaměřte se na keře jako jsou rododendrony s podlouhlými až 12 cm velkými listy, zimostráz (Buxus), tis (Taxus), vřesovce (Erica), jehož některé odrůdy na začátku zimy začínají kvést, nebo ptačí zoby (Ligustrum).

Tyto keře navíc můžete upravovat a prořezávat podle libosti přesně do takového tvaru, který se do vaší zahrady hodí. Zajímavé je, že i tyto keře, ač stále zelené, svoje listy obměňují. Dělají to ale nenápadně a obměňují je postupně, takže si toho mnohdy ani nevšimnete.

Stále zelená zahrada oživena barevnými bobulemi

Barevně jistě oceníte keře s bobulemi, které dodají zahradě tolik chybějící barvy snad ve všech ročních obdobích. Skalník (Cotoneaster) je oblíbený pro svoji nenáročnost, mrazuvzdornost a nenápadné červené malvičky, které tvoří na podzim, hlohyně (Pyracantha) nebo dřišťál (Berberis) vás svými barvami také jistě nezklamou. Stejně tak se věnujte keřům s barevnými listy.
Kromě stále zelených keřů a stromů se můžete zaměřit i na poloopadavé. To neznamená, že z nich opadne jen polovina listů, ale že na nich většina starých listů zůstává přes zimu až do jara a pak jsou vyměněny všechny najednou. Jedná se o rododendron tupého (Rhododendron obtusum), hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea) nebo právě ptačí zob obecný.

Martina Tlachová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Soliterní keře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Brsleny-keře do zahrady

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

Novinky mezi okrasnými dřevinami

Okrasné dřeviny vhodné pro všechny typy půd a pro majitele menších zahrad

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.