Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady

Orchideje (Orchidaceae) představují jednu z druhově nejbohatších čeledí krytosemenných rostlin s celosvětovým rozšířením. Patří rovněž mezi květiny, jejichž tajemná krása a vůně učaruje snad každému z nás. Tak proč je nemít i na své okrasné zahradě.

Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady
Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Orchideje byly pojmenovány odvozením z latinského výrazu orchis, což v  překladu do češtiny znamená vstavač, neboli mužský pohlavní orgán, který hlízy této rostliny nápadně připomínají.  Dříve se také věřilo v afrodisiakální účinky květů orchidejí. Dodnes, ač jsou tyto květiny přísně chráněné,  turečtí felčaři vydělávají na prodeji  zázračných afrodisiakálních „léků“, které vyrábí z usušených a rozdrcených hlíz orchidejí. Orchidej rozhodně patří mezi květiny o nichž by se dalo říci, že mají  svou osobnost. Tyto exotické krásky k nám přišly z  tropických lesů Asie a Střední a Jižní Ameriky.  Při tamních výpravách za novými druhy a odrůdami přišli kvůli orchidejím o život i mnozí hledači a sběratelé. Touha po těchto úžasných a půvabných rostlinách trvá dodnes.

Tyto vytrvalé byliny rozdělujeme na geofytyrostoucí v půdě, nebo epifyty – rostoucí v korunách stromů. Podle nároků na teplo je dělíme na chladnomilné, středně teplomilné a teplomilné. Nespornou předností orchidejí, oproti ostatním kvetoucím rostlinám, je délka kvetení – květy orchidejí vydrží na rostlině měsíc, u některých druhů 2 – 3 měsíce a po řezu kolem jednoho měsíce. Proto se z nich budete na své okrasné zahradě moci těšit po dlouhou dobu. Orchideje, ač tak krásné rostliny, jsou vlastně parazité. Zvláště mladé rostlinky potřebují k úspěšnému růstu houbu, ze které pak čerpají živiny.

Pěstování

Vybrat si správný druh orchideje je velmi důležité, protože ne všechny druhy orchidejí zvládnou pěstovat začátečníci. Mezi oblíbené a poměrně snadno pěstitelné patří cymbídia (Cymbidium), črievičkovec (Paphiopediulum), lišajovec (Phalaenopsis), lelia (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncídium (Oncidium). Královny zahrady upřednostňují světlá místa, ne však přímé sluneční paprsky či polostín. Pod střechou balkonu nebo prosvětleným stínem jiných rostlin jsou chráněny před intenzivním slunečním zářením, silným deštěm nebo větrem. Orchideje pěstovanéokrasných zahradách upřednostňují vápenatou půdu s vyšší hodnotou pH. Nejvhodnější čas pro sázení orchidejí na vaši okrasnou zahradu je podzim, dokud je půda ještě otevřená.  Sázení probíhá tak, že vykopete jámu, hlubokou asi 40 – 45 cm a na dno dáte 15 cm vysokou drenážní vrstvu. Dále se vrství substrát, a to výšky asi 25 – 30cm.  Vrch se přikryje keramzitem nebo trochou bukového listí.
Dobře se orchidej cítí v humózní a do hloubky 10 cm prokypřené půdě. Zemina nesmí být vlhká ani příliš suchá. Lehké a písčité půdy v zahradách se vylepší přidáním rašeliny. V letních měsících by půda neměla proschnout, proto se doporučuje aplikovat vrstvu mulče nebo listí. Na jaře začínají rostliny vyhánět oddenky z cibulí. Na konci jara se ukáží první květy, které se drží v plné kráse dva až čtyři týdny. Rostlina se po odkvětu úplně zatáhne a následuje období odpočinku. Na jaře začíná opět období růstu. Orchideje se rozmnožují automaticky. Každý rok se vytvoří mnoho hlíz a rostlina se může bez problémů dělit, takže obavy s umělým namnožováním jsou zbytečné.

První pomoc

Rostlinu mají v oblibě také škůdci, jako například slimáci, štítenky a mučenky, proto je třeba při výsadbě pamatovat na plastovou zábranu a v případě napadení se musí jednat rychle:
1. Záchranná emulze 
Do jednoho litru vody se přidají dvě lžíce olivového oleje a jedno stříknutí přípravku na nádobí. Tato emulze se aplikuje na napadená místa. Pokud jde o listovní žilky, potírají se štětcem. Emulzí ošetřujeme orchidej po dobu tří týdnů, vždy jednou za sedm dní.
2. Roztok první pomoci
Do 1 litru teplé vody dáme 15 g mazlavého mýdla a 10 ml denaturovaného lihu Tady si musíte dát pozor, protože některé tenkolisté orchideje reagují na tento roztok citlivě. Nestříká se přímo na květinu, ale nanáší se na napadená místa štětcem. Pokud chcete zkusit, zda rostlina trpí přecitlivělostí na tento roztok, zkuste nejdříve aplikaci na jeden list.
3. Kapradinová antibiotika
Po dobu 24 hodin se nechá louhovat ve vlažné vodě 100g čerstvých a 10 g sušených listů kapradí. Poté se asi půl hodiny nechává vyvařit., vychladí se a přecedí. Odvarem rosíme orchidej po dobu dvou týdnů. Tento roztok je vhodné použít jako prevenci.

TIP: Sahlep – Orientální nápoj z orchidejí

Tento sladký nápoj, pocházející z Blízkého východu svou konzistencí připomíná puding či krupicovou kaši.  Připravuje se z usušeného a umletého sahlepového (orchidejového) kořene (vstavač polní, Orchis mascula) smíchaného s cukrem a horkým mlékem (i sójovým), případně se zázvorem. Podle chuti lze do nápoje přidat oříšky, rozinky a sušené plody, nebo čokoládu. Dochucuje se vanilkovým cukrem či skořicí. Vyjma vitamínů a výživných látek je Sahlep považován za pánské afrodiziakum. Zatímco ženy jej pijí pro potěšení chuťových pohárků, muži po jeho požití prožívají vášnivé noci. Kromě energie však dodá i vápník, fosfor, zinek, sodík a vitamíny. V Turecku je Sahlep oblíbeným domácím „lékem“ proti nachlazení a chřipce. Sahlep si můžete připravit i doma. Stačí si koupit prášek sahlepového kořene smíchaného s cukrem, který je k dostání v čajovnách nebo na internetových obchodech, povařit jej s mlékem, dochutit a nalít do hrnečku či vyšší sklenice. Dobrou chuť!

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování orchideí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukázka některých druhů orchideí a rady na jejich pěstování.

Pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí

Jak hnojit orchideje

Jak hnojit orchideje

Jarní péče o orchideje

Jarní péče o orchideje

Pěstování orchidejí v domácích podmínkách

O pěstování orchidejí v bytě, jak o ně pečovat v zimě, představení různých druhů.

Jak pečovat o orchideje

Jak pečovat o orchideje

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.