Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady

Orchideje (Orchidaceae) představují jednu z druhově nejbohatších čeledí krytosemenných rostlin s celosvětovým rozšířením. Patří rovněž mezi květiny, jejichž tajemná krása a vůně učaruje snad každému z nás. Tak proč je nemít i na své okrasné zahradě.

Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady
Orchideje, překrásné květiny do vaší okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Orchideje byly pojmenovány odvozením z latinského výrazu orchis, což v  překladu do češtiny znamená vstavač, neboli mužský pohlavní orgán, který hlízy této rostliny nápadně připomínají.  Dříve se také věřilo v afrodisiakální účinky květů orchidejí. Dodnes, ač jsou tyto květiny přísně chráněné,  turečtí felčaři vydělávají na prodeji  zázračných afrodisiakálních „léků“, které vyrábí z usušených a rozdrcených hlíz orchidejí. Orchidej rozhodně patří mezi květiny o nichž by se dalo říci, že mají  svou osobnost. Tyto exotické krásky k nám přišly z  tropických lesů Asie a Střední a Jižní Ameriky.  Při tamních výpravách za novými druhy a odrůdami přišli kvůli orchidejím o život i mnozí hledači a sběratelé. Touha po těchto úžasných a půvabných rostlinách trvá dodnes.

Tyto vytrvalé byliny rozdělujeme na geofytyrostoucí v půdě, nebo epifyty – rostoucí v korunách stromů. Podle nároků na teplo je dělíme na chladnomilné, středně teplomilné a teplomilné. Nespornou předností orchidejí, oproti ostatním kvetoucím rostlinám, je délka kvetení – květy orchidejí vydrží na rostlině měsíc, u některých druhů 2 – 3 měsíce a po řezu kolem jednoho měsíce. Proto se z nich budete na své okrasné zahradě moci těšit po dlouhou dobu. Orchideje, ač tak krásné rostliny, jsou vlastně parazité. Zvláště mladé rostlinky potřebují k úspěšnému růstu houbu, ze které pak čerpají živiny.

Pěstování

Vybrat si správný druh orchideje je velmi důležité, protože ne všechny druhy orchidejí zvládnou pěstovat začátečníci. Mezi oblíbené a poměrně snadno pěstitelné patří cymbídia (Cymbidium), črievičkovec (Paphiopediulum), lišajovec (Phalaenopsis), lelia (Laelia), odontoglosum (Odontoglossum), dutočnelkovec (Coelogyne), Pleione bulbocodioides, Oncídium (Oncidium). Královny zahrady upřednostňují světlá místa, ne však přímé sluneční paprsky či polostín. Pod střechou balkonu nebo prosvětleným stínem jiných rostlin jsou chráněny před intenzivním slunečním zářením, silným deštěm nebo větrem. Orchideje pěstovanéokrasných zahradách upřednostňují vápenatou půdu s vyšší hodnotou pH. Nejvhodnější čas pro sázení orchidejí na vaši okrasnou zahradu je podzim, dokud je půda ještě otevřená.  Sázení probíhá tak, že vykopete jámu, hlubokou asi 40 – 45 cm a na dno dáte 15 cm vysokou drenážní vrstvu. Dále se vrství substrát, a to výšky asi 25 – 30cm.  Vrch se přikryje keramzitem nebo trochou bukového listí.
Dobře se orchidej cítí v humózní a do hloubky 10 cm prokypřené půdě. Zemina nesmí být vlhká ani příliš suchá. Lehké a písčité půdy v zahradách se vylepší přidáním rašeliny. V letních měsících by půda neměla proschnout, proto se doporučuje aplikovat vrstvu mulče nebo listí. Na jaře začínají rostliny vyhánět oddenky z cibulí. Na konci jara se ukáží první květy, které se drží v plné kráse dva až čtyři týdny. Rostlina se po odkvětu úplně zatáhne a následuje období odpočinku. Na jaře začíná opět období růstu. Orchideje se rozmnožují automaticky. Každý rok se vytvoří mnoho hlíz a rostlina se může bez problémů dělit, takže obavy s umělým namnožováním jsou zbytečné.

První pomoc

Rostlinu mají v oblibě také škůdci, jako například slimáci, štítenky a mučenky, proto je třeba při výsadbě pamatovat na plastovou zábranu a v případě napadení se musí jednat rychle:
1. Záchranná emulze 
Do jednoho litru vody se přidají dvě lžíce olivového oleje a jedno stříknutí přípravku na nádobí. Tato emulze se aplikuje na napadená místa. Pokud jde o listovní žilky, potírají se štětcem. Emulzí ošetřujeme orchidej po dobu tří týdnů, vždy jednou za sedm dní.
2. Roztok první pomoci
Do 1 litru teplé vody dáme 15 g mazlavého mýdla a 10 ml denaturovaného lihu Tady si musíte dát pozor, protože některé tenkolisté orchideje reagují na tento roztok citlivě. Nestříká se přímo na květinu, ale nanáší se na napadená místa štětcem. Pokud chcete zkusit, zda rostlina trpí přecitlivělostí na tento roztok, zkuste nejdříve aplikaci na jeden list.
3. Kapradinová antibiotika
Po dobu 24 hodin se nechá louhovat ve vlažné vodě 100g čerstvých a 10 g sušených listů kapradí. Poté se asi půl hodiny nechává vyvařit., vychladí se a přecedí. Odvarem rosíme orchidej po dobu dvou týdnů. Tento roztok je vhodné použít jako prevenci.

TIP: Sahlep – Orientální nápoj z orchidejí

Tento sladký nápoj, pocházející z Blízkého východu svou konzistencí připomíná puding či krupicovou kaši.  Připravuje se z usušeného a umletého sahlepového (orchidejového) kořene (vstavač polní, Orchis mascula) smíchaného s cukrem a horkým mlékem (i sójovým), případně se zázvorem. Podle chuti lze do nápoje přidat oříšky, rozinky a sušené plody, nebo čokoládu. Dochucuje se vanilkovým cukrem či skořicí. Vyjma vitamínů a výživných látek je Sahlep považován za pánské afrodiziakum. Zatímco ženy jej pijí pro potěšení chuťových pohárků, muži po jeho požití prožívají vášnivé noci. Kromě energie však dodá i vápník, fosfor, zinek, sodík a vitamíny. V Turecku je Sahlep oblíbeným domácím „lékem“ proti nachlazení a chřipce. Sahlep si můžete připravit i doma. Stačí si koupit prášek sahlepového kořene smíchaného s cukrem, který je k dostání v čajovnách nebo na internetových obchodech, povařit jej s mlékem, dochutit a nalít do hrnečku či vyšší sklenice. Dobrou chuť!

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy
Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy

Okrasné zahrady

Keř kaliny bodnantské rozveselí smutnou zimu, a to i v severních oblastech Česka. Plody mají rádi ptáci. Pěstujte ji proto taky. Poradíme vám jak na to.

Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř
Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Okrasné zahrady

Hamamelis japonica čili vilín japonský je ozdobou každé zahrady. Pokud sníte o barevné zimní zahradě, neměl by na ní chybět. S jeho pěstováním vám poradíme.

Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!
Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!

Okrasné zahrady

Jarní květy nejen sněženek jsou poslem hezkého počasí. Aby se jim dařilo, je potřeba vědět, jak na pěstování cibulovin. Poradíme v našem článku.

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok
Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Okrasné zahrady

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina. Dekorativní keř mění během roku barvu svých listů. Narůžovělé až načervenalé zbarvení je přímo úchvatné.

Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky
Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky

Okrasné zahrady

Zahradní vrby existují v mnoha variantách, takže najdeme vhodný druh do větší i menší zahrady. Všechny jsou krásné a pozemek svou přítomností doslova rozzáří.

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu
Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Okrasné zahrady

Máte rádi vytrvalé rostliny? Záhon stálezelených rostlin, které jsou odolné a mrazuvzdorné, můžete mít i vy nejen na vaší zahradě.

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru
Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Okrasné zahrady

Japonská zahrada je velmi oblíbeným stylem nejen všude po světě, ale i u nás. Jak vybudovat zenovou oázu a získat místo, kde se budeme cítit šťastní?

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody
Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Okrasné zahrady

Oblíbili jste si vřesovištní rostliny? Pak si je vysaďte doma na zahradě do příhodných podmínek kyselé půdy a nezapomeňte na libavku poléhavou.

Chrpa polní nemusí být jen plevel
Chrpa polní nemusí být jen plevel

Okrasné zahrady

Některé rostliny nemusí být jen neužitečným plevelem. Kvetoucí byliny jsou velmi prospěšné pro opylovače a chrpa polní může být užitečná bylina i pro vás.

Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny
Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny

Okrasné zahrady

Pusťte se do pěstování skimie. Tyto okrasné a vonné keříky rostou sice pomalu, ale zato se nám odvděčí krásou, vůní svých květů a jasnou barvou bobulí.

Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta
Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Okrasné zahrady

Ozdobený stromek je symbol Vánoc. Jestliže chceme ušetřit za každoroční nákup řezaného stromku, můžeme jej pěstovat doma v kontejneru.

Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá
Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá

Okrasné zahrady

Ochrana zahrady před mrazem je důležitá, aby rostliny ve vaší zahradě přečkaly v pořádku nadcházející zimu. Proto je nutné učinit některé nezbytné kroky.