Známé i neznámé druhy magnolií

Magnolie odedávna uchvacují každého bohatostí svých okouzlujících květů, a proto nejeden z pěstitelů zatouží mít takový skvost i ve své zahradě. U nás měla vždy největší zastoupení Magnolia soulangeana, která patří k mrazuvzdorným druhům. Za posledních několik let se k nám ale začínají dostávat novinky v podobě vynikajících kříženců vyselektovaných obvykle v zemích svého původu, z Číny a Japonska, ale mnohé druhy byly vyšlechtěny již i v Evropě.

Známé i neznámé druhy magnolií
Známé i neznámé druhy magnolií (Zdroj: shutterstock.com)

Velmi nadějným druhem, který má velkou šanci stát se klenotem zahrad je Magnolia ‚Genie‘ díky svému nezvyklému zabarvení květu. Na zimu sice opadává, jedná se však o bohatě větvený keř, ale zcela jistě zaujme tulipánovitě tvarovanými květy, které jako poupata mají nádherně červenočernou barvu a jakmile se začnou otvírat, mění tuto barvu postupně na kaštanově purpurovou. Navíc si květy svou barvu dokážou uchovat po velmi dlouhou dobu.

Velmi krásný kultivar magnolie, která má svůj původ v Číně je Magnolia ‚Satisfaction‘. Tato magnolie vytváří velmi kompaktní keře dorůstající výšky okolo 2,5 m a je oceňována především pro krásné, výrazné květy, které jsou z vnější strany červené, avšak uvnitř se zabarvují do světle růžové s nádechem do bílé barvy.

Lahůdkou v sortimentu magnolií je Magnolia ‚Ian’s Red s květy o velikosti až kolem 20cm, které jsou zbarvené do vínově červena. Tato barva květů přetrvává po dlouhou dobu. V dospělosti může dosáhnout tento keř vzhled stromu až o výšce 5 metrů.

Pro magnolie nezvyklou žlutou barvu květů mohou nabídnout hned tři druhy. Například brzy na jaře vykvétající Magnolia ‚Koban Dori‘. Specifikem tohoto kultivaru je velké množství žlutých květů. Navíc tento keř má nezvyklý pyramidální tvar a vzhledem kvůli malé rozložitosti keře je vhodný pro využití na malých zahradách. Dalším žlutě kvetoucím druhem je Magnolia ‚Daphne‘, která má květy zářivě žluté jak z vnitřní, tak z vnější strany. Výhodou této odrůdy je, že květů se u ní dočkáte již na mladých keřích. A do třetice žlutě kvetoucích odrůd je tu Magnolia’Butterbowl‘. Při křížení této odrůdy byly původně dokonce tři ze šlechtěných druhů a její šlechtění zabralo odborníkům dokonce 15 let! Výsledek ovšem stojí za to. Tato magnolie je velmi atraktivního vzhledu se zářivě žlutooranžovými květy a nápadně velikými okvětními lístky. Celkově dorůstá výšky až 4 metrů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování magnolií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si představíme nejoblíbenější druhy magnolií.

Jak pěstovat magnolie

Jak pěstovat magnolie

Prořezávání stromů

Prořezávání stromů

Pěstování magnolií

Jak pěstovat magnolie? Pan Petr Franc má množství rad pro pěstování těchto rostlin.

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

Tip na výlet - Zámek Konopiště

Reportáž ze zámku Konopiště a jeho zámecké zahrady, o jeho historii a rostlinách v zahradě

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.