Locika kompasová – častý plevel našich zahrad

Lactuca serriola čili locika kompasová patří do čeledi hvězdnicovitých rostlin. Celý rod locik zahrnuje na 70 druhů rostlin nejrůznějšího vzrůstu a míst výskytu. Upozorňujeme na ni nikoli z užitkového hlediska, ale z toho důvodu, že se jedná o velmi snadno šiřitelný plevel u nás hojně rozšířený, který má nevalnou pověst konkurenčně silné rostliny.

Locika kompasová – častý plevel našich zahrad
Locika kompasová – častý plevel našich zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

Locika kompasová je původním druhem na Blízkém východě, až po Saudskou Arábii a Etiopii, ale rozšířená je téměř po celé severní polokouli, kde roste podél cest, na rumištích, okrajích lesů a polí, v kamenolomech a na náspech, zkrátka všude tam, kde je sušší půda a slunné stanoviště.

Nevýhodou při odplevelovaní zahrad, kde se locika rozšířila, je její silný kůlovitý kořen, který se navíc rozrůstá ještě dál do bočních kořenů, tudíž je velmi nesnadné tuto rostlinu celou vytáhnout ze země. Celé rostliny mohou na vhodných stanovištích dorůst do výšky až 180 cm, pokud nejsou včas odstraněny. Rostliny začínají vykvétat v červenci a kvetou až do října. Je tedy nadmíru důležité, zbavit se jich na zahradách ještě před rozkvětem, aby se dále nemnožily semeny. Na jedné rostlině se mohou vytvořit až stovky nažek a všechny mohou posléze vyklíčit. Nažky po dozrání vypadávají do okolí mateřské rostliny a v půdě začínají klíčit, větrem zanesené nažky do okolí se šíří na další lokality, takže ani sousedé z okolních zahrad by jistě nebyli potěšeni, pokud byste lociky na své zahradě nechali vykvést.

Šíření rostliny se můžeme jednoduše bránit tak, že budeme pravidelně séci trávu na zahradách a v okolí svých zahrad, nejpozději před květem tohoto vytrvalého plevele. Můžeme zvolit i poněkud namáhavější způsob, než je kosení a každou rostlinu zvlášť včetně kořene vypíchnout ze země.

Kdysi dávno se locika využívala na přípravu výtažku, kterým se léčívala žloutenka, zimnice a koliky. Doporučovala se i pro snadné odkašlávání a při prsních bolestech, rovněž k odvodnění organismu. Dnes ji však již tímto způsobem nevyužíváme a máme spíše na paměti to, že její lodyha je porostlá ostny anebo spíše bodavými chlupy. Po poranění rostliny z lodyhy vytéká latex, který může po potřísnění kůže způsobit alergickou vyrážku. Rostlina může být ze stejného důvodu jedovatá pro osoby a některá zvířata. Mladé výhonky těchto rostlin se někdy používají k vaření a nahrazují chřest. Stárnutím výhonky a listy hořknou, takže se stávají nepoživatelnými. Z důvodu využití ke konzumaci je její slovenský název „šalát kompasový“.

Ne nadarmo má locika druhové jméno „kompasová“, neboť její listy jsou orientované severojižním směrem, svisle. Rostlině to pomáhá snížit odpařování vody z listů v horkých letních dnech, neboť to pomůže snížit v poledních hodinách teplotu listů někdy až o 7 °C.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: vaplantatlas.org, luirig.altervista.org, portaldahorticultura.xpg.com.br, aphotoflora.com,  gobotany.newengklandwild.org, naturspaziergang.de, utdallas.edu, atlasbotani.eu

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?