Rdesna – oblíbené atraktivní rostliny do zahrad

K velmi oblíbeným atraktivním rostlinám patří také rdesna (Polygonum). Je známo na 150 druhů, ale jako u většiny rostlin, v zahradách se za okrasným účelem pěstuje jen několik z nich. Rdesna dorůstají podle druhu výšky od 20 cm až do 4 metrů, v případě těch převislých, pnoucích se po oporách je to i 10 metrů.

Rdesna – oblíbené atraktivní rostliny do zahrad
Rdesna – oblíbené atraktivní rostliny do zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

Polygonum capitatum

K jednoletým rdesnům patří Polygonum capitatum. Tento druh vytváří polykormony až porosty lodyh s kopinatými, středně zelenými listy, výraznou střední žilkou a klasovitými květenstvími narůžovělé barvy.

Polygonum compactum

Polygonum compactum dosahuje v růstu výšky okolo 60 cm, má bílo-červené klasovité květy.

Polygonum orientale

U pěstitelů se těší oblibě i odrůda Polygonum orientale díky své nápadně sytě červené barvě květů.

Polygonum affine

Až z Himaláje pochází Polygonum affine. Jeho listy jsou zelené i v zimě.

Polygonum aubertii

Tento druh řadíme k mimořádně bujně rostoucím dřevinám, má bílé až narůžovělé kvítky, které nejsou příliš vzhledné. Jedná se o rostlinu skromnou, nenáročnou na půdu a dobře rostoucí jak na slunci, tak ve stínu.

Polygonum spaerostachyum

Tento druh rdesna na zimu vyžaduje přikrývku z chvojí.

Polygonum baldschuanicum

Velké množství bílých kvítků na sobě nesou rostliny Polygonum baldschuanicum. Tento druh je pnoucí, dokáže se šplhat po zdech i střechách domů. Nárůst jeho hmoty každoročně činí okolo 3 metrů na každém z výhonů. Je to milovník neohraničených prostor, který se snaží dobývat si stále nová teritoria. Vzhledem k tomu, že tento druh rdesna pro svůj bujný růst vyžaduje občasný průklest, nehodí se vysazovat jej do malých zahrádek.

Pěstební podmínky

Všechny druhy rdesna milují vlhkou půdu, slunná stanovištěm, ale snesou i polostín. Kvetou od března do září a množí se nejčastěji dělením, ale rovněž výsevem. U většiny druhů rdesna je dobré počítat s tím, že se jedná o silně expanzivní rostlinu, která může také zplanět a na zahradě při nekontrolovaném šíření zadusit i některé jiné v okolí rostoucí rostliny.

Zkuste variabilní opěry

Rostliny, které dorůstají výšky 10 – 12 metrů se znamenitě hodí k rychlému ozelenění velkých ploch plotů, k popnutí pergol, loubí, sloupů a také starých odumřelých stromů. Aby se rostliny pnuly po stěnách vašeho domu, je potřeba jim zpočátku pomoci. K tomuto účelu se velmi hodí praktické variabilní opěry, které se dají roztahovat do výšky i do šířky. Ke zdi je můžete jednoduše přitlouct hřebíky. Můžete si je rovněž sami vyrobit, či zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování koriandru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O pěstování koriandru a jemu podobných bylinkách.

Jak se zbavit plevele

Jak se zbavit plevele

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.