Mavuň kvete od léta až do zámrazu

O mavuních se říká, že jsou splněnými sny pohodlných až lenivých zahrádkářů. Mavuně jsou totiž naprosto soběstačné rostliny, které nikdy nezklamou a navíc do vaší zahrady ještě přilákají půvabné motýly. Chcete-li mít ve své zahradě trvalky, které rostou spolehlivě a věrně, pořiďte si právě mavuně.

Mavuň kvete od léta až do zámrazu
Mavuň kvete od léta až do zámrazu (Zdroj: archiv redakce)

Mnohé výhody mavuní

Mavuně poskytují radost nejen díky svým krásným květům a velké odolnosti, dokážou také ozelenit svahy a zídky, růst doslova ve štěrbinách dlažby nebo suchých zídek, nalákat na sebe velké množství různých druhů motýlů a také dlouhozobek svízelových. Semena mavuní s ochmýřenými padáčky dělají z mavuní doslova cestovatelky. Díky nim se totiž semenáčky objeví i na vzdálených místech. Dají se pěstovat nejen na záhonech v zahradě, ale i v květináčích třeba na terase. Vhodné jsou i k řezu do vázy. Vypadají krásně také vysazené kolem schodů.

O mavuních obecně

Centranthus ruber neboli mavuň červená má skvělé schopnosti samovýsevu, což má vliv na to, že v dalším roce se na témže místě můžete setkat ve své zahradě s mnohem větším množstvím rostlin, než které jste tam pěstovali v roce předešlém. Mavuň je věrný přítel zahrádkářů, kteří na svůj pozemek a péči o něj nemají mnoho času. Dáváte-li přednost decentnějším barvám, můžete mavuň pěstovat i v bílé barvě květů s listy sivě modrozelené barvy. Jedná se o varietu ‚ Albus‘. Mavuně patří do čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae). Jak jinak, když jejich vzdušná poschoďovitá květenství velmi připomínají laty kozlíku lékařského.

K nektaru mavuní dosáhnou jen motýli

Jen motýli se svými dlouhými sosáky a dlouhozobka svízelová dosáhnou díky svým sosákům až na dno jednotlivých květů mavuní, odkud mohou čerpat chutný nektar. Nejčastěji se na mavuních objevují bělásci a babočky. Dlouhozobka je tu hostem z jižní Evropy. Poznáte ji podle popelavě šedého těla a žlutooranžových křídel. Má rovněž nápadný sosák.

O množení se nemusíte starat

Semínka mavuní se samy postarají o to, aby tato rostlina u vás na zahradě pobývala dlouhé roky. Často se zatoulají do mezer a spár, ať už ve zdech nebo v chodnících, neboť jsou velmi drobná a navíc mají podobné ochmýření například jako smetanka lékařská. Semenáčky se tedy mohou objevit i poměrně daleko od původní rostliny. Často se tak stává, že rostliny vytvářejí v zahradách nečekané kombinace, které jsou mnohdy mnohem krásnější, než bychom sami vymysleli. Vzhledem k tomu, že mavuně začínají kvést v červnu a červenci a rozkvétají stále novými květy, mohou naše zahrady zkrášlovat až do pozdního podzimu, kdy je zničí až mráz.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pozvěte motýly do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte rádi motýly? Tak je přilákejte do své zahrady a potěšte se barevnou krásou jejich křehkých křídel. A víte, na co je přilákáte?

Jak dostat motýly do zahrady

Jak přilákat motýly do zahrady.

Sbírka motýlů Jiřího Tichoty - Zlatohkřídlec Hrušňový

Jiří Tichota ukazuje svou sbírku motýlů a konkrétněji se zaměřuje na zlatokřídlece hrušňového  a jeho housenky.

Návod na výrobu motýlka z pet lahve

Motýl z pet lahve je jako živý a podle našeho návodu jej snadno vyrobíte.

Jak na dekoraci z měsíčnice? Vyrobte si motýly

Jak kreativně zužitkovat plody měsíčnice? Vyrobte si z nich motýli jako dekoraci

Rozhovor s hercem Janem Pohanem

Zimní chalupa Jana Pohana skrývá spoustu zajímavých nápadů a zima jí nemůže překvapit.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.