Architekt radí: Krása rostlin v zimě

S příchodem zimních mrazů a s pokrytím zahrady sněhovou přikrývkou nám končí zahradnické práce. S pěkným pohledem na naši zahradu se však loučit nemusíme. Jak lákavá je představa, brouzdat zasněženou zahradou a objevovat zde ojíněné plody rostlin, výhony posypané voňavými květy nebo barevné efekty na borce dřevin ? Proč tedy vsadit pouze na kombinaci stálezelených dřevin, když i v zimě můžeme zahradu oživit barvami ?

Architekt radí: Krása rostlin v zimě
Architekt radí: Krása rostlin v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Pestrosti na zahradě můžeme docílit i pomocí jehličnanů. Ty dodávají zahradě půvab po celý rok, ale vděční jsme za ně  zejména v pošmurném zimním počasí, kdy zahrada není pokryta jinovatkou, ani sněhem. Pěkného efektu docílíme kompozicí různě tvarovaných a výškově odlišných druhů. Na výběr je z mnoha druhů a kultivarů v odstínech zelené, modrosivé i zelené s nádechem do žluta.

Další možností jsou listnaté keře, které si ponechávají listí i přes zimu. Královnou této skupiny je cesmína Ilex. Dekoračně působí nejen její červené plody, ale i lesklé ostré listy. Abychom se dočkali červených plodů, je potřeba vysadit rostliny samčí i samíčí, jelikož cesmína je rostlina dvoudomá. Vyhovuje ji živná půda s mírně zásaditou reakcí a chráněné, polostinné stanoviště. Sortiment kultivarů je široký, ale pozor si dejme na to, že panašované kultivary jsou citlivější na mráz. Osvědčným kultivarem je Ilex aquafolium ´Alaska´.

Čím dál více oblíbenější je bobkovišeň Prunus laurocerasus. Své uplatnění najde jako solitérní keř, nejlépre na severní straně, nebo v polostínu pod stromy. Je citlivější na mráz, ale po sestříhání namrzlých částí, opět obrazí. Na výběr jsou i čtyři metry dorůstající kultivary ´Novita´, ´Rotundifolia´, ale i zakrslé formy např.´Otto Luyken´, ´Mano´.  Mezi nenáročné stálezelené keře patří kaliny Viburnum rhytidophyllum a Viburnum x Pragense, dřišťály Berberis julianae, Berberis verrucullosa nebo univerzální buxusy, které díky možnosti tvarování dodají nejen zimní zahradě nevšední výraz.

Barevného efektu v první polovině zimy docílíme pomocí dřevin s okrasnými plody. Velkou favoritkou je hlohyně Pyracantha coccinea, která si částečně ponechá zelené olistění a navíc zdobí zahradu žlutými, oranžovými nebo červenými plody, které ocení i přes zimu hladové ptactvo. Stejně pěkně působí i ojíněné plody již zmíněného dřišťálu Berberis vulgaris. Zdařilou volbou pro malou zahradu je okrasná jabloň Malus jako solitérní strom. Nejen že krásně kvete a její listy se s podzimem výrazně zbarvují, ale její drobná jablíčka přitahují pohledy i přes zimu.  Mezi oblíbené kultivary patří ´Rudolph´, ´Evereste´, ´Golden Hornet´. Za povšimnutí a uznání stojí i plody keřových růží. Ať se jedná o klasickou šípkovou růži Rosa canina, nebo o růži svraskalou Rosa rugosa, buď jejich plody na podzim sklidíme a využijeme je jako užitkové rostliny, nebo prodloužíme jejich estetický dojem o červené šípky i přes zimní měsíce.

Pozorný estét si povšimne i krás kůry dřevin, která vynikne zejména v bezlistém stavu. Velice oblíbenou dřevinou je díky jejím nápadně červeným výhonům svída Cornus sanguinea. Aby si ponechala svoji výraznou barvu po léta, je nutné každoročně seříznout nejstarší výhony u země. Její příbuzná Cornus stolonifera ´Flaviramea´ nadchne žlutými výhony. Obě se hodí do živých plotů zejména pro jejich rychlý růst. Mezi další významné dřeviny s okrasnou kůrou patří břízy. Nejčastěji se vyzkytuje bříza bělokorá Betula pendula, která splyne se zasněženou zahradou díky své, jak sám název napovídá, bílé kůře. Stejně tak i méně známá Betula alba, která má ještě bělejší zbarvení kůry. Krásnou scenérii vytvoří skupina méně se vyskytujících bříz Betula nigra nebo Betula papyrifera. Typická je pro ně odlupující se kůra, která tvoří velice povedený estetický dojem. Další známou dřevinou jsou javory. Jsou velice oblíbené pro své podzimní zbarvení a pokud si do zahrady zvolíme méně vzrostlý druh Acer davidii, budeme nadšeni i v zimě z jeho pruhované kůry.

Třešničkou na dortu jsou keře kvetoucí v zimních měsích. Bylo by škoda, nevysadit si na zahradě aspoň jeden druh keře, který nám probarví zimní zahradu. Tyto keře je nejvhodnější umístit ke vstupu do domu, nebo tam kam vidíme z okna. Jako první v zimních měsících růžově vykvétá kalina Viburnum bodnantense. Její trubkovité květy vyrůstají ve shlucích a nasládle voní. Pro své zajímavé květy v barvách od žluté po červenou je oblíbený vysoký, ale pomalu rostoucí keř vilín Hammamelis. Navíc na podzim se dokonale zbarvuje do oranžovočervena. Tento efekt je výrazný u kultivaru ´Jelena´. Velice něžně a přesto výrazně působí žluté kvítky jasmínu Jasminum nudiflorum. Má dlouhé hranaté výhony, díky kterým se dá využít jako převis u zídek, nebo jako popínavá rostlina. Má rád chráněné stanovistě na sluníčku nebo v polostínu.

Nemalý vliv na krásu zahrady i v době, kdy se příroda ponoří do zimního spánku, mají i okrasné traviny a trvalky. Pěknou kulisu v záhonech vytvoří svázané trsy travin. Jejich zlatavá barva vynikne na tmavém pozadí jehličnanů i na bílé sněhové ploše. U některých trvalek se vyplatí nechat radikální řez až na jaro. Jejich suché květy vyniknou zejména, když je obalí jinovatka a objeví se na nich bílé krustičky ledu. Platí to zejména pro rozchodník Sedum telephium, bělotrn Echinops, máčku Eryngium, třapatku Rudbeckia a další. Čerstvými květy v různých berevných variacích nás může překvapit čemeřice Helleborus. Je to stálezelená, jedovatá trvalka, která vykvétá od února. Má ráda vlhčí a polostinné stanoviště.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Zuzana Vodičková
www.stylovezahrady.cz/

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování rododendronů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Kastner vypráví o rododendronech a jejich kultivarech, které si můžete pořídit i vy domů na zahrádku.

Okrasné třešně a jejich pěstování

Zdeněk Kiesenbauer ukáže různé druhy okrasných třešní a popovídá o jejich pěstování

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Krokusy a jejich pěstování

Michal Plundra představí krokusy a popovídá o jejich pěstování

Zeleň zahrady rozsvítí žlutolisté odrůdy tavolníků a svídy

Zeleň zahrady rozsvítíme žlutolistými odrůdami tavolníků a svídy.

Výsadba jehličnanů

Rady, jak správně vysazovat jehličnany.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.