Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu

S příchodem jara možná i vy uvažujete o tom, jak si zkrášlit prostředí kolem sebe a přinést do něj trochu přírody. Ne každý má to štěstí, že žije v domě obklopeném velkou zahradou. Ale nezoufejte, oázu klidu a příjemné zeleně můžete vytvořit i na svém balkóně či terase. Pro pěstování okrasných květin, zeleniny nebo bylinek nepotřebujete nutně záhony, stačí květináče či truhlíky. A s moderními samozavlažovacími květináči je to opravdu jednoduché!

Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu (Zdroj: shutterstock.com)

Nevzhledné balkóny a terasy se díky květinám mohou proměnit ve velmi příjemná místa, kde je radost trávit čas. Vnést do svého domova kousek přírody v dnešní době může opravdu každý, dokonce i úplný začátečník. Stačí se držet několika osvědčených rad a využít možností moderních technologií a zahradě na vašem balkóně se bude opravdu dařit. V případě okrasných květin je základem úspěchu jejich správný výběr. Rozhodující je, na kterou světovou stranu je prostor orientován a kolik slunečního svitu se mu dostává. Pro slunná místa jsou vhodné květiny jako pelargonie, muškáty, petunie či gazánie. Ve stínu se naopak daří begonii, fuchsii či balzamíně.

Pohodlí pro květiny, potěšení pro nás

Po základním výběru bychom si měli rozmyslet, do čeho květiny umístíme. Současná doba nabízí rozličné varianty květináčů, koflíků a truhlíků. Experti však jednoznačně doporučují ty samozavlažovací. Proč? „Samozavlažovací systémy jsou trendem dnešní doby. Květinám dopřávají komfort a lidem usnadňují život,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti, která nabízí různé druhy samozavlažovacích květináčů. „Každý funkční zavlažovací systém by měl obsahovat hladinoměr, zalévací šachtu, knot, rezervoár vody a prostor pro cirkulaci vzduchu,“ dodává. Technologické výhody se v tomto případě snoubí i s estetickou stránkou. Díky zajímavému designu a široké škále výrobků si ten pravý vybere opravdu každý.

Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu
Vykouzlete na svém balkóně zelenou oázu

Extrémy škodí

Díky těmto moderním systémům šetříte práci i čas a můžete si dovolit pěstovat i náročnější druhy, jako jsou orchideje. U kvalitních patentovaných zavlažovacích květináčů a truhlíků odpadá nutnost pravidelné zálivky. Vodu doplňujete jen občas a proto odjezd na dovolenou či prodloužený víkend není pro květiny katastrofa. Ve velkých vedrech však ani samozavlažování nemusí vydržet více než dva dny. „Další výhodou je, že se půda neprolévá přímo, proto nedochází k odplavování živin a jejímu střídavému rozbahnění a přesychání. Půda díky pravidelnému režimu udržuje vyhovující poměr tuhé, kapalné a vzdušné složky a voda, kterou knotem získává, je krásně okysličená,“ vysvětluje Lenka Novotná. Během silnějších dešťů přijdou vhod přepadové otvory, kterými přebytečná voda odtéká. „V samozavlažovacích nádobách nedochází k přemokření kořenů ani při silném dešti, můžete je bez obav nechat venku,“ doplňuje Novotná. Výběr samozavlažovacích nádob bývá dostatečný, nemusíte se obávat, že vzrostlé rostliny budou strádat nedostatkem prostoru a vyhnete se tak přesazování.

Potěšte nejen oči

Na balkóně či terase ale nemusíte pěstovat jen květiny, směle se pusťte do zeleniny, ovoce či bylinek. Všichni víme, že čerstvé suroviny chutnají úplně jinak než ty, co na pulty obchodů putovaly přes půlku Evropy. V samozavlažovacích nádobách vám bez problémů vyrostou rajčata, papriky, ale třeba i borůvky a jahody. „Základem je dostatek prostoru, vhodný substrát, adekvátní množství živin a pravidelná zálivka. Zelenina i ovoce potřebují sluneční svit a vždy vlhkou zeminu, pak se nemusíme bát opadávání květů a plodů,“ doporučuje Lenka Novotná . Vybrat si můžete i truhlíky závěsné, které se hodí pro převislé odrůdy a navíc šetří místo.
Pestrobarevné květinové balkóny, chutná domácí zelenina a ovoce – to jsou radosti, které si můžete dopřát i v centru města. Základem je správný výběr rostliny a nádoby, do které ji vsadíte. A díky moderním samozavlažovacím technologiím se nemusíte obávat nezdaru, šetří totiž práci a čas a jsou zárukou úspěchu vaší balkonové zahrádky.


Historie samozavlažovacích květináčů

Víte, že samozavlažovací květináče loni oslavily třicítku? A ještě zajímavější je, že tyto pomocníky pro svět objevil český vynálezce  a praktický lékař Tomáš Syrovátka.

Již v roce 1976 přemýšlel MUDr. Syrovátka jak vylepšit pěstování svých orchideí. Všiml si, že skvěle funguje schopnost skelné textilie nasávat vodu a z tohoto poznatku vznikl první skelný knot. „Díky knotové závlaze mohou květiny krásně růst. Občasné zalití se totiž mění na nepřetržitou závlahu, která je mnohem příznivější a více se podobá přírodním podmínkám,“ podotýká MUDr. Syrovátka. A patent byl na světě!

O nový vynález byl enormní zájem ze stran zahrádkářů, milovníků květin i novinářů. Problém však představovalo nalezení obchodního partnera pro sériovou výrobu květináčů a truhlíků. Nakonec se výroby v roce 1984 ujalo JZD Český ráj Všeň. V současnosti pan Syrovátka spolupracuje se společností Plastia a vyvíjí společně stále nové typové řady pro pěstování květin, ale i zeleniny, ovoce a hub. S podporou firmy loni také vydal knihu Pěstování květin, orchidejí, zeleniny a hub v samozavlažovacích truhlících, která obsahuje množství rad.

Redakce

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zavlažovací truhlíky

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o samozavlažovacích truhlíkách.

Truhlíky a substráty

Paní Hana Cílková nám poradí, jaký máme zvolit truhlík a substrát pro balkonové rostliny. Víte, který si vyberete?

Rozhovor s Hanou Křížkovou

Rozhovor s Hanou Křížkovou o její zálibě k pěstování.

Samozavlažovací květináč z PET lahve

Pokud jedete na delší dobu na dovolenou, tak byste si měli pořídit samozavlažovací květináč, který vám uchová květiny v dobrém stavu. Nebo si ho jednoduše vyrobte.

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.