Šater, rostlina stovek něžných kvítků

Nejznámější je u nás druh lidově nazývaný nevěstin závoj. Jméno je to určitě výstižné, protože nejen svou křehkostí a bohatstvím kvítků připomíná krajkový závoj, ale také bývá často součástí slavnostních, tedy i svatebních, kytic.

Šater, rostlina stovek něžných kvítků
Šater, rostlina stovek něžných kvítků (Zdroj: shutterstock.com)

Rod šater (Gypsophila) ovšem zdaleka není jen nevěstin závoj, v Evropě, Severní Africe a Asii najdeme asi sto druhů. Společná je jim příchylnost k vápenaté půdě a kvetení množstvím drobných bílých nebo růžových kvítků. Najdeme mezi nimi byliny jednoleté i dlouhověké, některé druhy mají keřovitý růst se zdřevnatělými staršími stonky.

Nízké šatery se dobře uplatní ve skalkách, vyšší v trvalkových záhonech, jimž chceme dát ráz venkovské zahrady. Kvetou totiž dlouho a svou jemnou krásou doplňují postupně vykvétající rostliny od pozdního jara do pozdního podzimu. Některé druhy jsou u nás k mání také jako hrnkové rostliny, ty zpravidla vydrží jen jeden rok, můžete je ale přesadit i do zahrádky, nejlépe na přistíněné místo ve skalce, kde pokud se dobře uchytí, porostopu a pokvetou několik let.

Nejznámější je šater latnatý (G. paniculata) neboli nevěstin závoj. Tento druh je domovem ve střední Evropě, i u nás roste volně v teplých písčitých nížinách, patří ale mezi silně ohrožené druhy chráněné zákonem. V přírodě ho tedy rozhodně trhat nebudeme, zato si ho bez problémů můžeme pěstovat na zahrádce. Je to velmi odolná trvalka, které daří na výslunném místě, je ozdobou trvalkových záhonů, kde mezi barevnými květy působí efektně droboučké něžné bílé kvítky šateru, vysokého až 100 cm. Rostlina vyhání vysoké lodyhy, které se hojně větví a na koncích větviček nesou dále větvená květenství. Původní druh má kvítky jednoduché, s pěti kališními lístky, existují ale i šlechtěné odrůdy plnokvěté. Šater latnatý je vždy sněhově bílý.

Pokud si přejete ozdobit záhon drobnokvětou rostlinou jen na jeden rok, můžete zvolit šater ozdobný (G. elegans). Je nižší, maximálně 50 cm vysoký. Šlechtí se od konce 19. století, zahradníci však spíše udržují kvalitu stávajících kultivarů, než by se pokoušeli o nové. Například ´Bílý velkokvětý´ vyráží až do půlmetrové výšky a až centimetr velké květy.

Nízké šatery se výborně hodí do skalek. Když vysadíte nad velký kámen na přistíněném místě šater plazivý (G. repens), zachová se stejně jako v přírodě, kde je zvyklý vyhánět dlouhé plazivé výhony pokrývající horské kamenné suti. Aby se trs udržel pěkný, je dobré každý rok po odkvětu nejdelší výhony zastřihnout. Pak se vytvoří kompaktní keřík vysoký 10-20 cm, s množstvím drobných čárkovitých lístků, mezi nimiž od června do září postupně vykvétají stovky bílých nebo růžových kvítků. Tato poloopadavá trvalka se úspěšně pěstuje i jako výzdoba interiérů, v květináči se jí dobře daří, pokud jí dáte dobře propustnou spíše vápenitou zeminu, občas ji zastřihnete a na zimu ji necháte odpočinout v chladnější místnosti. Pozor na přelití, žádný šater nemá rád přílišnou vlhkost.

Opravdu droboučký je šater zední (G. muralis), kompaktní odrůdy s bílými až růžovými květy, jsou vysoké jen pár centimetrů. Jsou jednoleté, ale stačí vytvořit krásný bohatě kvetoucí polštářek ve skalce nebo v suché zídce. Také šater zední se dobře pěstuje v květináčích a truhlíkách, pamatujte ale, že jeho život trvá jen jednu sezónu, krásně ozdobí terasu, parapet i domácím stůl, ale po odkvětu jeho život končí – netrapte se tím, není to proto, že byste nezvládli jeho pěstování, příští rok si směle pořiďte nové rostlinky.

Větší květy na naopak velice malém keříku jen asi 10 cm vysokém nese původně himálajský šater Gypsophila cerastioides. Husté keříčky s bílými květy s růžovým žilkováním se dobře vyjímají ve sklace, ale také jimi můžete olemovat trvalkový záhon nebo dozdobit truhlík s nižšími rostlinkami, případně truhlík, ve kterém si vytvoříte pomocí několika kamenů a drobných rostlinek miniaturu velehor.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.