Bergénie – spolehlivé trvalky

Málokdo zná bergénie pod jejich českým označením badan. Jejich jméno bergénie je však již naprosto ustálené a obvykle jim nikdo ani jinak neřekne. Velice hojné jsou zvláště ve venkovských zahradách, ale svou oblibu si získaly u všech pěstitelů, a to díky své naprosté nenáročnosti.

Bergénie – spolehlivé trvalky
Bergénie – spolehlivé trvalky (Zdroj: shutterstock.com)

Bergénie se vysazují buďto do skupin anebo v kombinaci s dalšími vhodnými trvalkami, v jejichž sousedství vyniknou tuhé lesklé listy a zajímavé bohaté květy. Listy jsou totiž největší ozdobou bergénií. Pokud rostlina strádá, projeví se to právě nejvíce na listech. Správně by měly mít dobře prospívající rostliny listy lesklé a nepoškozené.

Bergénie jsou příbuzensky spojené s o mnoho menšími lomikámeny. Podobnost je možné spatřit ve zvonkovitých květech rostlin, které mohou být růžové, bílé, růžovobílé, červené až téměř purpurové. Na záhoně kvetou po dlouhou dobu, ale hodí se i k řezu do vázy, kde budou hezky vypadat i čtrnáct dní. Květy na bergéniích vídáme poměrně časně na jaře, první se objevují již v březnu, některé druhy však kvetou až v průběhu května.

Těmto spolehlivým trvalkám se nejlépe daří v polostínu, při dostatečně vlhké půdě porostou dobře i na přímém slunci. Ve stínu vytvářejí méně květů, jejich květní stonky se budou spíše protahovat, stejně tak jako srdčité listy. Dobrou výživu pro rostliny zajistíte pravidelnou dávkou kvalitního kompostu. Listy nadzvedněte, půdu kolem rostlin zkypřete a vpravte do ní kompost. Podle velkých kožovitých listů lze usoudit, že rostliny dokážou velmi dobře hospodařit s vodou. Jsou- li však pěstovány na opravdu suchých místech, je třeba pamatovat na ně se zálivkou. Zálivku dopřejte rostlinám i v předjaří, poté, co poleví mrazy. Bergénie vegetují prakticky celoročně v zeleném stavu, a tak je zapotřebí doplnit jim vodu stejně tak jako například buxusům anebo bobkovišním.

Stejně jako pivoňky, ani bergénie nesnášejí dobře přesazování a je jim dobře po mnoho let na tomtéž místě. Velmi příjemný kontrast na záhoně vytvářejí se žlutozelenými květy pryšců, v dostatečném prostoru v sousedství dřevin budou listy bergénií jen a jen zářit. Jsou to rostliny velmi univerzální, protože obstojí na stanovištích s různými podmínkami. Skvěle se uplatní i jako rostliny ve velkých přenosných nádobách, které můžeme umístit například na stinnou terasu.

V záhoně vytvoří pohledově hezké místo v seskupení s kamzičníky (Doronicum), které svými sluníčkovými květy zjemní celkový kontrast odlišných typů rostlin. Bergéniím vytvoří dobrou společnost i bohyšky (Hosta)nebo kapradiny. Pokud pěstujete bergénie na slunném místě, budou jim dobrými sousedy pestře kvetoucí kosatce.

Jediné, co by mohlo bergénie ohrožovat, jsou plži, kteří se rádi zdržují pod velkými listy. Větší skupiny bergénií občas prohlédněte pod listy a případným sběrem je zbavte slimáků. Výjimečně se na bergéniích může vyskytnout padlí nebo plíseň šedá.

Po většinu roku budou bergénie ve vaší zahradě vytvářet pěkná pohledová zákoutí, a jakmile poklesnou venkovní teploty, projdou jejich listy barevnou proměnou a z listů zelených se promění na listy purpurově nebo červeně zbarvené. Taková zabarvení u nich pak přetrvá po celou zimu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ozdravný čaj z bergenie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vyrobit čaj z bergenie?

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.