Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř

Rostliny jsou pro náš život naprosto nezbytné, a to jak ze zdravotního, tak z estetického života. Je to nádherný pocit, který člověka obohatí, když vidí, že jeho péče o rostliny nese ovoce a dělá radost svému pěstiteli. Za naši péči se nám rostliny odvděčí. Pokud jim však dostatečnou péči nevěnujeme, chřadnou, uvadají, napadají je škůdci, probouzejí se choroby. Proto je dobré vědět o rostlinách, které jsme se rozhodli pěstovat, maximum užitečných informací, které nás seznámí s jejich způsobem pěstování, ale také s tím, jak zakročit v případě výskytu některé choroby anebo škůdce na naší oblíbené rostlině.

Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř
Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř (Zdroj: shutterstock.com)

Tato velmi půvabná a dekorativní rostlina je původem z Kanárských ostrovů. Tam se vyskytuje jako stálezelený polokeř. Hodí se pro pěstování v záhonech i nádobách, lze ji sestřihávat a pěstovat na kmínku, což vypadá velmi efektně. V takovéto podobě je ideální rostlinou pro terasy anebo prostory u vchodu do domu.

Je to velmi otužilá rostlina, takže zvládne i teploty až do 0°C. Květů se u ní dočkáme od května až do října. Aby odkvetlé květy nenarušovaly celkový vzhled rostliny a nezpomalovaly tvorbu nových květů, pravidelně je odstraňujeme. Pokud by se vám nezamlouvalo neustálé odstraňování zvadlých květů, zvolte raději takovou odrůdu kopretinovce, u které nová květenství přerůstají již odkvetlé květy. Je možné provést u celé rostliny radikální sestřih, zprvu se rostlina nejdřív jen zazelená, ale po třech týdnech se opět dočkáte i květů.

Ideální polohou pro tuto půvabnou rostlinu je stanoviště orientované směrem na jih nebo jihozápad. Již při výsadbě kopretinovce myslete na to, abyste předešli přemokření, a tím i nedostatku kyslíku. Vysazujte tedy rostlinu do propustné zeminy se stabilní strukturou. Pokud bude v zemině zastoupen určitý podíl jílu, napomůže to zadržovat živiny a vodu.

Vzhledem k tomu, že rostlina je často pěstovaná na kmínku, kdy může dosáhnout výšky až 1,5 m, má velkou potřebu vody. Pravidelná zálivka je tedy nutností. Vyvarujte se však přelití, které může rostlině způsobit žloutnutí listů. Naopak v důsledku sucha se kopretinovci budou deformovat listy a celkově rostlina zakrní v růstu.

V průběhu vegetace je dobré rostlinu pravidelně jednou týdně přihnojovat kombinovaným hnojivem. Pro přezimování zvolte pro kopretinovce místo s teplotou alespoň 5 °C. Na jaře je nutné rostlinu silně seříznout.

Ze škůdců, kteří se ne rostlině mohou objevit, jsou to zvláště plži a vrtalky. Zejména za vlhkého počasí pravidelně prohlížejte dno nádoby a případné plže sesbírejte. Spolehlivým vodítkem pro odhalení jejich výskytu jsou slizové stopy v okolí rostliny. Většímu množství plžů by se dokonce mohlo podařit zlikvidovat celou vaši rostlinu. Náš tip: těsně kolem nádoby s kopretinovcem vysypte popel z ohniště, plži se přes něj nedostanou.

O výskytu vrtalky na rostlině svědčí patrné světlé klikaté chodbičky na listech. Někdy se vyskytnou i bodové vpichy, jelikož různé druhy much vrtalek kladou do listů vajíčka. Pokud vrtalky napadly pouze jednotlivé listy, ty odstraňte a zlikvidujte. Při větším napadení je bohužel nutné zlikvidovat celou rostlinu. Živnou půdou pro vrtalky je také plevel v nádobě, kde kopretinovce pěstujete, proto plevel pravidelně odstraňujte.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.