Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř

Rostliny jsou pro náš život naprosto nezbytné, a to jak ze zdravotního, tak z estetického života. Je to nádherný pocit, který člověka obohatí, když vidí, že jeho péče o rostliny nese ovoce a dělá radost svému pěstiteli. Za naši péči se nám rostliny odvděčí. Pokud jim však dostatečnou péči nevěnujeme, chřadnou, uvadají, napadají je škůdci, probouzejí se choroby. Proto je dobré vědět o rostlinách, které jsme se rozhodli pěstovat, maximum užitečných informací, které nás seznámí s jejich způsobem pěstování, ale také s tím, jak zakročit v případě výskytu některé choroby anebo škůdce na naší oblíbené rostlině.

Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř
Kopretinovec dřevnatý – dekorativní polokeř (Zdroj: shutterstock.com)

Tato velmi půvabná a dekorativní rostlina je původem z Kanárských ostrovů. Tam se vyskytuje jako stálezelený polokeř. Hodí se pro pěstování v záhonech i nádobách, lze ji sestřihávat a pěstovat na kmínku, což vypadá velmi efektně. V takovéto podobě je ideální rostlinou pro terasy anebo prostory u vchodu do domu.

Je to velmi otužilá rostlina, takže zvládne i teploty až do 0°C. Květů se u ní dočkáme od května až do října. Aby odkvetlé květy nenarušovaly celkový vzhled rostliny a nezpomalovaly tvorbu nových květů, pravidelně je odstraňujeme. Pokud by se vám nezamlouvalo neustálé odstraňování zvadlých květů, zvolte raději takovou odrůdu kopretinovce, u které nová květenství přerůstají již odkvetlé květy. Je možné provést u celé rostliny radikální sestřih, zprvu se rostlina nejdřív jen zazelená, ale po třech týdnech se opět dočkáte i květů.

Ideální polohou pro tuto půvabnou rostlinu je stanoviště orientované směrem na jih nebo jihozápad. Již při výsadbě kopretinovce myslete na to, abyste předešli přemokření, a tím i nedostatku kyslíku. Vysazujte tedy rostlinu do propustné zeminy se stabilní strukturou. Pokud bude v zemině zastoupen určitý podíl jílu, napomůže to zadržovat živiny a vodu.

Vzhledem k tomu, že rostlina je často pěstovaná na kmínku, kdy může dosáhnout výšky až 1,5 m, má velkou potřebu vody. Pravidelná zálivka je tedy nutností. Vyvarujte se však přelití, které může rostlině způsobit žloutnutí listů. Naopak v důsledku sucha se kopretinovci budou deformovat listy a celkově rostlina zakrní v růstu.

V průběhu vegetace je dobré rostlinu pravidelně jednou týdně přihnojovat kombinovaným hnojivem. Pro přezimování zvolte pro kopretinovce místo s teplotou alespoň 5 °C. Na jaře je nutné rostlinu silně seříznout.

Ze škůdců, kteří se ne rostlině mohou objevit, jsou to zvláště plži a vrtalky. Zejména za vlhkého počasí pravidelně prohlížejte dno nádoby a případné plže sesbírejte. Spolehlivým vodítkem pro odhalení jejich výskytu jsou slizové stopy v okolí rostliny. Většímu množství plžů by se dokonce mohlo podařit zlikvidovat celou vaši rostlinu. Náš tip: těsně kolem nádoby s kopretinovcem vysypte popel z ohniště, plži se přes něj nedostanou.

O výskytu vrtalky na rostlině svědčí patrné světlé klikaté chodbičky na listech. Někdy se vyskytnou i bodové vpichy, jelikož různé druhy much vrtalek kladou do listů vajíčka. Pokud vrtalky napadly pouze jednotlivé listy, ty odstraňte a zlikvidujte. Při větším napadení je bohužel nutné zlikvidovat celou rostlinu. Živnou půdou pro vrtalky je také plevel v nádobě, kde kopretinovce pěstujete, proto plevel pravidelně odstraňujte.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.