Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy

Je mnoho takových rostlin, které s sebou přinášejí okouzlující barvy, svěžest, krásu, vůni a dekorativní hodnotu. Výrazně méně jich je však mezi zástupci popínavých rostlin. Jednou z takovýchto okouzlujících a jemně kvetoucích rostlin je hrachor, ať již ve své vytrvalé, nebo jednoleté formě.

Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy
Hrachor – dekorativní popínavka na váš plot i do vázy (Zdroj: shutterstock.com)

Hrachor širokolistý (Lathyrus latifolius) je příbuzný oblíbené letničky hrachoru vonného (Lathyrus odoratus). Oba patří k vikvovitým (Viciaceae). Mají vstřícné špičaté listy s úponky. Po celé léto je zdobí trsy cyklámenově růžových květů a následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Jedna z odrůd hrachoru širokolistého je odrůda ‘WhitePearl‘, která má květy doslova sněhobílé. Na rozdíl od jednoletých druhů hrachorů, ty vytrvalé bohužel nevoní. Jednoleté hrachory se nedoporučuje pěstovat po sobě na stejném místě.

Je důležité vědět, že pokud chcete tuto rostlinu pěstovat na své zahradě, ať už u plotu, treláže, nebo kdekoli jinde u opory, umístěte ji hned při výsadbě na správné místo, neboť později již nebude možné rostlinu přesadit. Hrachory vytvářejí kůlovité kořeny a ty se obvykle nedaří bez poškození vyjmout z půdy.

Pro hrachor zvolte pokud možno vždy slunné místo. Snese však i mírný stín. Rostliny nejsou vázány na určitý typ půdy, a tak se pěstují poměrně snadno. Počítejte s tím, že mohou dorůst až do výšky okolo 2 metrů a budou potřebovat oporu, například mříž nebo napnuté dráty, případně volně stojící dekorační prvek ve svém okolí. Při dostatečně husté výsadbě mohou hrachory vytvořit na opoře dokonce i celou kvetoucí stěnu.

Hrachory je možné pěstovat nejen ve volné půdě, ale i v nádobách anebo je nechat viset z okenních truhlíků. Záleží jen na vás, jaký způsob pěstování zvolíte. Jako opěry pro ně mohou sloužit ploty, treláže, pergoly, ale můžete pro ně vytvořit i nejrůznější speciální konstrukce například týpí z bambusových tyček anebo je nechat pnout po vrbových plůtcích či jiných konstrukcích. Můžete vyzkoušet i takovou možnost, že květináč či truhlík s hrachorem postavíte ke keři a rostlina si pak do něj sama začne vplétat své výhony, jakmile rozkvete, naskytne se vám doslova nevídaná podívaná plná okouzlujících barevných kombinací.

Hrachory jsou květiny vhodné i k řezu a zvláště šlechtěné odrůdy v mnoha nejrůznějších barvách, s třepenitými nebo jinobarevnými okraji jsou tak okouzlující, že si z nich nechávají i nevěsty aranžovat svatební kytice.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Opět odpovídáme na dotazy diváků. Hostem je Václav Větvička.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?