Kamzičníky, zářivě žlutá záplava květů

K některým kvetoucím trvalkám se v našich zahradách vracíme, přestože se před nějakou dobou zdálo, že přestaly být „moderní“ a ze záhonů zmizí. Právě kamzičník je takový evergreen. Ve starých okrasných venkovských zahradách nesměl chybět a dnes je znovu v oblibě, protože jeho pěstování je snadné a dodá půvab kvetoucím záhonům od jara do léta.

Kamzičníky, zářivě žlutá záplava květů
Kamzičníky, zářivě žlutá záplava květů (Zdroj: shutterstock.com)

Kamzičník známe především jako květinu zdobící jarní zahradu. Ve skutečnosti jde o rod s latinským názvem Doronicum, který zahrnuje asi 35 druhů. Jsou mezi nimi skutečně ty, které kvetou už od první poloviny dubna, ale také takové, které vykvétají mnohem později a vydrží zdobit trvalkový záhon až do srpna.

Všechny druhy kamzičníků mají jeden základní společný rys – kvetou jasně žlutě, jejich květy podobné kopretinám jsou nápadně velké a většinou vykvétají na vysokých lodyhách. Nejlépe tedy zazáří v pozadí nižších rostlin nebo promíchané na jaře třeba s červenými tulipány, v létě s modrými ostrožkami.

U nás se nejčastěji v zahradách najdou kříženci kamzičníku jitrocelového a kamzičníku Columnova. Bohatě rozrostlé trsy pokrývají mnohdy celé záhony u domů, kde se na pozadí zdi na počátku jara krásně vyjímají stejně jako třeba na pozadí tmavých jehličnanů.

Pokud chcete kamzičník menšího vzrůstu do skalkyzahranictví kamzičník Clusiův, druh, který je domovem v Alpách i ve Vysokých Tatrách. Vytváří nízké přízemní růžice listů, z jejich středů vyrážení lodyhy jen 10 – 30 cm vysoké s jediným zato velkým květem jasně žlutým až lehce oranžovým, skutečně slunečně vybarveným. Zvláštností tohoto druhu je i to, že vykvétá později a skalku zdobí od července až do září.

Ve skalkách můžete ale pěstovat také kamzičník východní. Pochází také z horských terénů, takže snese i chudší zeminu mezi kameny alpina. Pak také jeho lodyhy nebudou tak vysoké, jako když tento druh vysadíte na záhon se zemonou bohatou na humus. Dobře se hodí k řez, protože listy se drží při zemi a lodyhy s květy jsou holé.

Naopak nápadně vysoký vzrůst má kamzičník jitrocelovitý. Vyžene do výšky až 100 cm. Lodyhy s květy jsou bohatě olistěné, právě podle toho ho rozlkišíte od kamzičníku Columnova, který jednak nedorůstá takové výšky, ale „jen“ asi půl metru, jednak má lodyhy sece také olistěné, ale léstky na nich jsou podstatně menší než listy na bázi.

Všechny tři posledně zmíněné druhy vykvétají na jaře a vydrží kvést až do června, zejména když květy budete postupně odstřihávat a nenecháte rostliny vyčerpávat tvorbou semen. Kamzičníky je stejně lepší vysazovat z rozdělených trsů než pěstovat ze semínek. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z desítek hybridů různého vzrůstu, odstínů žluti i velkosti květů, pamatujte, že kamzičníky mají rádi slunce se zastíněním pouze přes největší polední žár. Půda by měla být lehká a dobře propustná.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Kvetoucí rostliny pro osazení skalky a trvalkových záhonů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hořec, sdrcovka, flox a představení další druhů kvetoucích trvalek a péče o ně

Jarní stříhání rostlin

Jarní řez rostlin je pro některé rostliny mnohem prospěšnější, nežli řez podzimní.

Pěstování begónií

Rady, jak správně pěstovat a zazimovat begónie.

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?