Co víme o jedlých kaštanech

Obecně jsou v povědomí spíše kaštany nejedlé, čili plody jírovce maďalu, které rádi s oblibou všichni na podzim sbíráme. Jedlé kaštany jsou však plody kaštanovníku setého, mohutného stromu, který nalezneme nejčastěji v zámeckých zahradách nebo v parcích. Aby se více dostaly jedlé kaštany do povědomí veřejnosti nejen jako potravina vhodná ke konzumaci, rozhodli jsme se právě pro toto téma – co víme o jedlých kaštanech.

Co víme o jedlých kaštanech
Co víme o jedlých kaštanech (Zdroj: shutterstock.com)

Kaštanovník patří mezi bukovité (Fagaceae)

Celé severní mírné pásmo se může chlubit 12 druhy kaštanovníků. V naší sadovnické praxi však využíváme pouze jeden jediný druh. Jedná se o kaštanovník jedlý (Castanea sativa). Ten patří mezi bukovité (Fagaceae). Pokud se podrobně podíváte na jeho listy, jejich tvar, toto zařazení vám bude ihned jasné.

Oblast původu kaštanovníku

Kaštanovník setý je původem z jižní Evropy, severní Afriky a západní Asie. Tento strom je výborný jako solitéra pro velké parky. Na pěstování je však dosti choulostivý. Vyžaduje jednak chráněnou polohu a také dobrou výživnou půdu a dostatek slunce. Jeho listy jsou velmi pěkné, dekorativní, sytě zelené a lehce lesklé. Plody jsou jedlé kaštany.

Kaštanovník setý (Castanea sativa) je mohutný strom

V případě kaštanovníku setého se jedná o mohutný strom, který může dorůst až do výšky 30 metrů. Na jednom stromě jsou různopohlavní květy. Samčí květy vypadají jako úzké jehnědy zatímco samičí květy jsou nenápadné, žlutozelené. Kaštanovník má oproti koňskému kaštanu velkou výhodu v tom, že není napadán klíněnkou jírovcovou, zákeřnou chorobou, která způsobuje fleky a předčasné hnědnutí listů jírovce maďalu.

Využití jedlých kaštanů

Jedlé kaštany jsou pochoutkou pro gurmány. S oblibou se naříznuté pečou v troubě, pak se loupou a přímo konzumují. Hojně se využívají také v kuchyni při přípravě nejrůznějších pokrmů, například do nádivek, na speciální kaše, a jsou rovněž vhodné na přípravu polévek. V zahraničí se rovněž zpracovávají na mouku podobným způsobem jako u nás obilí.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat kaštan jedlý

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vypěstovat jedlý kaštan na své zahradě poradí Martin Pražák

Poradna Václava Větvičky

Dnes si zodpovíme dotazy našich diváků. Odpovědi má připravené pan Václav Větvička.

Využití kaštanů k léčbě

Využití kaštanů k léčbě

Kaštanová polévka

Polévky máme z vývaru a nebo krémové. Zkoušeli jste již kaštanovou polévku?

VLH - Jak kaštany léčí

Kaštany jsou dobré na výrobu ozdob, ale zároveň jsou užitečné i pro naše zdraví. Zjistíte, co kaštan obsahuje, jak nám může pomáhat a jak si z něj vyrobit tinkturu.

Léčivé vlastnosti kaštanů

Léčivé vlastnosti kaštanů

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.