Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky

Krása, půvab, svěží barvy, ale i nebezpečí, to vše se snoubí v jednom u této nádherně kvetoucí rostliny, která mimochodem získala velké množství nejrůznějších názvů. Patří mezi liliovité a náznaky tvaru jejího květu tomu opravdu nasvědčují. Je třeba mít se však u ní na pozoru. Všechny části rostliny jsou totiž silně jedovaté!

Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky
Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky (Zdroj: shutterstock.com)

Gloriosa rotschildiana

Rod liliovitých v sobě zahrnuje nejen klasické lilie, které známe z našich zahrad, ale i rostlinu mnohem méně tradiční – gloriózu. Její název je odvozen z latinského slova „gloriosus“ čili proslavený a vztahuje se právě k nádheře jejích květů. Oblastí původu gloriózy je Jižní Afrika, kde pomocí svých úponků na konečcích rostlin šplhá vzhůru za sluncem. Je známa po celém světě, avšak v každé oblasti je označována jiným názvem, například Flame Lily, Climbing Lily, Gloriosa Lilies, Glory Lily, Flame of the Woods (Oheň lesů), Flame Lily a možná ještě i dalšími výrazy. Pravděpodobně proto, aby její krása zůstala zachována a rostlina se nestávala terčem každého, kdo ji spatří, obrnila se jedovatostí. Výzkumy prokázaly silnou toxicitu všech jejích částí, včetně podnoží. Obsahuje ocúnový jed, který má schopnost paralyzovat centrální nervovou soustavu.

Jak pěstovat gloriózu

Rostlina patří do skupiny lián, takže pro její pěstování je nezbytně nutná opora. Její hlízy jsou podobné hlízám jiřin a na podzim zatahují. Uskladnění hlíz můžeme provést podobně jako u brambor. Při výsadbě do nádob naopak dbáme na to, aby konce tenkých hlíz směřovaly dolů do země a ohyb hlízy směrem nahoru. Jejich válcovité hlízy však mohou mít každá jinou velikost. Víceleté hlízy mívají rozměry až mezi 30 as 50 cm. Glorióza může růst a dokonce i kvést, ať už roste přes léto volně venku, na balkoně nebo v bytě. V příznivém prostředí dosáhne délky mezi 2 až 3 metry. Na jaře ji můžeme vidět klíčit podobně, jako například gladiolu. Tato rostliny vyžaduje spíše propustnou půdu humózního typu. Dá se množit semeny, kterých má v jedné masité tobolce třeba i 90. Vykvetou vám však až tříleté semenáčky.

Jak se glorióza uplatní

Jak jsme se již zmínili, glorióza najde své uplatnění jako popínavá liána například na balkonech anebo jako přenosná rostlina v květináčích anebo celoročně pěstovaná v interiéru jako pokojová rostlina. Řezanou ji můžeme často spatřit ve svatebních kyticích, v exoticky laděných aranžmá anebo přidanou ve směsi dalších zajímavých rostlin v kytici do vázy.

Různé druhy glorióz

Rod glorióza zahrnuje 6 druhů. Nejkrásnějším ze všech jejích druhů je glorióza Rotschildova (Gloriosa rostschildiana). Ta kvete nejčastěji v červnu a červenci citrónově žlutými květy s výraznou červenou kresbou, které mohou dosáhnout až 12 cm. K dalším druhům řadíme gloriózu vznešenou (Glorioza supeba) jejíž zvlněné květy jsou podobné květům orchidejí. Miluje vápenatou půdu. Její spotřeba živin stoupá s nárůstem počtu nových listů. Glorióza lutea má celé své květy žluté a výrazně zvlněné.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Glorióza nádherná

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Glorióza nádherná je zajímavá rostlina, kterou můžeme pěstovat jak doma, tak i na zahradě. Potřebuje ale určitou péči a pozornost.

Přezimování hlíz gladiol

Jak skladovat hlízy gladiol přes zimu, abychom předešly napadnutí třásněnkou

Zimování begónií

Zimování begónií

Sklizeň jiřinek

Správný postup sklizně jiřinek (a mečíků) a jejich skladování přes zimu.

Péče o jiřiny a jejich množení

Péče o jiřiny a jejich množení

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.