Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky

Krása, půvab, svěží barvy, ale i nebezpečí, to vše se snoubí v jednom u této nádherně kvetoucí rostliny, která mimochodem získala velké množství nejrůznějších názvů. Patří mezi liliovité a náznaky tvaru jejího květu tomu opravdu nasvědčují. Je třeba mít se však u ní na pozoru. Všechny části rostliny jsou totiž silně jedovaté!

Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky
Glorióza – liliovitá kráska původem z Afriky (Zdroj: shutterstock.com)

Gloriosa rotschildiana

Rod liliovitých v sobě zahrnuje nejen klasické lilie, které známe z našich zahrad, ale i rostlinu mnohem méně tradiční – gloriózu. Její název je odvozen z latinského slova „gloriosus“ čili proslavený a vztahuje se právě k nádheře jejích květů. Oblastí původu gloriózy je Jižní Afrika, kde pomocí svých úponků na konečcích rostlin šplhá vzhůru za sluncem. Je známa po celém světě, avšak v každé oblasti je označována jiným názvem, například Flame Lily, Climbing Lily, Gloriosa Lilies, Glory Lily, Flame of the Woods (Oheň lesů), Flame Lily a možná ještě i dalšími výrazy. Pravděpodobně proto, aby její krása zůstala zachována a rostlina se nestávala terčem každého, kdo ji spatří, obrnila se jedovatostí. Výzkumy prokázaly silnou toxicitu všech jejích částí, včetně podnoží. Obsahuje ocúnový jed, který má schopnost paralyzovat centrální nervovou soustavu.

Jak pěstovat gloriózu

Rostlina patří do skupiny lián, takže pro její pěstování je nezbytně nutná opora. Její hlízy jsou podobné hlízám jiřin a na podzim zatahují. Uskladnění hlíz můžeme provést podobně jako u brambor. Při výsadbě do nádob naopak dbáme na to, aby konce tenkých hlíz směřovaly dolů do země a ohyb hlízy směrem nahoru. Jejich válcovité hlízy však mohou mít každá jinou velikost. Víceleté hlízy mívají rozměry až mezi 30 as 50 cm. Glorióza může růst a dokonce i kvést, ať už roste přes léto volně venku, na balkoně nebo v bytě. V příznivém prostředí dosáhne délky mezi 2 až 3 metry. Na jaře ji můžeme vidět klíčit podobně, jako například gladiolu. Tato rostliny vyžaduje spíše propustnou půdu humózního typu. Dá se množit semeny, kterých má v jedné masité tobolce třeba i 90. Vykvetou vám však až tříleté semenáčky.

Jak se glorióza uplatní

Jak jsme se již zmínili, glorióza najde své uplatnění jako popínavá liána například na balkonech anebo jako přenosná rostlina v květináčích anebo celoročně pěstovaná v interiéru jako pokojová rostlina. Řezanou ji můžeme často spatřit ve svatebních kyticích, v exoticky laděných aranžmá anebo přidanou ve směsi dalších zajímavých rostlin v kytici do vázy.

Různé druhy glorióz

Rod glorióza zahrnuje 6 druhů. Nejkrásnějším ze všech jejích druhů je glorióza Rotschildova (Gloriosa rostschildiana). Ta kvete nejčastěji v červnu a červenci citrónově žlutými květy s výraznou červenou kresbou, které mohou dosáhnout až 12 cm. K dalším druhům řadíme gloriózu vznešenou (Glorioza supeba) jejíž zvlněné květy jsou podobné květům orchidejí. Miluje vápenatou půdu. Její spotřeba živin stoupá s nárůstem počtu nových listů. Glorióza lutea má celé své květy žluté a výrazně zvlněné.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Glorióza nádherná

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Glorióza nádherná je zajímavá rostlina, kterou můžeme pěstovat jak doma, tak i na zahradě. Potřebuje ale určitou péči a pozornost.

Přezimování hlíz gladiol

Jak skladovat hlízy gladiol přes zimu, abychom předešly napadnutí třásněnkou

Zimování begónií

Zimování begónií

Sklizeň jiřinek

Správný postup sklizně jiřinek (a mečíků) a jejich skladování přes zimu.

Péče o jiřiny a jejich množení

Péče o jiřiny a jejich množení

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.