Helikonie – falešný pták z ráje

Tyto tropické rostliny jsou příbuzné banánovníku a zázvorů. Jejich dalším jménem je výraz „Falešný pták z ráje“. Květy těchto rostlin jsou natolik zvláštní a tvarově i barevně atraktivní, že je možné si je opravdu splést s krásnými barevnými ptáky. Ostatně to je účel, nalákat k sobě opylovače, přitáhnout jejich pozornost k nádheře barev květů, které pak díky jim budou moci dál rozšiřovat své potomstvo do okolí.

Helikonie – falešný pták z ráje
Helikonie – falešný pták z ráje (Zdroj: shutterstock.com)

Místa rozšíření helikonií

V tropické Střední a Jižní Americe je rozšířeno mnoho desítek druhů. Zde obývají ponejvíce mokřady, deštné pralesy a nížinné lesy. Mají tu k dispozici velké kvantum živin, světla a vody. Rovněž okraje vlhkých pastvin jsou jimi bohatě obrostlé. Helikónie mají podzemní hlízovitý oddenek a rády se rozrůstají do velkých trsů. Mnohé odrůdy se pěstují k řezu, například Heliconia bihai.

Jak jsou helikonie opylovány

U helikonií dochází k takzvané ornitogamii, což v praxi znamená, že jsou květy těchto rostlin opylovány některým ptactvem. Například na Costarice jsou to ptáci přezdívaní „bananakid“. Například na Galapágách a v Ekvádoru je zase možné setkat se helikoniemi, které opylují kolibříci. Samozřejmě i v tomto případě se jedná o mutualistický vztah, při kterém opylovač zajistí rostlině možnost pohlavně se rozmnožit, zatímco je pak sám odměněn potravou například ve formě nektaru či pylu.

Různé odrůdy helikónií

Helikonia Fiesta pink, Heliconia rostrata, Heliconia angusta, Heliconia Medellin, St. Lucia, blue Heliconia, Helikonia Caribea, Helikonia Golden Torch, Helikonia xanthovillosa ‚Shogun‘, Helikonia Wagneriana, Helikonia Vilosa – ‚Gold hair‘, Heliconia longissima, Heliconia stricta. Jak je vidět, odrůd helikonií je opravdu mnoho, avšak s velkou spoustou z nich se nikdy osobně nesekáme. Do našich květinářství jsou dodávány jen určité „klasické“ druhy, zatímco těmi méně obvyklými se mohou kochat jen lidé v zemích jejich růstu.

Jak se helikonie pěstují

Je pochopitelné, že jakmile se jedná o exotickou tropickou rostlinu, u nás ji můžeme pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. Helikonie zahrnují 100 – 200 druhů těchto vytrvalých rostlin. U nás se s nimi však setkáváme jen v botanických zahradách a sbírkových sklenících.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Řezané květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Řezané květiny.

Pokojové rostliny kvetoucí v zimě

Pokojové rostliny kvetoucí v zimě

Řezané květiny v zimě

Jakou vybrat květinu na návštěvu v zimním období poradí paní Helena Ottová

Pěstování citrusů

Pěstování citrusů.

Pěstování orchidejí

Reportáž s ing. Kratochvílem o pěstování orchidejí.

Jak žít se včelami?

Život s včelami zahrnuje i sběr a stáčení medu. Med není jediným produktem, který včely nabízejí.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.