Orchideje: Co jste o nich možná (ne)věděli!

S orchidejemi se doslova roztrhl pytel a dá se říci, že jsme si je zamilovali, krásně a bohatě kvetou a přitom nejsou kdovíjak náročné. Ano, na mysli máme právě druh Phalaenopsis, který je jako stvořený pro začátečníky, nebo pro ty, co chtějí mít za málo času stráveného s péčí moc muziky.

Orchideje: Co jste o nich možná (ne)věděli!
Orchideje: Co jste o nich možná (ne)věděli! (Zdroj: shutterstock.com)

Kde vůbec koupit rostlinu?

Všude čtete rady, že rozhodně byste orchidej neměli kupovat v supermarketech, ale přímo v určených hobby marketech nebo květinářstvích? Chyba lávky! Největší výhodou nákupu v supermarketu je fakt, že se jedná o limitovanou nabídku, která nemá vůbec nic společného se stálým sortimentem, a tedy taková rostlina nečeká v regálech věčně, než si ji někdo ze zákazníků odnese domů, čímž se snižuje výskyt škůdců a jiných parazitů. Co se týká stabilně výhodných cen, můžeme doporučit například síť prodejen Ikea.

Vlhkost a orchideje

Je sice pravda, že domovinou těchto nádherných rostlin jsou pralesy, kde panuje určitá vlhkost, ale je nutné vědět, že orchideje tam nerostou v květináčích, ale mnohdy tak krkolomně, že z nich vláha pokaždé steče, tudíž nedochází ke vzniku plísně a hniloby. Tip: Skvělé tropické podmínky rostlině navodí pravidelné rosení.

Pro lesk listů

Dokonalý dojem z rozkvetlé orchideje vám berou její zaprášené listy bez života? Co takhle na ně aplikovat výživu, díky které se budou lesknout? Ve specializovaných prodejnách natrefíte na ubrousek s včelím voskem a živinami. List bude vitální a bude působit zdravě. Tip: Doporučit také můžeme hnojivo ve spreji na listy a vzduchové kořeny.

Pozor si dejte na to, aby se vám v květináči netvořily plísně

Čas od času zkontrolujte, zda kořeny vaší orchideje nejsou pokryty řasami, nebo dokonce již plísní. Co je tomu na vině? Za vším vězí voda, která se nahromadila prostřednictvím nadbytečné zálivky. Aby k této situaci nedocházelo příliš často, je nutné, kontrolovat květináče, nebo investovat do speciálního květináče pro orchideje, které mají uprostřed vyvýšené místo, aby mohla voda volně odtékat a nehromadila se tak uvnitř. V opačném případě můžete brzy očekávat proces hniloby.

Tipy a triky:

  • Čas od času listy rostliny osprchujte, nikoliv ale její květy. Rychle a jednoduše se zbavíte prachu!
  • Bohaté květenství neváhejte podpořit plastovými tyčinkami s klipy, v opačném případě hrozí převrhnutí květináče.
  • Orchidej si můžete vypěstovat i ze semínka, zakoupíte je za cca 25 Kč na ebay.com a to i s dopravou zdarma.

Lenka Zelnitiusová

Publikováno: 21.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování orchidejí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování orchidejí

Orchidea Cambria

O pěstování orchideje s obchodním názvem Cambria.

Pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

Pěstování orchideí

Pěstování orchideí

Jak pečovat o orchideje

Jak pečovat o orchideje

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.