Když zídky rozkvetou

Máte-li terasovitou zahradu a závidíte sousedovi rovný pozemek, pak vězte, že ten váš je mnohem zajímavější. Tedy za předpokladu, že máte různé úrovně oddělené suchými zídkami. S těmi se totiž dají dělat zahradnické divy.

Když zídky rozkvetou
Když zídky rozkvetou (Zdroj: shutterstock.com)

Krása kamenů

Proč suché zídky? Protože jsou stavěny nasucho – bez spojovacího materiálu, jakým je třeba malta nebo beton. Ve skutečnosti ale nejsou vůbec suché, naopak stále drží vlhkost. Jejich stavba je jednoduchá: stačí mít po ruce pěkné kameny, dobrou zeminu a vhodné druhy rostlin. Nízké zídky do 30 cm nepotřebují žádné základy. U vyšších, do 60 cm, se zapustí jedna vrstva kamenů do země asi do hloubky 20 až 25 cm. Když jsou základy hotové, přineseme pečlivě vybrané přírodní nebo nahrubo opracované kameny, nejlépe pískovec nebo vápenec, a začneme je pokládat do vrstev, ať pravidelných nebo nepravidelných. Při stavbě jen musíme dbát na to, aby se kameny vzájemně vázaly a měly mírný sklon do svahu. S každou jejich další vrstvou ustoupíme o 4 až 5 cm dozadu. Tím docílíme lepší stability a stékání deště do spár. V některých místech spáry ponecháme větší a do nich vysadíme trsy rostlinek. Následující vrstva kamenů musí bezpodmínečně přemostit pod ní ležící svislou spáru, aby se zamezilo naplavování zeminy. Další zásadou úspěchu je pečlivě připravená zemina, kterou se zasypávají jednotlivé vrstvy kamenů včetně spár. Připravíme ji snadno ze zahradní půdy, kterou vylehčíme drobným štěrkem a vylepšíme vyzrálým kompostem v poměru 3:1:1.

Kvetoucí polštáře

Pokud zídky teprve budujete, vysazujte rostliny už při ukládání kamenů, protože v takovém případě se kořeny dobře rozloží a rostlina se pěkně usadí. Jestliže budete vysazovat dodatečně, tak je napřed zapotřebí ze spár zeminu vyškrábat, do vzniklé proluky opatrně vysadit sazenice a teprve pak rostliny zasypat a kvalitní půdou přitlačit. Pro suché zídky vybíráme především ty druhy rostlin, které vytvářejí kvetoucí polštáře. Vysazují se do spár až ve vyšších vrstvách kamenů a také na korunku zídky. Za čas se rozrostou do nádherných barevných kaskád.

Tři zóny

Rostliny, které chceme umístit na vrcholu, musí dobře snášet sucho a slunce.  Střední část vyhovuje svou vlhkostí mechům a řasám. Pokud spáry obsahují dostatek zeminy, můžeme sem zasadit i některé kvetoucí trvalky. Úpatí je pro růst rostlin nejpříznivější. Daří se tu trvalkám. Úrodná půda, teplo vyzařující z kamenů a závětří rostlinám prospívá.  U paty zídek to sluší popínavkám, třeba břečťanu nebo přísavníku.

Co na slunečnou stranu?

Pro slunné polohy je z pestré palety skalniček uvedeno jen několik druhů. Patří sem především huseník (Arabis) s drobnými bílými, růžovými a červenými květy.  Z karafiátů se doporučuje pěstovat různé druhy hvozdíků (Dianthus) , např. hvozdík sivý s růžovými květy a hvozdík pýřitý, který kvete růžově, bíle i tmavočerveně a působí velmi efektně. U lomikámenů je výběr nesnadný, neboť existuje celá plejáda druhů, odrůd i forem. Do spár mezi kameny jsou přímo určené netřesky (Sempervivum), vyznačující se růžicemi hustých listů. Také tučnolisté rozchodníky (Sedum) jsou cennými, nenáročnými a mimořádně odolnými a plně mrazuvzdornými trvalkami, vyžadujícími písčitou půdu se sluncem. Plaménka flox (Phlox drummondii) je oblíbená skalnička, která vytváří husté polštáře poseté bílými, růžovými, červenými a modrofialovými kvítky a kvete až do podzimu. Rozrazil klasnatý (Veronica spicata ssp. incana) každého jistě okouzlí svými klásky zářivě modrých kvítků. Výborně se mu daří na koruně zídky. Nesmí se zapomenout ani na stálezelený polokeřík štěničník, který bohatě kvete bíle. Výbornou skalničkou jako stvořenou pro zídky je tařice se záplavou žlutých květů. Také tařička je vděčná, protože tvoří polštáře, bohatě kvete a pod bílými, růžovými, červenými a fialovými květy nejsou její listy ani vidět. Krásně se vyjímají také zvonky (Campanulla):  např. zvonek karpatský a lžičníkolistý. Další zvonek s názvem dalmatský kvete celé léto drobnými fialovými zvonečky hvězdicovitého tvaru.

Kam slunce nechodí

Do polostínu nebo na stranu odvrácenou od slunce můžeme pro suchou zídku vybrat zvěšinec zední (cymbalaria muralis) s vykrajovanými lístky, dymnivku (Corydalis), která má mnoho semen a rychle se šíří a některé druhy lomikámenů. Pro tuto polohu je také vhodná trávnička (Armeria), která tvoří malé husté kopečky úzkých lístků. Nesmí se zapomenout ani na kapradiny, například sleziník červený (Asplenium trichomanes), který dorůstá výšky jen 10 až 25 cm.

TIP

Máte rádi Vraždy v Midsomeru?

Po prvním roce uvidíte, jak se rostliny ve škvírách zídky zabydlely, a napřesrok můžete pokračovat. Pokud máte rádi atmosféru starého anglického venkova tak, jak ji vnímáme třeba v seriálu Vraždy v Midsomeru, právě obrostlými zídkami si ji můžete vyčarovat i ve vaší zahradě.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, že stavba suché kamenné zídky má svá pravidla?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V oblíbeném pořadu Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

O výběru oplocení

Další povídání o stylu, v jakém si máme vybrat vhodné oplocení k domu.

Starý mlýn - rekonstrukce a vychytávky

Starý mlýn - rekonstrukce a vychytávky.

Postup stavby suché kamenné zídky

V oblíbené rubrice Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Využití kamenů v zahradě a tvorba zvířat z kamene

Reportáž o využití kamenů v zahradě. Ukázka tvorby postav a zvířat z kamenů.

Využití kamenů v zahradě

Reportáž o využívání kamene v zahradě, napr. využití při stavění plotu, krbu, jako doplněk zahrady apod.

ČTĚTE DÁLE

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.