Když zídky rozkvetou

Máte-li terasovitou zahradu a závidíte sousedovi rovný pozemek, pak vězte, že ten váš je mnohem zajímavější. Tedy za předpokladu, že máte různé úrovně oddělené suchými zídkami. S těmi se totiž dají dělat zahradnické divy.

Když zídky rozkvetou
Když zídky rozkvetou (Zdroj: shutterstock.com)

Krása kamenů

Proč suché zídky? Protože jsou stavěny nasucho – bez spojovacího materiálu, jakým je třeba malta nebo beton. Ve skutečnosti ale nejsou vůbec suché, naopak stále drží vlhkost. Jejich stavba je jednoduchá: stačí mít po ruce pěkné kameny, dobrou zeminu a vhodné druhy rostlin. Nízké zídky do 30 cm nepotřebují žádné základy. U vyšších, do 60 cm, se zapustí jedna vrstva kamenů do země asi do hloubky 20 až 25 cm. Když jsou základy hotové, přineseme pečlivě vybrané přírodní nebo nahrubo opracované kameny, nejlépe pískovec nebo vápenec, a začneme je pokládat do vrstev, ať pravidelných nebo nepravidelných. Při stavbě jen musíme dbát na to, aby se kameny vzájemně vázaly a měly mírný sklon do svahu. S každou jejich další vrstvou ustoupíme o 4 až 5 cm dozadu. Tím docílíme lepší stability a stékání deště do spár. V některých místech spáry ponecháme větší a do nich vysadíme trsy rostlinek. Následující vrstva kamenů musí bezpodmínečně přemostit pod ní ležící svislou spáru, aby se zamezilo naplavování zeminy. Další zásadou úspěchu je pečlivě připravená zemina, kterou se zasypávají jednotlivé vrstvy kamenů včetně spár. Připravíme ji snadno ze zahradní půdy, kterou vylehčíme drobným štěrkem a vylepšíme vyzrálým kompostem v poměru 3:1:1.

Kvetoucí polštáře

Pokud zídky teprve budujete, vysazujte rostliny už při ukládání kamenů, protože v takovém případě se kořeny dobře rozloží a rostlina se pěkně usadí. Jestliže budete vysazovat dodatečně, tak je napřed zapotřebí ze spár zeminu vyškrábat, do vzniklé proluky opatrně vysadit sazenice a teprve pak rostliny zasypat a kvalitní půdou přitlačit. Pro suché zídky vybíráme především ty druhy rostlin, které vytvářejí kvetoucí polštáře. Vysazují se do spár až ve vyšších vrstvách kamenů a také na korunku zídky. Za čas se rozrostou do nádherných barevných kaskád.

Tři zóny

Rostliny, které chceme umístit na vrcholu, musí dobře snášet sucho a slunce.  Střední část vyhovuje svou vlhkostí mechům a řasám. Pokud spáry obsahují dostatek zeminy, můžeme sem zasadit i některé kvetoucí trvalky. Úpatí je pro růst rostlin nejpříznivější. Daří se tu trvalkám. Úrodná půda, teplo vyzařující z kamenů a závětří rostlinám prospívá.  U paty zídek to sluší popínavkám, třeba břečťanu nebo přísavníku.

Co na slunečnou stranu?

Pro slunné polohy je z pestré palety skalniček uvedeno jen několik druhů. Patří sem především huseník (Arabis) s drobnými bílými, růžovými a červenými květy.  Z karafiátů se doporučuje pěstovat různé druhy hvozdíků (Dianthus) , např. hvozdík sivý s růžovými květy a hvozdík pýřitý, který kvete růžově, bíle i tmavočerveně a působí velmi efektně. U lomikámenů je výběr nesnadný, neboť existuje celá plejáda druhů, odrůd i forem. Do spár mezi kameny jsou přímo určené netřesky (Sempervivum), vyznačující se růžicemi hustých listů. Také tučnolisté rozchodníky (Sedum) jsou cennými, nenáročnými a mimořádně odolnými a plně mrazuvzdornými trvalkami, vyžadujícími písčitou půdu se sluncem. Plaménka flox (Phlox drummondii) je oblíbená skalnička, která vytváří husté polštáře poseté bílými, růžovými, červenými a modrofialovými kvítky a kvete až do podzimu. Rozrazil klasnatý (Veronica spicata ssp. incana) každého jistě okouzlí svými klásky zářivě modrých kvítků. Výborně se mu daří na koruně zídky. Nesmí se zapomenout ani na stálezelený polokeřík štěničník, který bohatě kvete bíle. Výbornou skalničkou jako stvořenou pro zídky je tařice se záplavou žlutých květů. Také tařička je vděčná, protože tvoří polštáře, bohatě kvete a pod bílými, růžovými, červenými a fialovými květy nejsou její listy ani vidět. Krásně se vyjímají také zvonky (Campanulla):  např. zvonek karpatský a lžičníkolistý. Další zvonek s názvem dalmatský kvete celé léto drobnými fialovými zvonečky hvězdicovitého tvaru.

Kam slunce nechodí

Do polostínu nebo na stranu odvrácenou od slunce můžeme pro suchou zídku vybrat zvěšinec zední (cymbalaria muralis) s vykrajovanými lístky, dymnivku (Corydalis), která má mnoho semen a rychle se šíří a některé druhy lomikámenů. Pro tuto polohu je také vhodná trávnička (Armeria), která tvoří malé husté kopečky úzkých lístků. Nesmí se zapomenout ani na kapradiny, například sleziník červený (Asplenium trichomanes), který dorůstá výšky jen 10 až 25 cm.

TIP

Máte rádi Vraždy v Midsomeru?

Po prvním roce uvidíte, jak se rostliny ve škvírách zídky zabydlely, a napřesrok můžete pokračovat. Pokud máte rádi atmosféru starého anglického venkova tak, jak ji vnímáme třeba v seriálu Vraždy v Midsomeru, právě obrostlými zídkami si ji můžete vyčarovat i ve vaší zahradě.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, že stavba suché kamenné zídky má svá pravidla?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V oblíbeném pořadu Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

O výběru oplocení

Další povídání o stylu, v jakém si máme vybrat vhodné oplocení k domu.

Starý mlýn - rekonstrukce a vychytávky

Starý mlýn - rekonstrukce a vychytávky.

Postup stavby suché kamenné zídky

V oblíbené rubrice Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Využití kamenů v zahradě a tvorba zvířat z kamene

Reportáž o využití kamenů v zahradě. Ukázka tvorby postav a zvířat z kamenů.

Využití kamenů v zahradě

Reportáž o využívání kamene v zahradě, napr. využití při stavění plotu, krbu, jako doplněk zahrady apod.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě
Okouzlující zahrady v bílé a zelené barvě

Okrasné zahrady

Není snad přirozenější barevné kombinace pro zahradu, než je zelenobílá. Možná i vás příklady takto barevně vyladěných zahrad okouzlí.

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.