Bazalka – elixír dobré nálady

Bazalka potěší naši chuť, čich i zrak. Sluší jí to na zahrádce i v květináči za oknem, její lístky krásně voní a jedinečně ochutí mnohé pokrmy. Ne nadarmo se tato nenáročná rostlinka považuje za královnu bylinek.

Bazalka – elixír dobré nálady
Bazalka – elixír dobré nálady (Zdroj: shutterstock.com)

​Bazalka (Ocimum basilicum), milující teploslunce, pochází z jižní Asie, patrně z Indie, kde se pěstuje již tři tisíciletí. Rostla prý i kolem Ježíšovy hrobky, v některých řeckých ortodoxních chrámech se z ní připravuje svěcená vodakvětináčebazalkou se staví na oltář. Existuje jí více než 60 druhů, a to v podobě letniček i trvalek. V našem podnebném pásmu volně neroste, a tak si ji musíme vysazovat. Nejznámější je bazalka se svěže zelenými listy, k dostání je ale i bazalka s vínovým zabarvením. Bazalky několika druhů vytvoří na letničkovém záhoně zajímavou skupinku s různobarevnými a různě velkými i tvarovanými listy a jemnými kvítky.

Bylinka se za péči štědře odmění

Pokud si koupíte bazalku v obchodních řetězcích, pak vězte, že je určená jen ke spotřebě a už vám dál neporoste. Nejlepší je si ji vypěstovat ze semínek. Buď vysévejte rovnou do volné půdy (až když nehrozí mrazíky), nebo předpěstujte sazeničky z pařeniště. Semena vyklíčí během asi 14 dnů. Již za tři týdny budou sazeničky dostatečně velké k přesazení i do větších truhlíků nebo na záhon. Ale pozor, ven vysazujte až koncem května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.  Truhlíky a květináče s přesazenými sazenicemi vyneste ven nastálo až v době, kdy není velký rozdíl mezi noční a denní teplotou.
Předtím rostlinky postupně otužujte a zvykejte na venkovní teplotu tak, že venku budou přes den a večer je uklídíte domů. V červnu je počasí většinou už ideální a bazalku stěhovat nemusíte. Na počasí totiž závisí i sklizeň. Čím slunnější je červen a červenec, tím bohatší bude úroda. Během těchto měsíců bazalku zaštipujte, krásně se rozvětví a zajistí vám čerstvé lístky až do září. Můžete je pro okamžitou spotřebu otrhávat během celého růstu.

Trvalka pro zahradu a zimní dům

Většina běžně prodávaných bazalek je jednoletá, ale k dostání jsou i trvalky. Pokud si koupíte například  Ocimum kilimandscharicum African Blue, Ocimum selloi Green PepperOcimum gratissimum, získáte rostliny keřovitého vzrůstu (mohou dorůst až metrové výšky) s dřevnatou spodní částí. Mají různou chuť i vůni, záleží na vašem výběru. Jde o přenosné rostliny, které můžete ve větším květináči mít od jara do podzimu na zahradě a pak je přemístit na světlé místo dovnitř, kde rostou dál. Takto tyto druhy bazalek přezimují i několik let. A chcete-li si je namnožit, můžete to udělat v červenci až srpnu řízkováním.

Pozor na mráz a sucho

Bazalka je zřídkakdy napadena chorobami a není náročná. Pokud má dostatek sluníčka, dobře si žije v normální zemině, smíšené se zahradním kompostem. Bylinka je to však citlivá na mráz. Již při nepatrném mrazíku na podzim uvadá a černají jí lístky. Má ráda dostatek vláhy, takže pozor na zasychání, které jí ohrožuje hlavně v květináčích. Musíte se stále starat o dostatečnou zálivku nebo jí poskytnout samozavlažovací truhlík.

Lepší trávení a taky nálada

Bazalka má mimořádný účinek proti křečím a bolestem ze špatného trávení a nadýmání. Podporuje zažívání, působením na stěnu žaludku zvyšuje produkci trávicí šťávy, tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladké svaloviny trávicí trubice, a koriguje tak střevní obtíže. Působí také protizánětlivě a mírně antibioticky. Podporuje srdeční činnost, uklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti a při kašli, dokonce i při černém kašli. Působí také blahodárně při nervozitě, úzkosti, migréně a při psychickém přetížení.  Doporučuje se bylinku užívat v syrovém nebo zmrazeném stavu, při sušení ztrácí své jedinečné aroma i chuť. Nejchutnější je její kombinace s rajčaty a mozarellou, skvěle ochutí každý zeleninový salát, výborná je i letní kombinace se žlutým melounem.

Tip: Domácí pesto

Z lístků bazalky se vyrábí známá italská bylinková omáčka pesto. Jak ho udělat doma? Do mixéru vhoďte hrst bazalkových lístků, 3 očištěné paličky česneku, hrst vlašských ořechů nebo slunečnicových semínek a hrst strouhaného parmezánu. Vše zalijte olivovým olejem, osolte a rozmixujte. V uzavřených sklenicích od jogurtu vám v lednici pesto vydrží i dva týdny. Když  pestem ochutíte těstoviny, už je nebudete chtít jinak.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Odrůdy bazalky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odrůdy bazalky

Pěstování bazalky

Reportáž o tom, jak pěstovat bazalku, jak se o ní starat a jak jí co nejdéle uchovat čerstvou.

Druhy bazalky

Druhy bazalky

Znáte blahodárné účinky bazalky? Zkuste si z ní udělat odvar!

Bazalka - kouzelná bylinka, která uleví od bolesti hlavy

Japonský recept ze Slovenska

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept z Rakovníka. Uvaří nám ho paní Jana Fajgelová.

Beskydská rýže

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme jídlo z Hořovic. Paní Libuše Ziková nám uvaří beskydskou rýži.

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?