Orchideje mohou růst i u vás na zahradě

Orchideje pro svou krásu získaly mnohé přívlastky. Říká se jim nejkrásnější z rostlin, exotické krásky, tropické tajemné květiny a podobně. Ačkoli jich velké množství roste právě ve vlhkých tropických pralesích, najde se i poměrně mnoho druhů, které jsou rozšířené rovněž v mírném pásmu.

Orchideje mohou růst i u vás na zahradě
Orchideje mohou růst i u vás na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Orchideje jsou u nás již po dlouhou dobu známé i jako zahradní rostliny. Dodnes mají prvorepublikoví skalničkáři početnou skupinu následovníků, kteří se věnují právě této specializaci – pěstování orchidejí mírného pásma. U nás se však orchideje poměrně obtížně získávají a snad ještě obtížněji množí. Poté, co jsme vstoupili do EU, je nám však již umožněno volně obchodovat s těmito rostlinami v rámci Unie. Takže se k nám dostávají v početnějším množství i za poměrně finančně příznivějších podmínek orchideje namnožené kupříkladu v Holandsku, Německu anebo Anglii.

Orchideje patří do čeledi Orchidaceae – vstavačovité. České pojmenování orchidejí – vstavače, nezískaly tyto rostliny náhodou. Jejich hlízy se opravdu podobají varlatům a prý i dodávají mužné síly. S tím je spojena pověst o jinochovi jménem Orchis, který byl synem nymfy a satyra. Orchis se však dopustil chyby, která ho stála život. Zbavil panenství dívku patřící k Dionýsově družině a zaslíbenou samotnému bohu Dionýsovi. Jakmile se tato událost donesla k uším bájných meninád, ty se rozběsnily a Orchisovi se pomstily – zabily ho a roztrhaly. Orchisův zoufalý otec žádal Dionýsa o milost a o oživení syna. Bůh Dionýsos nešťastnému otci vyhověl, ale jen částečně – z Orchisových varlat vzešla rostlinaorchidej, nesoucí jméno vstavač.

Jen v České republice roste na 50 druhů orchidejí. Přesto, že podle tak vysokého čísla bychom mohli usuzovat na jejich bujný výskyt, zdaleka tomu tak není. Rostou spíše tam, kde neroste jiná vegetace. Osidlují erodované svahy, opuštěné vinice, mokřadní louky anebo sečením udržované pastviny. Unikají tak okolní vegetaci a to následně vede k jejich výrazné specializaci na podmínky dané místem. Pokud podmínky vhodné pro jejich život zmizí, vymizí pak i orchideje.

Jednou ze základních podmínek pěstitelského úspěchu orchidejí je pochopení jejich vegetačních cyklů. Tyto cykly jsou ovlivňovány nejrůznějšími kombinacemi měnících se podmínek v průběhu roku. To, co růst a výskyt orchidejí nejvíce ovlivňuje, jsou letní sucha, zimní mráz, srážková období a rovněž i stínění ostatní vegetací.

Mnoho orchidejí můžeme na zahradách anebo i v nádobách pěstovat jako běžné zahradní trvalky. Péče o orchideje však není nijak jednoduchá. K dobře rostoucím druhům orchidejí patří zvláště orchideje bahenní, prstnatce a kruštíky. Dále i některé druhy hajních orchidejí.  S poměrně dobrou úspěšností lze pěstovat i některé hlíznaté druhy na skalkách, avšak musíme být schopni zajistit jim co nejvhodnější složení substrátu a vysadit je do míst s dostatkem slunečního záření. Pro pěstování v kyselých, vlhčích rašeliništních půdách jsou vhodné prstnatce. Na vápenitých sušších místech se daří spíše vemeníkům a vstavačům. V zahradě vypadají nádherně orchideje vysazené v trávnících. Pokud jste si i vy osadili trávník orchidejemi, nezapomeňte, že takový trávník se nehnojí a seče se až po odkvětu orchidejí. Kolem orchidejí je ale zapotřebí otrhávat listy okolních rostlin, ty by orchidejím mohly stínit.  Orchideje v zahradě zaléváme jen odstátou vodou a nikdy ne shora na květy a listy. Upřednostníme nejlépe dešťovou vodu.

A se kterými druhy orchidejí se u nás můžeme nejčastěji setkat? Především jsou to střevíčníky: střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), který je asi nejnápadnějšínaší zemní orchidejí a dále bradáček srdčitý (Neottia cordata) – naše snad nejmenší orchidej, hlavinka horská (Traunsteinera globosa), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) – orchidej známá z podmáčených luk a slatinišť, jeden z našich nejběžnějších druhů a okrotice bílá (Cephalanthera damasonium) známá z listnatých lesů a hájů.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pečovat o orchideje

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pečovat o orchideje

Jarní péče o orchideje

Jarní péče o orchideje

Množení orchidejí

Pan ing. Karel Kratochvíl popisuje, jak se množí a pěstují orchideje

Staroslivost o pokojové rostliny v zimě

Staroslivost o pokojové rostliny v zimě

Pěstování orchidejí v bytě

Dozvíme se, jak se starat o orchideje, jaké zvolit hnojivo a substrát i to, jak bojovat se škůdci.

Pěstování orchideí

Ukázka některých druhů orchideí a rady na jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.