Okrasné vrby k jezírku i na skalku

Máte část pozemku promáčenou pramínky? Nezoufejte, právě tady můžete pohodlně založit přírodní rybníček. Jeho břeh ozdobí smuteční vrba a možná si k vám najde cestu i nějaký ten pohádkový hastrman. Jinými druhy vrb můžete ozdobit i další místa v zahradě, některé dokonce snesou i sušší místa.

Okrasné vrby k jezírku i na skalku
Okrasné vrby k jezírku i na skalku (Zdroj: shutterstock.com)

Proměnlivost druhu vrba (Salix) je dokonalou ukázkou toho, jak si příroda dokáže poradit s nejrůznějšími klimatickými i půdními podmínkami. Vrby zabydlely celý svět s výjimkou Austrálie a Nového Zélandu. Taxonomie udává velmi proměnlivé číslo přirozených druhů, něco mezi třemi a šesti sty, je však vždy velmi obtížné je bezpečně zařadit, protože se snadno kříží mezi sebou. Pro pěstitele okrasných zahradních variet je to samozřejmě velká výhoda. Jarní kočičky a jehnědy s oblibou řežeme i do vázy. Vrby mají pro rychlý přírůstek dřeva v oblibě i pěstitelé bonzají.

Zakrslé keříky

Než začnete vybírat některý z exotických druhů, zkuste se podívat, co nabízí naše příroda. V Čechách je totiž přirozeně domovem kolem 25 druhů vrb od těch nedrobnějších až po statné vykotlané strážkyně rybníků. V horských oblastech najdete například miniaturní vrbu bylinnou (Salix herbacea), která své starší větve skrývá v dutinách skal a vyráží z nich jen nízkými sytě zenými výhonky s kulatými síťkovanými lístky. V červenci vykvétá červenými jehnědami. Je přísně chráněná, pokud ji však objevíte v zahradnictví, může být zejména pro zahrádky u horských chalup půvabnou ozdobou skalky ve společnosti polštářů mechů, které udržují pro keřík potřebnou vláhu. Nízké keře vzrůstu okolo 1 metru s šedozelenými plstnatými listy vytváří vrba plazivá (Salix repens) nebo vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia). Na rašeliništích roste další skutečně zakrslý keřík vrby borůvkovité (Salix myrtilloides) s větvičkami jen asi 30 cm dlouhými, olistěnými okrouhlými modrozelenými lístky. Na zahradě mu musíte dopřát stále vlhkou kyselou půdu s převahou rašeliny, pak se mu bude dobře dařit.

Keře a stromy

Přechod mezi keři a stromy je postupný. Vrba košíkářská (Salix viminalis) je mohutný keř se vzpřímenými výhony až osm metrů dlouhými. Pokud máte mokrou louku, přs níž vede potůček, můžete jeho břeh osázet právě touhle rychle rostoucí vrbou, vytvoří houští přívětivé pro první jarní nasycení hmyzu na jehnědách a pro hnízdění ptáků. Vrba jíva (Salix caprea) má jak keřovou tak stromovou podobu. Poradí i si na sušších stanovištích a hustě se rozroste v širokém pruhu, je třeba ji spíše omezovat. Stromové formy dorostou až do výšky 12 metrů. Stejně mohutná je pak vrba bílá (Salix alba), u nás nejznámější ve své „smuteční“ šlechtěné podobě s převislými větvemi. Oba stromy vyžadují dostatek prostoru a stanoviště s dostatkem spodní vody, do výšky narostou velice rychle, poté už jen přibývají v dřevu kmene. Na břehu jezírka jsou vznosnou dominantou kopírující styl naší přirozené domácí krajiny.

Kultivary pro zahrádky

V podmínkách menší zahrady je třeba rychle rostoucí vrby udržovat řezem, u keřů pak i odstraňováním postranních výhonů, vyrážejících od kořenů. Nebo můžete zvolit některý na kmínku roubovaný keřík, kterému pak budete tvarovat jen korunu. Kompaktní a velmi dekorativní je například vrba zlatá (Salix erytroflexuosa) s výškou kmínku okolo 2 metrů s korunou pokroucené zlatorůžových větví visících k zemi a olistěných zlatozelenými lístky. Oblíbená je také vrba japonská (Salix integra) Hakuro Nishiki, jejíž korunu vzpřímených větví řezem postupně zahustíte a můžete vytvarovat do kuželu i koule. Zakrslý kultivar Gracilis vrby nachové (Salix purpurea) je oblíbeným asi půl metru vysokým keříkem do skalek. Má zvláštně vybarvené červené letorosty a hnědé lesklé mladé výhonky s na rubu modrozelenými lístky.

Přírodní aspirin

Z kůry vrby bílé byla v roce 1838 izolována kyselina salicylová, v roce 1899 pak z ní byl poprvé synteticky vyrobený aspirin – protizánětlivý a analgetický lék. Odvar z vrbové kůry nemá ale vedlejší účinky aspirinu – nesnižuje srážlivost krve a nedráždí žaludeční sliznici. Mírní bolesti hlavy, ulevuje při artritických bolestech kloubů, snižuje horečku a má uklidňující účinky, takže pomáhá neurastenikům překonat potíže s nespavostí. Ve formě obkladů se odvar používá na špatně se hojící rány, přidaný do koupele omezuje pocení nohou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování okrasné vrby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

I na zahradě lze pěstovat vrbu, pokud víte, kam ji umístit a jak se o ní postarat.

Pěstování a druhy vrb

Pěstování a druhy vrb

Roubování vrb

Roubování vrb

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

Okrasná vrba

Vše o okrasné vrbě. Její pěstební nároky, jak ji zasadit, hnojit, zastřihnout a jaké druhy jsou u nás na trhu.

Pomlázky

Přemek Podlaha si povídá se svým hostem o pomlázkách a z jakých proutků je uplést.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?