Okrasné vrby k jezírku i na skalku

Máte část pozemku promáčenou pramínky? Nezoufejte, právě tady můžete pohodlně založit přírodní rybníček. Jeho břeh ozdobí smuteční vrba a možná si k vám najde cestu i nějaký ten pohádkový hastrman. Jinými druhy vrb můžete ozdobit i další místa v zahradě, některé dokonce snesou i sušší místa.

Okrasné vrby k jezírku i na skalku
Okrasné vrby k jezírku i na skalku (Zdroj: shutterstock.com)

Proměnlivost druhu vrba (Salix) je dokonalou ukázkou toho, jak si příroda dokáže poradit s nejrůznějšími klimatickými i půdními podmínkami. Vrby zabydlely celý svět s výjimkou Austrálie a Nového Zélandu. Taxonomie udává velmi proměnlivé číslo přirozených druhů, něco mezi třemi a šesti sty, je však vždy velmi obtížné je bezpečně zařadit, protože se snadno kříží mezi sebou. Pro pěstitele okrasných zahradních variet je to samozřejmě velká výhoda. Jarní kočičky a jehnědy s oblibou řežeme i do vázy. Vrby mají pro rychlý přírůstek dřeva v oblibě i pěstitelé bonzají.

Zakrslé keříky

Než začnete vybírat některý z exotických druhů, zkuste se podívat, co nabízí naše příroda. V Čechách je totiž přirozeně domovem kolem 25 druhů vrb od těch nedrobnějších až po statné vykotlané strážkyně rybníků. V horských oblastech najdete například miniaturní vrbu bylinnou (Salix herbacea), která své starší větve skrývá v dutinách skal a vyráží z nich jen nízkými sytě zenými výhonky s kulatými síťkovanými lístky. V červenci vykvétá červenými jehnědami. Je přísně chráněná, pokud ji však objevíte v zahradnictví, může být zejména pro zahrádky u horských chalup půvabnou ozdobou skalky ve společnosti polštářů mechů, které udržují pro keřík potřebnou vláhu. Nízké keře vzrůstu okolo 1 metru s šedozelenými plstnatými listy vytváří vrba plazivá (Salix repens) nebo vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia). Na rašeliništích roste další skutečně zakrslý keřík vrby borůvkovité (Salix myrtilloides) s větvičkami jen asi 30 cm dlouhými, olistěnými okrouhlými modrozelenými lístky. Na zahradě mu musíte dopřát stále vlhkou kyselou půdu s převahou rašeliny, pak se mu bude dobře dařit.

Keře a stromy

Přechod mezi keři a stromy je postupný. Vrba košíkářská (Salix viminalis) je mohutný keř se vzpřímenými výhony až osm metrů dlouhými. Pokud máte mokrou louku, přs níž vede potůček, můžete jeho břeh osázet právě touhle rychle rostoucí vrbou, vytvoří houští přívětivé pro první jarní nasycení hmyzu na jehnědách a pro hnízdění ptáků. Vrba jíva (Salix caprea) má jak keřovou tak stromovou podobu. Poradí i si na sušších stanovištích a hustě se rozroste v širokém pruhu, je třeba ji spíše omezovat. Stromové formy dorostou až do výšky 12 metrů. Stejně mohutná je pak vrba bílá (Salix alba), u nás nejznámější ve své „smuteční“ šlechtěné podobě s převislými větvemi. Oba stromy vyžadují dostatek prostoru a stanoviště s dostatkem spodní vody, do výšky narostou velice rychle, poté už jen přibývají v dřevu kmene. Na břehu jezírka jsou vznosnou dominantou kopírující styl naší přirozené domácí krajiny.

Kultivary pro zahrádky

V podmínkách menší zahrady je třeba rychle rostoucí vrby udržovat řezem, u keřů pak i odstraňováním postranních výhonů, vyrážejících od kořenů. Nebo můžete zvolit některý na kmínku roubovaný keřík, kterému pak budete tvarovat jen korunu. Kompaktní a velmi dekorativní je například vrba zlatá (Salix erytroflexuosa) s výškou kmínku okolo 2 metrů s korunou pokroucené zlatorůžových větví visících k zemi a olistěných zlatozelenými lístky. Oblíbená je také vrba japonská (Salix integra) Hakuro Nishiki, jejíž korunu vzpřímených větví řezem postupně zahustíte a můžete vytvarovat do kuželu i koule. Zakrslý kultivar Gracilis vrby nachové (Salix purpurea) je oblíbeným asi půl metru vysokým keříkem do skalek. Má zvláštně vybarvené červené letorosty a hnědé lesklé mladé výhonky s na rubu modrozelenými lístky.

Přírodní aspirin

Z kůry vrby bílé byla v roce 1838 izolována kyselina salicylová, v roce 1899 pak z ní byl poprvé synteticky vyrobený aspirin – protizánětlivý a analgetický lék. Odvar z vrbové kůry nemá ale vedlejší účinky aspirinu – nesnižuje srážlivost krve a nedráždí žaludeční sliznici. Mírní bolesti hlavy, ulevuje při artritických bolestech kloubů, snižuje horečku a má uklidňující účinky, takže pomáhá neurastenikům překonat potíže s nespavostí. Ve formě obkladů se odvar používá na špatně se hojící rány, přidaný do koupele omezuje pocení nohou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?