Fuchsie jsou křehké citlivky

Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady od poloviny května až do podzimu. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let, ale jejich pěstování v našich podmínkách je poměrně náročné.

Fuchsie jsou křehké citlivky
Fuchsie jsou křehké citlivky (Zdroj: shutterstock.com)

Pravlastí těchto květin jsou jihoamerické Andy. Při průzkumu starodávného města Inků Machu Picchu byly objeveny ve velkém množství, protože tuto rostlinu s velkými chomáči jedlých bobulí pěstovali indiáni nejenom pro chutné plody, ale i jako druh krytiny domů, farmářských stavení a velmi pravděpodobně již tehdy také pro okrasu. Praktické využití mají fuchsie ve své domovině dodnes, bobule se nakládají a listy bývají využívány v lidovém léčitelství. Evropským objevitelem těchto rostlinek se stal františkánský mnich a botanik Charles Plumier, kterého v 17. století vyslal francouzský král Ludvík XIV. na vědeckou expedici do Jižní Ameriky. Jméno získala květina podle německého humanistického botanika a profesora lékařství na univerzitě v Tübingen Leonarda Fuchse, k jehož vědeckému odkazu se Plumier hlásil. V Evropě se záhy rozšířila v aristokratických zahradách.

Kterou si vybrat?
Fuchsie (Fuchsia), je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů, každý si může vybrat přesně podle svého vkusu: k dostání jsou odrůdy s květy jednoduchými, poloplnokvětými či plnými, jednobarevnými nebo dvoubarevnými, či dokonce odrůdy s pestrými listy. K mání jsou vzpřímeně rostoucí fuchsie, převislé i hroznokvěté fuchsie (Triphylla-hybridy). Nejoblíbenější jsou Fuchsie miniflora původem z Mexika s květy jen 4 mm dlouhými, pak Fuchsia magelancia pro venkovní stanoviště, Fuchsia Royal Velvet, která má kmínek s korunkou, a proto potřebuje oporu, a také nenáročné keřové odrůdy Fuchsia Beacon a Fuchsia Hanna (Ballerina). Módní jsou především dvoubarevné odrůdy, jako je například Mrs. Lovell Swisher nebo Royal Velvet s červeno-nachovomodrými květy. Velmi žádané jsou také fuchsie se sytě fialovými květy, jako Genii, Tom Thumb nebo plnokvětá Purple Splendour.

Jsou vybíravé na umístění
Pro fuchsie je nutné vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim proto nejlépe vyhovuje východ, západ a sever. Jižní orientaci stanoviště snese jen málo kultivarů, o nich se musíte poradit se zkušeným zahradníkem. V zásadě platí, že fuchsie s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, druhy s většími světlými květy upřednostní místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Přesto u některých extrémně tmavých a velkokvětých je přímé oslunění také nežádoucí, neboť dochází k popálení květů. Ani horký vzduch stoupající v létě ve městech z rozpálených ulic fuchsiím nesvědčí.

Říkají si o rozmazlování
Fuchsie vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s pH kolem 6. Velmi důležitá je kvalita substrátu a poměr jeho jednotlivých složek, odvislý od konkrétních podmínek, ve kterých budou rostliny pěstovány.  Velmi se osvědčuje směs v třetinovém poměru kompostní zeminy či ornice, zahradnického substrátu na pelargónie, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky.  V období vegetace vyžadují fuchsie vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. Rostliny ovšem nepřelévejte, čím je teplota nižší, tím déle vydrží substrát vlhký. Velkým nebezpečím je zálivka při vysokých teplotách. Rostliny jsou zavadlé vlivem horkého vzduchu, i když substrát je stále vlhký. Zalití v této situaci může způsobit „uvaření“ kořenového balu a velice rychlé uhynutí fuchsie.

Bez hnojení se neobejdou
Zdravý vzhled a bohatost květů zajistí fuchsiím jedině pravidelný přísun živin v podobě hnojiv. Nutno říct, že fuchsie jsou i v tomto ohledu značně náročné, potřebují hnojit minimálně dvakrát týdně. Začněte zhruba od počátku dubna, kdy se rostliny probouzejí ze zimního odpočinku, a skončete v srpnu, kdy rostlinám pomalu končí vegetační období. Z hnojiv vybírejte vícesložkové (obsahující dusík, fosfor, draslík a hořčík) s vyšším obsahem dusíku.

Dají se tvarovat do krásy
Fuchsiím můžete na počátku vegetačního období zkrátit výhony a tím zajistit pěkný kompaktní vzhled rostlin. Odstraňte neduživé zimní výhony. Na počátku rašení (nejlépe v březnu) zkraťte nové výhony. Poslední řez je vhodné provádět do poloviny dubna, jinak se kvetení oddálí. Jakmile se objeví známky poupat, už rostliny neseřezávejte. Pro lepší větvení můžete ještě zaštípnout nové výhony, vyrůstající z úžlabí loňských listů.

Zimní stěhování

Pokoušet se o venkovní přezimování fuchsií nemá v našich klimatických podmínkách smysl. Rostliny proto přeneste z venku již před příchodem prvních mrazíků. K zimování potřebují fuchsie bezmrazé stanoviště se stabilní teplotou mezi pěti až deseti stupni Celsia. Čím je teplota nižší, tím lépe, protože nedovolí rostlinám předčasný růst. Ideální je skleník nebo chladná zimní zahrada s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a rozptýleným světlem. Zazimovat můžete fuchsie i v tmavé místnosti, kde teplota nevystoupí nad pět stupňů. Musí však být předem ostříhané. Zálivka je v tomto případě minimální. Počítáte-li na jaře s řízkováním rostlin, měly by přezimovat ve vyšší teplotě zhruba kolem patnácti stupňů. Při ukládání rostlin na zimu je nutné ostříhat veškeré výhony narostlé během vegetace. Na každé větvi se ponechá jeden pár oček s listy.

TIP
Výlet za fuchsiemi

Toužíte-li po něčem zvláštním, nebo se prostě chcete jen pokochat pestrostí barev a tvarů motýlích květů fuchsií, vypravte se v létě na výlet do Buchlovic. V zámecké zahradě se zde nachází naše nejznámější šlechtitelská stanice těchto rostlin a výpěstky zdejších odborníků můžete zakoupit pro vlastní zahrádku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava fuchsií na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava fuchsií na zimu

Přezimování fuchsií

Přezimování fuchsií

Kdy a jak začít s přezimováním fuchsií

Reportáž o tom, jak a kdy přezimovat fuchsie, jak postupovat při stříhání fuchsií, jak je správně přezimovat, kdy je po zimě probouzet a vyndávat ven.

Fuchsiová pergola

Ukázka rozsáhlé pergoly pro pěstování fuchsií v podání pana Josefa Vernera.

Pěstování fuchsií

O pěstování fuchsií a přípravě na zimu.

Péče o pelargonie a fuschie po zimě

Péče o pelargonie a fuschie po zimě

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.