Slunečnice u plotu i na skalce

Když projíždíme kolem pole rozzářeného květy hledícími ke sluníčku, nejspíš nás nenapadne, že tato odolná rostlina u nás není domácí. Přesto tomu tak je – stejně jako brambory připutovala do Evropy z Ameriky až v moderní době.

Slunečnice u plotu i na skalce
Slunečnice u plotu i na skalce (Zdroj: shutterstock.com)

Na americkém kontinentu ovšem patřila slunečnice roční (Helianthus annuus) k nejstarším kulturním rostlinám. Pro olejnatá semínka ji pěstovali pradávní obyvatelé Nového světa už 2000 let před naším letopočtem. Pro Inky pak byla i jedním z nejvýznamnějších kultovních symbolů a představovala slunečního boha. Evropa si slunečnici oblíbila rychle. Nejprve jako dekorativní rostlinu, ale záhy i pro její užitek. V 18. století pak už patřila v mnoha zemích k významných zemědělským plodinám. Dnes je slunečnicový olej používán nejen jako kvalitní potravinářský produkt, ale také pro výrobu bionafty.

Snadné pěstování

V českých venkovských zahradách se slunečnice pěstují stejně dlouho jako na polích. Dokonce předcházejí i dobu 19. století, kdy se teprve začalo mluvit o okrasných zahrádkách u rodinných domků. Slunečnice totiž přinášela nejen půvab svých květů, ale také užitek – semínka sloužila jako krmení pro drůbež a zbytek okvětí konzumoval dobytek. Domek s řadou slunečnicplotu je tak obrázkem českého venkova dávno před tím, než slunečnicovou kytici ve váze proslavil notoricky známý obraz Vincenta van Gogha. Slunečnice se staly tak oblíbenými i pro své snadné pěstování. Jako typická letnička nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Po mrazech stačí semínko zapravit nepříliš hluboko do země a takřka s jistotou se za pár dnů dočkáte klíčku a za pár týdnů vzrostlé rostliny s poupětem. Vytáhne se až do třímetrové výšky a když má vzdušnou a mírně přihnojenou půdu, rozevře koláč okvětí se jasně žlutými až oranžovými okrajovými kvítky do obrovského koláče. Ten září na zahradě několik týdnů, než začnou uprostřed dozrávat semínka, která k vám na zahradu přilákají všechny drobné ptáky z okolí.

Šlechtění pro záhon i pro kytice

Na rozdíl od jiných květin, jejichž šlechtěné odrůdy vznikaly většinou křížením několika druhů, všechny zahradní slunečnice mají jediného předka – slunečnici roční. Šlechtitelům se ovšem zejména v posledních dvou desetiletích, kdy tato rostlina přišla znovu do módy, podařilo vypěstovat nespočet hybridů, lišících se výškou, velikostí květu i jeho četností a barvou. Můžete vybírat z hybridů trpasličích (Dwarf Gailarda F1), jen 30 cm vysokých, které budou ozdobou skalky nebo květináče na terase, středně vysokých – okolo 90 cm – vhodných pro letničkové záhony, kde hybridy s drobnějšími květy vynikají sytostí svých barev, i obřích, ženoucích se až do třímetrové výšky a nesoucí okvětí až 40 cm v průměru.

Mezi ty poslední patří například slunečnice ruská, která pro svůj vzrůst potřebuje oporu a hodí se tak dobře k plotu na závětrné místo. Půvabné plné citrónově žluté květy má Lemon Aura. Rozvětvené keříky s až pěti květy tvoří Prado Gold (jasně žlutá) a Prado Red (červená). Naopak jediný sytě žlutý květ ponese na pevném stonku žlutá nebo oranžová Sunrich Orange, která se výborně hodí k řezu. Vysněnou odrůdou alergiků jsou hybridy Sunburst F1, které nevytvářejí pyly a mají efektně roztřepené okvětní plátky v barvách od sytě zlaté až po cihlově červenou. Barvy moderních hybridů můžete vedle sebe kombinovat od světle krémové přes všechny odstíny žluté, modré, až po temně červenou a růžovou, téměř hnědou.

TIP: Na svatbu a na letní stůl

Nevěsta s kyticí uvázanou ze slunečnic bude vždy působit svěže a letně. Hodí se prakticky ke každé barvě svatebních šatů a v ruce ji může nést nevěsta mladá i zralá. Pouze na mistrovství tvůrce vazby pak záleží, aby přizpůsobil slunečnicovou kytici ženě drobné nebo vysoké. Letní pokoj prozáří kytice slunečnic v jednoduché skleněné nebo keramické váze. Když jim budete doplňovat vodu, vydrží na stole až tři týdny.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.