Zahrada v malinovém opojení

Vrcholné léto je časem sytě růžových malin. Můžete se na ně vypravit na slunné stráně nebo lesní paseky. Proč se ale prodírat trním za drobnými divokými plody, když můžete mít vyšlechtěné velké maliny na zahrádce za domem.

Zahrada v malinovém opojení
Zahrada v malinovém opojení (Zdroj: shutterstock.com)

Stává se dost často, že zahrádkář spíš bojuje s náporem divokých malin, které své odnože dovedou pod zemí vést pěkně daleko a směle vyrazí trnité výhony uprostřed cesty nebo okrasného záhonu. Přesto si maliny na stráňce za plotem nejspíš nezlikvidujeme, protože nám v létě nabízejí slaďoučké plody. Zkuste těm divokým čelit tak, že si na zahradě někde u plotu, u stěny altánu nebo u sloupku pergoly vysadíte zahradní odrůdy. Brzy vám pak přestane těch planých za plotem být líto a postupně je v okolí své zahrady vysekáte a zaženete je raději dál.

Bílé, žluté, růžové maliny

Odrůd zahradních malin je celá řada. Všechny se vyznačují plody podstatně většími než plané. Mohou být bílé, žluté a samozřejmě hlavně růžové až červené, chuťová škála si nezadá s tím, co známe u zahradních jahod. V našich podmínkách se nejlépe osvědčují Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II. Můžete pěstovat i dvakrát plodící maliníky Medea, Heritage nebo Ada. Malinám svědčí slunné stanoviště a kvalitní kompost s půdní reakcí 5,6 až 6,5 pH. Potřebují dostatek vláhy, ale místa trvale přemokřená jim nesvědčí. I zahradní maliníky vyhánějí měkké dlouhé šlahouny. Aby nesly bohatou úrodu, musíte jim poskytnou oporu a nejlépe je k ní vyvazovat. Dobře se tak pěstují u drátěného plotu, pokud je chcete mít někde u zdi, potáhněte ji pletivem s oky a k němu výhony přichycujte. Po sklizení úrody výhony zakraťte nízko nad zemí, na jaře znovu vyrazí.

Zdravé ovoce

Maliny obsahují hojně vitaminů C a A, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, dále kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí, salicylovou, glykosidy, pektin a třísloviny. Tento přírodní koktejl je v lidovém léčitelství známý od pradávna. Čínská medicína využívala maliny proti šerosleposti, obsah vitaminu A je skutečně natolik významný, že maliny mohou být doplňkem léčby některých poruch vidění. Maliny jsou močopudné a žlučopudné, proto se doporučují při revmatismu a ledvinových a jaterních poruchách. Obsah kyseliny salicylové lze zase využít při léčbě horečnatých onemocnění zvláště u dětí, kde je přísun kyseliny salicylové přírodní cestou k tělu liberálnější než podávání aspirinu. Červené barvivo malin je zdrojem antioxidantů, o jejichž významu pro prevenci civilizačních chorob už nikdo nepochybuje.

Čerstvé i naložené jsou vždy lahodné

Maliny jsou ovšem především sladké, silně aromatické a chuťově výrazné ovoce. V létě si jich dopřejte v čerstvém stavu co hrdlo ráčí, nezapomeňte se ale zásobit i nějakou tou marmeládou, zmrazenými plody nebo sirupem na dobu zimy. Právě utržené maliny jsou samozřejmě nejlepší a jejich využití v kuchyni má mnoho podob. Až vás omrzí prostý pohár malin s trochou šlehačky, můžete vyzkoušet některý z našich rychlých receptů.

Nutelové chlebíčky

Bílý toustový chléb opečte do křupava, namažte trochou Nutely a navrch dejte čerstvé maliny. Tyto rychlé letní obložené chlebíčky okouzlí vaše děti i nečekanou návštěvu.

Rychlý čokoládový dort

Upečte jednoduchý piškot v dortové formě, případně pro ještě větší urychlení můžete koupit světlý dortový korpus. Rozpusťte sáček hořké čokoládové polevy a korpus ním pomažte. Do ještě měkké čokolády nasázejte hustě čerstvé maliny. Kombinace hořké čokolády a malin je úchvatná. Na nakrájené kousky dortu můžete přidat kopeček šlehačky pro zvláčnění chuti.

Dort za studena

Do mísy rozložte dětské piškoty. Našlehejte dvě kysané smetany s dvěma nízkotučnými tvarohy a třemi lžícemi medu. Do našlehané hmoty zlehka vmíchejte čerstvé nebo zmrazené maliny, vše nalijte na piškoty a dejte ztuhnout do ledničky na 24 hodin. Porce na talířku můžete ještě posypat další dávkou čerstvých malin a zakápnout malinovým sirupem.

Rukolový salát

Oprané lístky rukoly natrhejte a v míse promíchejte s čerstvými malinami a na kostičky nakrájenými oloupanými letními jablky. Lehce zakápněte olivovým olejem a balzamikovým octem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat odrůdu maliníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Maliníků je mnoho odrůd, poradíme vám, jak vybrat tu nejvhodnější a jak založit co nejlepší a nejkvalitnější sadbu.

Jak vysadit maliny

Jak vysadit maliny

Sázení maliníku a ostružin

Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže jak na podzim sázet maliník a ostružiny

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Malinový cheesecake

Malinový cheesecake

Pěstování malin

Pěstování malin

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?