Zahrada v malinovém opojení

Vrcholné léto je časem sytě růžových malin. Můžete se na ně vypravit na slunné stráně nebo lesní paseky. Proč se ale prodírat trním za drobnými divokými plody, když můžete mít vyšlechtěné velké maliny na zahrádce za domem.

Zahrada v malinovém opojení
Zahrada v malinovém opojení (Zdroj: shutterstock.com)

Stává se dost často, že zahrádkář spíš bojuje s náporem divokých malin, které své odnože dovedou pod zemí vést pěkně daleko a směle vyrazí trnité výhony uprostřed cesty nebo okrasného záhonu. Přesto si maliny na stráňce za plotem nejspíš nezlikvidujeme, protože nám v létě nabízejí slaďoučké plody. Zkuste těm divokým čelit tak, že si na zahradě někde u plotu, u stěny altánu nebo u sloupku pergoly vysadíte zahradní odrůdy. Brzy vám pak přestane těch planých za plotem být líto a postupně je v okolí své zahrady vysekáte a zaženete je raději dál.

Bílé, žluté, růžové maliny

Odrůd zahradních malin je celá řada. Všechny se vyznačují plody podstatně většími než plané. Mohou být bílé, žluté a samozřejmě hlavně růžové až červené, chuťová škála si nezadá s tím, co známe u zahradních jahod. V našich podmínkách se nejlépe osvědčují Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II. Můžete pěstovat i dvakrát plodící maliníky Medea, Heritage nebo Ada. Malinám svědčí slunné stanoviště a kvalitní kompost s půdní reakcí 5,6 až 6,5 pH. Potřebují dostatek vláhy, ale místa trvale přemokřená jim nesvědčí. I zahradní maliníky vyhánějí měkké dlouhé šlahouny. Aby nesly bohatou úrodu, musíte jim poskytnou oporu a nejlépe je k ní vyvazovat. Dobře se tak pěstují u drátěného plotu, pokud je chcete mít někde u zdi, potáhněte ji pletivem s oky a k němu výhony přichycujte. Po sklizení úrody výhony zakraťte nízko nad zemí, na jaře znovu vyrazí.

Zdravé ovoce

Maliny obsahují hojně vitaminů C a A, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, dále kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí, salicylovou, glykosidy, pektin a třísloviny. Tento přírodní koktejl je v lidovém léčitelství známý od pradávna. Čínská medicína využívala maliny proti šerosleposti, obsah vitaminu A je skutečně natolik významný, že maliny mohou být doplňkem léčby některých poruch vidění. Maliny jsou močopudné a žlučopudné, proto se doporučují při revmatismu a ledvinových a jaterních poruchách. Obsah kyseliny salicylové lze zase využít při léčbě horečnatých onemocnění zvláště u dětí, kde je přísun kyseliny salicylové přírodní cestou k tělu liberálnější než podávání aspirinu. Červené barvivo malin je zdrojem antioxidantů, o jejichž významu pro prevenci civilizačních chorob už nikdo nepochybuje.

Čerstvé i naložené jsou vždy lahodné

Maliny jsou ovšem především sladké, silně aromatické a chuťově výrazné ovoce. V létě si jich dopřejte v čerstvém stavu co hrdlo ráčí, nezapomeňte se ale zásobit i nějakou tou marmeládou, zmrazenými plody nebo sirupem na dobu zimy. Právě utržené maliny jsou samozřejmě nejlepší a jejich využití v kuchyni má mnoho podob. Až vás omrzí prostý pohár malin s trochou šlehačky, můžete vyzkoušet některý z našich rychlých receptů.

Nutelové chlebíčky

Bílý toustový chléb opečte do křupava, namažte trochou Nutely a navrch dejte čerstvé maliny. Tyto rychlé letní obložené chlebíčky okouzlí vaše děti i nečekanou návštěvu.

Rychlý čokoládový dort

Upečte jednoduchý piškot v dortové formě, případně pro ještě větší urychlení můžete koupit světlý dortový korpus. Rozpusťte sáček hořké čokoládové polevy a korpus ním pomažte. Do ještě měkké čokolády nasázejte hustě čerstvé maliny. Kombinace hořké čokolády a malin je úchvatná. Na nakrájené kousky dortu můžete přidat kopeček šlehačky pro zvláčnění chuti.

Dort za studena

Do mísy rozložte dětské piškoty. Našlehejte dvě kysané smetany s dvěma nízkotučnými tvarohy a třemi lžícemi medu. Do našlehané hmoty zlehka vmíchejte čerstvé nebo zmrazené maliny, vše nalijte na piškoty a dejte ztuhnout do ledničky na 24 hodin. Porce na talířku můžete ještě posypat další dávkou čerstvých malin a zakápnout malinovým sirupem.

Rukolový salát

Oprané lístky rukoly natrhejte a v míse promíchejte s čerstvými malinami a na kostičky nakrájenými oloupanými letními jablky. Lehce zakápněte olivovým olejem a balzamikovým octem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat odrůdu maliníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Maliníků je mnoho odrůd, poradíme vám, jak vybrat tu nejvhodnější a jak založit co nejlepší a nejkvalitnější sadbu.

Jak vysadit maliny

Jak vysadit maliny

Sázení maliníku a ostružin

Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže jak na podzim sázet maliník a ostružiny

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Malinový cheesecake

Pokud máte rádi cheesecake, můžete si zkusit uvařit i malinový. Zjistíte, co kromě sušenek, mléka, tvarohu a malin budete potřebovat a jak si ho správně uvařit.

Pěstování malin

Pěstování malin

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.