Zahrada v malinovém opojení

Vrcholné léto je časem sytě růžových malin. Můžete se na ně vypravit na slunné stráně nebo lesní paseky. Proč se ale prodírat trním za drobnými divokými plody, když můžete mít vyšlechtěné velké maliny na zahrádce za domem.

Zahrada v malinovém opojení
Zahrada v malinovém opojení (Zdroj: shutterstock.com)

Stává se dost často, že zahrádkář spíš bojuje s náporem divokých malin, které své odnože dovedou pod zemí vést pěkně daleko a směle vyrazí trnité výhony uprostřed cesty nebo okrasného záhonu. Přesto si maliny na stráňce za plotem nejspíš nezlikvidujeme, protože nám v létě nabízejí slaďoučké plody. Zkuste těm divokým čelit tak, že si na zahradě někde u plotu, u stěny altánu nebo u sloupku pergoly vysadíte zahradní odrůdy. Brzy vám pak přestane těch planých za plotem být líto a postupně je v okolí své zahrady vysekáte a zaženete je raději dál.

Bílé, žluté, růžové maliny

Odrůd zahradních malin je celá řada. Všechny se vyznačují plody podstatně většími než plané. Mohou být bílé, žluté a samozřejmě hlavně růžové až červené, chuťová škála si nezadá s tím, co známe u zahradních jahod. V našich podmínkách se nejlépe osvědčují Granát, Lloyd George, Rubín, Veten, Zeva II. Můžete pěstovat i dvakrát plodící maliníky Medea, Heritage nebo Ada. Malinám svědčí slunné stanoviště a kvalitní kompost s půdní reakcí 5,6 až 6,5 pH. Potřebují dostatek vláhy, ale místa trvale přemokřená jim nesvědčí. I zahradní maliníky vyhánějí měkké dlouhé šlahouny. Aby nesly bohatou úrodu, musíte jim poskytnou oporu a nejlépe je k ní vyvazovat. Dobře se tak pěstují u drátěného plotu, pokud je chcete mít někde u zdi, potáhněte ji pletivem s oky a k němu výhony přichycujte. Po sklizení úrody výhony zakraťte nízko nad zemí, na jaře znovu vyrazí.

Zdravé ovoce

Maliny obsahují hojně vitaminů C a A, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, dále kyselinu jablečnou, vinnou, citrónovou, mravenčí, salicylovou, glykosidy, pektin a třísloviny. Tento přírodní koktejl je v lidovém léčitelství známý od pradávna. Čínská medicína využívala maliny proti šerosleposti, obsah vitaminu A je skutečně natolik významný, že maliny mohou být doplňkem léčby některých poruch vidění. Maliny jsou močopudné a žlučopudné, proto se doporučují při revmatismu a ledvinových a jaterních poruchách. Obsah kyseliny salicylové lze zase využít při léčbě horečnatých onemocnění zvláště u dětí, kde je přísun kyseliny salicylové přírodní cestou k tělu liberálnější než podávání aspirinu. Červené barvivo malin je zdrojem antioxidantů, o jejichž významu pro prevenci civilizačních chorob už nikdo nepochybuje.

Čerstvé i naložené jsou vždy lahodné

Maliny jsou ovšem především sladké, silně aromatické a chuťově výrazné ovoce. V létě si jich dopřejte v čerstvém stavu co hrdlo ráčí, nezapomeňte se ale zásobit i nějakou tou marmeládou, zmrazenými plody nebo sirupem na dobu zimy. Právě utržené maliny jsou samozřejmě nejlepší a jejich využití v kuchyni má mnoho podob. Až vás omrzí prostý pohár malin s trochou šlehačky, můžete vyzkoušet některý z našich rychlých receptů.

Nutelové chlebíčky

Bílý toustový chléb opečte do křupava, namažte trochou Nutely a navrch dejte čerstvé maliny. Tyto rychlé letní obložené chlebíčky okouzlí vaše děti i nečekanou návštěvu.

Rychlý čokoládový dort

Upečte jednoduchý piškot v dortové formě, případně pro ještě větší urychlení můžete koupit světlý dortový korpus. Rozpusťte sáček hořké čokoládové polevy a korpus ním pomažte. Do ještě měkké čokolády nasázejte hustě čerstvé maliny. Kombinace hořké čokolády a malin je úchvatná. Na nakrájené kousky dortu můžete přidat kopeček šlehačky pro zvláčnění chuti.

Dort za studena

Do mísy rozložte dětské piškoty. Našlehejte dvě kysané smetany s dvěma nízkotučnými tvarohy a třemi lžícemi medu. Do našlehané hmoty zlehka vmíchejte čerstvé nebo zmrazené maliny, vše nalijte na piškoty a dejte ztuhnout do ledničky na 24 hodin. Porce na talířku můžete ještě posypat další dávkou čerstvých malin a zakápnout malinovým sirupem.

Rukolový salát

Oprané lístky rukoly natrhejte a v míse promíchejte s čerstvými malinami a na kostičky nakrájenými oloupanými letními jablky. Lehce zakápněte olivovým olejem a balzamikovým octem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat odrůdu maliníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Maliníků je mnoho odrůd, poradíme vám, jak vybrat tu nejvhodnější a jak založit co nejlepší a nejkvalitnější sadbu.

Jak vysadit maliny

Jak vysadit maliny

Sázení maliníku a ostružin

Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže jak na podzim sázet maliník a ostružiny

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Pěstování česneku, malin, aster a afrikánů

Malinový cheesecake

Pokud máte rádi cheesecake, můžete si zkusit uvařit i malinový. Zjistíte, co kromě sušenek, mléka, tvarohu a malin budete potřebovat a jak si ho správně uvařit.

Pěstování malin

Pěstování malin

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.